Race Results for 2015 Coniston 14 Mile on 21/03/2015

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position
1216 Harry Stainton Male 1 MOPEN 1 Black Combe Runners 01:20:37 1 01:20:34 1
1393 Howard Oldham Male 2 MOPEN 2 East Cheshire Harriers 01:21:58 2 01:21:58 2
1343 Cees Van der Land Male 3 MOPEN 3 Tyne Bridge Harriers 01:23:30 3 01:23:30 3
1007 Lee Knight Male 4 MOPEN 4 Helm Hill Runners 01:23:53 4 01:23:53 4
421 Mark Griffiths Male 5 MOPEN 5 Manchester YMCA Harriers 01:24:38 5 01:24:30 5
981 Jay Bird Male 6 MOPEN 6 Ripley Running Club 01:24:47 6 01:24:45 6
815 Dave Pearce Male 7 M45+ 1 Leicester Coritanians 01:25:10 7 01:25:09 7
1093 Michael Ainsworth Male 8 MOPEN 7 Helm Hill Runners 01:25:15 8 01:25:14 8
508 Andy Ratcliffe Male 9 M45+ 2 Wigan & District Harriers & AC 01:25:31 9 01:25:30 9
243 Gary Thomas Male 10 M40+ 1 Wolds Veterans RC 01:25:41 10 01:25:41 10
640 Alex Davies Male 11 M45+ 3 Eden Runners 01:25:59 11 01:25:55 11
1446 Sean Willis Male 12 M45+ 4 Saddleworth Running Club 01:26:07 12 01:26:04 12
1237 Aidan Linskill Male 13 MOPEN 8 Totley Athletic Club 01:26:12 13 01:26:11 13
1081 Paul Butler Male 14 M45+ 5 Loftus and Whitby AC 01:26:19 14 01:26:18 14
623 Harvey Lord Male 15 MOPEN 9 Black Combe Runners 01:26:25 15 01:26:20 15
638 Liam Pennington Male 16 MOPEN 10 BBC Running Club 01:26:33 16 01:26:31 16
157 Stephen Jackson Male 17 MOPEN 11 Elvet Striders 01:26:35 17 01:26:33 17
1090 Martin Schofield Male 18 MOPEN 12 01:26:44 18 01:26:42 18
1409 Daniel Thornton Male 19 MOPEN 13 01:27:03 19 01:27:01 19
1277 Paul Reilly Male 20 MOPEN 14 Coniston Runner 01:27:17 20 01:27:17 20
792 Robert Gray Male 21 M50+ 1 Wetherby Runners 01:27:27 21 01:27:24 21
483 Jason Cook Male 22 M45+ 6 Blackburn Road Runners 01:27:33 22 01:27:31 22
1434 Kie Jackson Male 23 MOPEN 15 Ulverston Triathlon Club 01:27:43 23 01:27:38 23
764 Chris Joyce Male 24 MOPEN 16 Leicester Triathlon Club 01:27:44 24 01:27:42 24
728 Gary Dover Male 25 M50+ 2 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:27:46 25 01:27:45 25
1313 Matt Wilson Male 26 M40+ 2 Kendal AAC 01:27:52 26 01:27:49 26
415 Martin Jennings Male 27 M40+ 3 Fenland Running Club 01:28:22 27 01:28:21 27
868 Lee Barlow Male 28 M40+ 4 Wesham Road Runners 01:28:26 28 01:28:24 28
1112 Darren Rodmell Male 29 M40+ 5 Beverley AC 01:28:32 29 01:28:30 30
506 Daniel McKeown Male 30 MOPEN 17 London Heathside Runners AC 01:28:34 30 01:28:29 29
76 Eric Fowler Male 31 M50+ 3 Nuneaton Harriers 01:28:48 31 01:28:45 31
75 Eleanor Fowler Female 1 F35+ 1 Nuneaton Harriers 01:29:02 32 01:29:01 33
848 Kevin Foster Male 32 MOPEN 18 Sale Harriers 01:29:02 33 01:28:53 32
1345 Paul McKnespiey Male 33 M40+ 6 Carlisle & Aspatria 01:29:10 34 01:29:06 34
1442 Allan Ramsay Male 34 M40+ 7 01:29:13 35 01:29:08 35
228 Spencer Higgins Male 35 MOPEN 19 01:29:15 36 01:29:12 36
987 Richard Brierley Male 36 MOPEN 20 Manchester YMCA Harriers 01:29:33 37 01:29:25 37
1418 Jonathan Purslow Male 37 M45+ 7 01:29:35 38 01:29:31 39
576 Chris March Male 38 MOPEN 21 Manchester YMCA Harriers 01:29:36 39 01:29:29 38
169 Andy Pegg Male 39 M45+ 8 Wolds Veterans RC 01:29:51 40 01:29:48 40
1403 Andrew Baxter Male 40 M45+ 9 01:29:51 41 01:29:51 41
1197 Andrew Chew Male 41 MOPEN 22 Barlick fell runners 01:30:01 42 01:29:59 42
1077 Nikita Neary Male 42 MOPEN 23 01:30:07 43 01:30:06 44
1441 Robert Crawford Male 43 MOPEN 24 Coniston Fell Runners 01:30:11 44 01:30:10 46
1083 Steve Myerscough Male 44 M40+ 8 Wesham Road Runners 01:30:13 45 01:30:04 43
1279 Lee Winter Male 45 M40+ 9 01:30:16 46 01:30:10 45
1255 Daniel Braun Male 46 MOPEN 25 Loftus and Whitby AC 01:30:19 47 01:30:17 47
714 STEVE HARDY Male 47 MOPEN 26 Loftus and Whitby AC 01:30:28 48 01:30:26 48
458 Tim Pilkington Male 48 M40+ 10 Wigan & District Harriers & AC 01:30:35 49 01:30:33 50
411 Harry Schofield Male 49 MOPEN 27 Loftus and Whitby AC 01:30:36 50 01:30:29 49
1003 Martin Oldfield Male 50 M45+ 10 Darwen Dashers 01:30:42 51 01:30:39 51
258 Rob Williamson Male 51 M50+ 4 Loftus and Whitby AC 01:31:14 52 01:31:13 53
1324 Jason Barlow Male 52 M45+ 11 Wesham Road Runners 01:31:14 53 01:31:05 52
172 Robert Stocks Male 53 M55+ 1 Wolds Veterans RC 01:31:26 54 01:31:23 54
1447 Andrew Meskimmon Male 54 M50+ 5 Dewsbury Road Runners 01:31:29 55 01:31:27 55
307 David Vaughan Male 55 M40+ 11 City of Chester Triathlon Club 01:31:45 56 01:31:34 56
1181 Gareth Pritchard Male 56 MOPEN 28 Elvet Striders 01:31:58 57 01:31:52 57
560 Mark Scoreby Male 57 MOPEN 29 York Knavesmire Harriers 01:32:11 58 01:32:07 58
817 David Hudd Male 58 M40+ 12 Spectrum Striders 01:32:22 59 01:32:21 59
1236 Pollyanne Veazey-Linskill Female 2 FOPEN 1 01:32:47 60 01:32:47 60
986 Lance Harland Male 59 M40+ 13 Loftus and Whitby AC 01:32:57 61 01:32:56 62
679 Andy Jackson Male 60 M40+ 14 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:33:01 62 01:32:59 63
1260 Brendan Bolland Male 61 M45+ 12 Horwich RMI Harriers 01:33:04 63 01:33:01 64
1247 David Lancaster Male 62 M55+ 2 York Acorn AC 01:33:22 64 01:32:52 61
81 Jonathan Bromilow Male 63 MOPEN 30 Darwen Dashers 01:33:25 65 01:33:22 66
709 Jonathan Sinclair Male 64 M50+ 6 Ilkley Harriers 01:33:29 66 01:33:26 68
1354 Andy Berry Male 65 MOPEN 31 Barlick fell runners 01:33:30 67 01:33:29 69
1325 Shaun Steele Male 66 M40+ 15 01:33:37 68 01:33:14 65
550 Catherine Carrdus Female 3 F40+ 1 Wesham Road Runners 01:33:39 69 01:33:36 70
1196 Graeme Walton Male 67 M40+ 16 Elvet Striders 01:33:43 70 01:33:38 71
808 Christopher Foster Male 68 M40+ 17 Loftus and Whitby AC 01:33:44 71 01:33:41 72
481 Nicola Kent Female 4 F40+ 2 Loftus and Whitby AC 01:33:48 72 01:33:45 73
265 Ian Salkeld Male 69 M40+ 18 jarrow and hebburn 01:34:05 73 01:34:01 76
99 Stephen Robjohns Male 70 M45+ 13 Bexley 01:34:06 74 01:34:04 77
1096 Roy Tomlinson Male 71 M55+ 3 Thornton Cleveley 01:34:10 75 01:34:00 74
1244 Adam Howard Male 72 MOPEN 32 Trawden AC 01:34:12 76 01:34:01 75
92 Martyn Hewitt Male 73 M40+ 19 Kippax & District Harriers 01:34:32 77 01:34:24 78
941 Catherine Farrow Female 5 F40+ 3 Ilkley Harriers 01:34:38 78 01:34:37 79
1298 Paul Gregory Male 74 MOPEN 33 Wesham Road Runners 01:34:41 79 01:34:39 80
1314 Richard Wilson Male 75 MOPEN 34 Kendal AAC 01:34:57 80 01:34:50 82
419 Peter Barr Male 76 MOPEN 35 01:35:01 81 01:34:53 83
104 Gareth Treharne Male 77 M45+ 14 Glasgow Triathlon Club 01:35:02 82 01:34:48 81
499 Angharad Owen Female 6 FOPEN 2 Loftus and Whitby AC 01:35:04 83 01:35:03 84
1333 Stephen Hall Male 78 MOPEN 36 North Shields Poly AC 01:35:16 84 01:33:22 67
1111 John Collier Male 79 M60+ 1 Wesham Road Runners 01:35:18 85 01:35:13 86
1370 Francesco Caci Male 80 MOPEN 37 Michelin AC 01:35:31 86 01:35:30 88
510 Peter Wilmot Male 81 M45+ 15 Matlock AC 01:35:42 87 01:35:35 89
1246 Richard Rodgers Male 82 M50+ 7 Prestwich Athletics Club 01:35:53 88 01:35:28 87
933 Sarah Dudgeon Female 7 FOPEN 3 Serpentine 01:35:54 89 01:35:51 91
392 Thomas Herbert Male 83 MOPEN 38 Loftus and Whitby AC 01:35:55 90 01:35:52 92
556 Tunde Buraimo Male 84 M45+ 16 Preston Harriers 01:35:57 91 01:35:12 85
834 Sam Matthews Male 85 MOPEN 39 01:36:01 92 01:35:40 90
1146 Chris Campbell Male 86 M45+ 17 Trawden AC 01:36:09 93 01:36:03 95
302 Rosie Haddock Female 8 FOPEN 4 Fusion Triathlon Club 01:36:17 94 01:36:07 96
911 Adrian Messingham Male 87 M40+ 20 Beverley AC 01:36:19 95 01:36:11 98
1357 Liam Morrow Male 88 MOPEN 40 01:36:23 96 01:36:01 94
325 Alistair Fisher Male 89 M45+ 18 Evenwood Road Runners 01:36:25 97 01:36:14 99
217 David Gibney Male 90 M40+ 21 Wolds Veterans RC 01:36:33 98 01:36:19 100
1416 Paul Walsh Male 91 MOPEN 41 01:36:35 99 01:36:11 97
1262 Neil Fox Male 92 M50+ 8 York Acorn AC 01:36:37 100 01:36:33 101
1052 David Singleton Male 93 M50+ 9 Red Rose Runners 01:36:42 101 01:35:57 93
1294 Steven Berry Male 94 MOPEN 42 Carlisle Tri Club 01:36:47 102 01:36:41 102
520 Chris Howie Male 95 M45+ 19 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:36:49 103 01:36:47 104
1051 Graeme Flatman Male 96 M50+ 10 Darlington Triathlon 01:36:52 104 01:36:42 103
1034 Anthony Bowness Male 97 M40+ 22 01:36:53 105 01:36:52 105
158 Dave Jackson Male 98 M50+ 11 Wolds Veterans RC 01:37:16 106 01:37:12 108
294 Dennis Holmes Male 99 M50+ 12 Ripley Running Club 01:37:31 107 01:37:28 109
276 Garry Patterson Male 100 M45+ 20 Low Fell Running club 01:37:43 108 01:37:06 106
762 David Cairns Male 101 M45+ 21 Blackpool Wyre & Fylde AC 01:37:47 109 01:37:45 111
1410 Adam Baird Male 102 M40+ 23 Ambleside AC 01:37:50 110 01:37:41 110
210 Philip Cox Male 103 M40+ 24 01:37:57 111 01:37:53 114
1127 Tim Johnson Male 104 MOPEN 43 01:38:03 112 01:37:49 112
1066 Lindsay Mechie Male 105 M45+ 22 01:38:11 113 01:37:11 107
1435 Raymond Gill Male 106 M50+ 13 Dallam Running Club 01:38:20 114 01:38:07 115
587 Jenny Featherstone Female 9 FOPEN 5 Totley Athletic Club 01:38:23 115 01:38:09 116
433 Jessica Marrison Female 10 F35+ 2 Barton and District AC 01:38:27 116 01:38:20 117
949 Carl Cross Male 107 MOPEN 44 01:38:40 117 01:38:31 118
614 Phill Rae Male 108 M45+ 23 01:38:51 118 01:38:48 119
1312 Rob Whitaker Male 109 MOPEN 45 Wetherby Runners 01:38:55 119 01:37:52 113
249 Tom Southward Male 110 MOPEN 46 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:39:04 120 01:39:00 120
1130 Philip Low Male 111 M45+ 24 Walney Wind Cheetahs 01:39:10 121 01:39:00 121
13 Jonathan Boland Male 112 MOPEN 47 01:39:21 122 01:39:08 123
1224 GARETH WOOLMINGTON Male 113 M50+ 14 01:39:30 123 01:39:10 124
585 Stuart Follen Male 114 M40+ 25 Fenland Running Club 01:39:39 124 01:39:31 126
534 Chris Plews Male 115 M40+ 26 Wetherby Runners 01:39:41 125 01:39:34 128
107 Peter Hutchinson Male 116 M55+ 4 Wolds Veterans RC 01:39:48 126 01:39:46 129
1204 Katy Walton Female 11 FOPEN 6 Elvet Striders 01:39:51 127 01:39:30 125
31 Andy Cowdrill Male 117 MOPEN 48 01:39:51 128 01:39:02 122
507 Michael Jubb Male 118 MOPEN 49 01:39:56 129 01:39:48 131
1384 Susan Fourie Female 12 F40+ 4 City of Chester Triathlon Club 01:40:02 130 01:39:50 132
852 Peter Cantwell Male 119 MOPEN 50 01:40:04 131 01:39:47 130
1397 Bree Sutcliffe Female 13 F35+ 3 City of Chester Triathlon Club 01:40:05 132 01:39:53 135
913 PETER COWLING Male 120 M50+ 15 PRESTON HARRIERS 01:40:05 133 01:39:57 136
738 Michelle Thompson Female 14 FOPEN 7 North Shields Poly AC 01:40:06 134 01:39:32 127
398 Rob Hall Male 121 M40+ 27 01:40:07 135 01:39:51 133
400 Shaun Thompson Male 122 M45+ 25 Evenwood Road Runners 01:40:13 136 01:39:51 134
365 Tim Chapman Male 123 M50+ 16 Fenland Running Club 01:40:21 137 01:40:12 138
901 ROSS BICKERSTAFF Male 124 M55+ 5 Hamilton harriers 01:40:35 138 01:39:58 137
108 Allan Turnbull Male 125 M60+ 2 Wolds Veterans RC 01:40:37 139 01:40:33 141
1430 Paul Griffin Male 126 M50+ 17 Fenland Running Club 01:40:45 140 01:40:15 139
1118 Janet Kenyon Female 15 F55+ 1 01:40:50 141 01:40:50 146
1153 Paul Mason Male 127 M50+ 18 Wigan Phoenix 01:40:53 142 01:40:36 142
847 Hannah Brierley Female 16 FOPEN 8 Manchester YMCA Harriers 01:40:54 143 01:40:32 140
149 Elaine Bisson Female 17 F35+ 4 Elvet Striders 01:41:04 144 01:40:43 144
841 COLIN MATHIESON Male 128 M60+ 3 FIFE AC 01:41:10 145 01:41:00 148
345 Charles Purkess Male 129 M45+ 26 01:41:16 146 01:40:48 145
1128 Matthew Simpson Male 130 MOPEN 51 01:41:17 147 01:40:41 143
1131 Mike Skyrme Male 131 M45+ 27 Walney Wind Cheetahs 01:41:22 148 01:41:11 150
1121 Chris Lodge Male 132 M40+ 28 01:41:23 149 01:41:00 147
1011 Andrew Mudd Male 133 M50+ 19 Prestwich Athletics Club 01:41:23 150 01:41:11 149
1274 Aaron Walmsley Male 134 MOPEN 52 01:41:26 151 01:41:22 151
1440 George Cooper Male 135 MOPEN 53 01:41:33 152 01:41:25 153
248 Carol Cervenak Female 18 F50+ 1 Gateshead harriers 01:41:36 153 01:41:32 155
326 Maddy Fisher Female 19 FOPEN 9 Evenwood Road Runners 01:41:46 154 01:41:23 152
220 Ben Senior Male 136 MOPEN 54 Loftus and Whitby AC 01:41:47 155 01:41:45 159
15 Glenn Hinch Male 137 M40+ 29 01:41:51 156 01:41:30 154
106 Owen Hurcombe Male 138 M40+ 30 01:41:55 157 01:41:41 158
519 David Kerrigan Male 139 MOPEN 55 Swinton Running Club 01:42:02 158 01:41:57 162
410 Richard Schofield Male 140 M55+ 6 01:42:05 159 01:41:36 156
1113 Jonathan Comyn-Platt Male 141 M65+ 1 Saddleworth Running Club 01:42:10 160 01:41:54 161
604 Geert Jan Van Zon Male 142 M45+ 28 01:42:25 161 01:42:13 164
1157 Ian Stinson Male 143 M40+ 31 STEEL CITY STRIDERS 01:42:39 162 01:41:49 160
303 Ian Smillie Male 144 MOPEN 56 01:42:41 163 01:42:30 165
1040 Elsie Roberts Female 20 FOPEN 10 01:42:44 164 01:42:37 167
755 Adrian Jackson Male 145 M40+ 32 Helsby Running Club 01:42:49 165 01:42:03 163
1309 Stephen Leonard Male 146 M45+ 29 01:42:56 166 01:42:33 166
137 Clem Clement Male 147 M55+ 7 Penarth and Dinas Runners 01:43:02 167 01:42:50 169
549 John Bertenshaw Male 148 M55+ 8 Wesham Road Runners 01:43:05 168 01:43:01 170
1366 Clare Shubotham Female 21 FOPEN 11 Michelin AC 01:43:08 169 01:43:04 171
972 Matt Knagg Male 149 MOPEN 57 01:43:22 170 01:42:42 168
867 Andrew Christie Male 150 MOPEN 58 01:43:34 171 01:41:38 157
678 Nicholas Bayley Male 151 MOPEN 59 01:43:40 172 01:43:20 175
547 Andre Pittock Male 152 M45+ 30 Fenland Running Club 01:43:46 173 01:43:17 174
950 Stephen Rutherford Male 153 M40+ 33 01:43:48 174 01:43:26 177
1042 Alun Hindle Male 154 M40+ 34 01:43:53 175 01:43:17 173
45 Daniel Haworth Male 155 MOPEN 60 Darwen Dashers 01:43:59 176 01:43:49 180
751 Colin Newby Male 156 M40+ 35 01:44:01 177 01:43:46 179
1358 Jane Holden Female 22 F40+ 5 Walney Wind Cheetahs 01:44:04 178 01:43:53 181
774 Matt Mcnulty Male 157 M40+ 36 01:44:07 179 01:43:32 178
1140 Graham Tracey Male 158 M40+ 37 Vegetarian C&AC 01:44:09 180 01:44:01 187
1411 David Smith Male 159 M45+ 31 Trawden AC 01:44:10 181 01:43:59 186
903 Clive Harrod Male 160 M55+ 9 Fenland Running Club 01:44:13 182 01:43:58 185
597 Rameswar Tripathi Male 161 MOPEN 61 Totley Athletic Club 01:44:15 183 01:43:25 176
60 Andrew Sumner Male 162 M45+ 32 01:44:16 184 01:43:55 183
213 Karl Tietz Male 163 M55+ 10 Ripley Running Club 01:44:18 185 01:44:09 189
680 Steve Tupholme Male 164 M40+ 38 Holme Pierrepont RC 01:44:25 186 01:44:07 188
263 Dominic Shum Male 165 MOPEN 62 01:44:27 187 01:44:17 190
784 John Boothman Male 166 M50+ 20 BARLICK FELL RUNNERS 01:44:31 188 01:44:24 192
313 Andrew Davies Male 167 M60+ 4 Bridgnorth Running Club 01:44:33 189 01:44:24 191
637 Esther Broughton Female 23 F40+ 6 Ripley Running Club 01:44:34 190 01:44:29 194
824 Alastair Scott Male 168 MOPEN 63 01:44:44 191 01:44:41 198
357 Ian Dickinson Male 169 M50+ 21 01:44:50 192 01:44:37 197
1388 Mark Lehrle Male 170 M40+ 39 01:44:53 193 01:44:31 195
1006 Gary Lunn Male 171 M50+ 22 01:44:58 194 01:44:42 200
401 John Hagan Male 172 MOPEN 64 01:44:59 195 01:44:35 196
1238 David Bond Male 173 MOPEN 65 Low Fell Running club 01:45:01 196 01:44:24 193
424 Darren Whitfield Male 174 MOPEN 66 Wallsend Harriers 01:45:04 197 01:44:56 203
606 Marc Jones Male 175 MOPEN 67 Elvet Striders 01:45:05 198 01:44:47 201
1222 David Lewis Male 176 M50+ 23 01:45:14 199 01:43:14 172
103 Craig Macleay Male 177 MOPEN 68 01:45:15 200 01:43:56 184
588 Ian Bradbury Male 178 M55+ 11 Totley Athletic Club 01:45:22 201 01:45:06 208
931 Tony Lomax Male 179 M55+ 12 01:45:23 202 01:45:01 205
389 Graeme Hunter Male 180 M50+ 24 01:45:29 203 01:44:41 199
705 Will Naylor Male 181 MOPEN 69 01:45:29 204 01:45:03 206
763 Martha Hanby Female 24 FOPEN 12 01:45:30 205 01:45:28 212
1017 Claire Fowler Female 25 F35+ 5 01:45:32 206 01:43:54 182
675 David Griffiths Male 182 M55+ 13 01:45:32 207 01:45:07 209
760 Matt Pexton Male 183 MOPEN 70 01:45:41 208 01:44:48 202
1373 DAN HARTLEY Male 184 M40+ 40 Ulverston Triathlon Club 01:45:45 209 01:45:39 215
1353 Euan Mckinnon Male 185 M40+ 41 Ulverston Triathlon Club 01:45:51 210 01:45:45 216
1292 Paul Managh Male 186 M40+ 42 GB boot camps 01:45:53 211 01:45:36 214
1293 Nicola Unsworth Female 26 F40+ 7 Wesham Road Runners 01:45:53 212 01:45:46 217
1376 Paul Lightfoot Male 187 MOPEN 71 Preston harriers 01:46:04 213 01:45:50 218
1396 Ashley Eastwood Male 188 M50+ 25 01:46:05 214 01:45:55 219
1101 Rick Waring Male 189 M45+ 33 London Heathside Runners AC 01:46:07 215 01:45:56 221
643 Ian Graham Male 190 M40+ 43 01:46:08 216 01:46:03 225
639 Philip Horrocks Male 191 M45+ 34 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:46:08 217 01:44:56 204
48 Davy Garrick Male 192 M45+ 35 01:46:14 218 01:45:06 207
1374 Neil Eaton Male 193 MOPEN 72 01:46:16 219 01:46:02 223
300 Richard Bell Male 194 M45+ 36 Wetherby Runners 01:46:20 220 01:45:13 210
1332 Jeff Wilson Male 195 M40+ 44 bwfac 01:46:21 221 01:46:13 226
624 Nina Fisher Female 27 F35+ 6 Wigan & District Harriers & AC 01:46:22 222 01:45:31 213
1415 Mark Walsh Male 196 MOPEN 73 01:46:25 223 01:46:00 222
192 Mark Adamson Male 197 MOPEN 74 Willis 01:46:32 224 01:46:02 224
121 David Brown Male 198 MOPEN 75 Elvet Striders 01:46:36 225 01:46:15 227
262 Jim Kitchen Male 199 MOPEN 76 01:46:50 226 01:45:56 220
994 Suzanne Smith Female 28 F40+ 8 Kendal AAC 01:46:51 227 01:46:30 229
1218 Paul Bayman Male 200 MOPEN 77 Ulverston Triathlon Club 01:46:59 228 01:46:54 236
1028 John Welshman Male 201 M50+ 26 01:47:02 229 01:46:47 233
1245 Mike Blamires Male 202 MOPEN 78 Beverley AC 01:47:04 230 01:46:52 235
39 Luke Osborn Male 203 MOPEN 79 01:47:06 231 01:46:48 234
511 Steven Whitlam Male 204 M50+ 27 Goole viking striders 01:47:09 232 01:45:26 211
938 Simon Lawson Male 205 MOPEN 80 Darwen Dashers 01:47:09 233 01:46:36 231
429 Lillian Macruary Female 29 F40+ 9 Gyle Harriers Edinburgh 01:47:14 234 01:46:34 230
1431 John Kirkbride Male 206 M40+ 45 Coniston Runner 01:47:16 235 01:47:09 242
388 Maire Irlam Female 30 F45+ 1 Fenland Running Club 01:47:28 236 01:46:58 238
85 Tom Temple Male 207 M60+ 5 Salford Harriers 01:47:30 237 01:47:28 247
21 Paul Robinson Male 208 M60+ 6 01:47:33 238 01:47:15 243
629 Mark Chidgey Male 209 M45+ 37 stockport pct running club 01:47:40 239 01:47:16 244
540 Adam Chown Male 210 MOPEN 81 Fenland Running Club 01:47:51 240 01:47:20 245
983 Gary Wane Male 211 MOPEN 82 Wigan & District Harriers & AC 01:47:55 241 01:47:05 239
331 Richard Hennah Male 212 M40+ 46 parkside panthers 01:47:56 242 01:47:09 241
1401 David Figgins-Barrett Male 213 MOPEN 83 01:47:58 243 01:47:07 240
125 Juliet Percival Female 31 F40+ 10 Elvet Striders 01:48:00 244 01:47:39 249
1402 Helen Lawrenson Female 32 F45+ 2 Wesham Road Runners 01:48:03 245 01:47:58 256
641 David Rice Male 214 M40+ 47 Keswick 01:48:05 246 01:47:44 251
9 Tom Jenkinson Male 215 M40+ 48 Hässelby SK 01:48:05 247 01:47:57 255
360 Danny Tanfield Male 216 M40+ 49 01:48:07 248 01:46:57 237
207 Michael Clarke Male 217 M55+ 14 Loftus and Whitby AC 01:48:08 249 01:47:37 248
546 Dean Curran Male 218 MOPEN 84 01:48:20 250 01:47:55 254
143 James Ainsworth Male 219 M40+ 50 01:48:21 251 01:46:42 232
1013 John Lovell Male 220 M40+ 51 01:48:23 252 01:47:58 258
1108 Neil Stables Male 221 M45+ 38 01:48:32 253 01:47:58 257
497 Michael Goodliffe Male 222 MOPEN 85 Blackburn Road Runners 01:48:34 254 01:47:39 250
553 James Goffe Male 223 M55+ 15 Black Combe Runners 01:48:35 255 01:48:24 265
1117 Chris Wormstone Male 224 M40+ 52 01:48:41 256 01:47:49 252
995 Craig Tripney Male 225 MOPEN 86 01:48:42 257 01:48:09 263
516 Alan Barnard Male 226 M55+ 16 01:48:44 258 01:48:09 262
973 Christopher Campton Male 227 M40+ 53 01:48:50 259 01:48:01 260
476 Dale Norman Male 228 M40+ 54 01:48:52 260 01:48:49 273
712 Carl Hopkinson Male 229 M45+ 39 Ripley Running Club 01:48:52 261 01:48:02 261
939 Lynn Murray Female 33 F40+ 11 Barrow & Furness Striders AC 01:48:52 262 01:47:53 253
318 Emma Retttig Female 34 FOPEN 13 Manchester YMCA Harriers 01:48:54 263 01:48:30 266
77 Peter Greenfield Male 230 M65+ 2 Nuneaton Harriers 01:49:01 264 01:48:46 271
1419 Nicola Mellor Female 35 F40+ 12 01:49:05 265 01:48:50 274
212 Cathy Cresswell Female 36 F40+ 13 Ripley Running Club 01:49:08 266 01:48:58 277
89 Peter Jones Male 231 M45+ 40 01:49:10 267 01:48:45 270
1206 Andy Tomkins Male 232 MOPEN 87 01:49:10 268 01:49:04 279
1068 COLIN FARNDON Male 233 M45+ 41 01:49:11 269 01:48:00 259
488 Ian Milburn Male 234 M70+ 1 Fenland Running Club 01:49:13 270 01:48:44 269
445 Baz Bignell Male 235 MOPEN 88 01:49:13 271 01:48:13 264
206 Jennifer Hibbert Female 37 FOPEN 14 01:49:15 272 01:47:26 246
1233 Phil Glennon Male 236 M55+ 17 Coniston Runner 01:49:17 273 01:49:06 280
765 Scott Lunn Male 237 M45+ 42 01:49:21 274 01:48:42 268
1200 Andrew Dow Male 238 M40+ 55 Manchester Triathlon Club 01:49:26 275 01:49:11 282
816 Jackie Brown Female 38 F50+ 2 Roadhoggs Leicester 01:49:27 276 01:49:20 286
1250 Mark Braithwaite Male 239 M45+ 43 Lancs Running Club 01:49:39 277 01:49:24 289
1149 Alex Snaith Male 240 MOPEN 89 01:49:40 278 01:48:53 276
477 Andrew Crisp Male 241 MOPEN 90 01:49:43 279 01:48:52 275
1074 Joanne McLeod Female 39 F45+ 3 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:49:44 280 01:48:34 267
1243 David Howard Male 242 M55+ 18 Trawden AC 01:49:45 281 01:49:33 290
171 Chris Blackburn Male 243 MOPEN 91 Lytham st annes road runners 01:49:53 282 01:49:23 288
1392 Angela Oldham Female 40 F60+ 1 East Cheshire Harriers 01:49:54 283 01:49:40 293
487 David Gray Male 244 M55+ 19 01:49:54 284 01:49:03 278
626 Simon Brady Male 245 MOPEN 92 01:49:56 285 01:49:16 285
1046 Andrew Thompson Male 246 MOPEN 93 01:49:56 286 01:49:08 281
1002 Lou Lyness Female 41 F65+ 1 Black Combe Runners 01:49:59 287 01:49:54 296
330 Hilary Hennah Female 42 F40+ 14 Parkside Panthers 01:50:09 288 01:49:20 287
1095 Dominic Edwards Male 247 M40+ 56 Saddleworth Running Club 01:50:18 289 01:49:13 284
780 Jim Coldwell Male 248 M40+ 57 Swaledale Runners 01:50:21 290 01:49:49 295
334 Hannah Coombs Female 43 FOPEN 15 Southampton Athletic Club 01:50:22 291 01:49:33 291
1220 Mike Lowes Male 249 M50+ 28 Saltwell Harriers 01:50:24 292 01:50:05 301
1445 Rachel Atherton Female 44 F35+ 7 01:50:28 293 01:49:33 292
1273 Ricky Mason Male 250 MOPEN 94 01:50:37 294 01:49:57 297
844 Sylvain Husson Male 251 MOPEN 95 01:50:40 295 01:48:47 272
456 Alan Foster Male 252 M50+ 29 01:50:40 296 01:50:27 306
771 Paul Jackson Male 253 M45+ 44 Chorley Athletic Club 01:50:56 297 01:49:42 294
651 Sarah Cass Female 45 FOPEN 16 Skelmersdale Boundry Harriers 01:51:01 298 01:49:12 283
353 Dinah Jackson Female 46 F45+ 4 01:51:02 299 01:50:31 307
915 Jonathan Mellor Male 254 M40+ 58 Swinton Running Club 01:51:06 300 01:50:55 315
260 Paul Cockram Male 255 MOPEN 96 01:51:06 301 01:50:56 316
1094 Mark Bailey Male 256 MOPEN 97 01:51:10 302 01:51:04 318
785 Nigel Dewhurst Male 257 M50+ 30 01:51:17 303 01:51:08 319
645 Paul De Vall Male 258 M45+ 45 01:51:19 304 01:50:22 303
116 Justin Dixon Male 259 MOPEN 98 01:51:20 305 01:50:01 299
114 Mark Dixon Male 260 M40+ 59 01:51:20 306 01:50:01 298
578 Louise Winter Female 47 FOPEN 17 Kendal AAC 01:51:22 307 01:51:03 317
355 Simon Richardson Male 261 MOPEN 99 01:51:27 308 01:50:26 305
339 Alex Carr Male 262 MOPEN 100 01:51:29 309 01:50:42 310
416 Nicky Jennings Female 48 F40+ 15 Fenland Running Club 01:51:31 310 01:51:09 320
1228 Paul Woan Male 263 M45+ 46 Red Rose Runners 01:51:31 311 01:50:05 300
666 Simon James Male 264 M45+ 47 01:51:33 312 01:51:12 321
612 John Green Male 265 M50+ 31 Annan and district athletic cl 01:51:35 313 01:50:22 304
1045 Chris Clinch Male 266 M45+ 48 Ulverston Triathlon Club 01:51:38 314 01:50:45 311
1316 Alistair Bell Male 267 MOPEN 101 01:51:40 315 01:50:35 308
1406 Scott Boardman Male 268 MOPEN 102 Barlick fell runners 01:51:51 316 01:51:43 324
221 Sam Harding Male 269 MOPEN 103 01:51:52 317 01:51:29 323
692 Kelly Temple Female 49 FOPEN 18 York Knavesmire Harriers 01:51:55 318 01:50:55 314
562 Howard Justice Male 270 MOPEN 104 Cleethorpes AC 01:51:59 319 01:50:35 309
161 Frank Thomas Male 271 M55+ 20 Wolds Veterans RC 01:52:00 320 01:51:47 327
1270 Michael Rhodes Male 272 MOPEN 105 Evenwood Road Runners 01:52:00 321 01:50:18 302
370 Garry Keenan Male 273 M45+ 49 Wetherby Runners 01:52:01 322 01:50:55 313
1281 Darren Clare Male 274 M45+ 50 01:52:02 323 01:50:50 312
299 David Stace Male 275 M45+ 51 01:52:04 324 01:51:59 331
1150 Colin Tiernan Male 276 M50+ 32 01:52:08 325 01:52:03 333
203 JOHN SPIERS Male 277 M60+ 7 01:52:11 326 01:51:18 322
255 Sharon Bullock Female 50 FOPEN 19 Kendal AAC 01:52:22 327 01:51:47 326
802 John Edmondson Male 278 M60+ 8 Kendal AAC 01:52:26 328 01:52:08 335
850 Steve Bateman Male 279 M55+ 21 Kendal AAC 01:52:27 329 01:52:07 334
1361 Catherine Eaton Female 51 F35+ 8 Tyne Bridge Harriers 01:52:28 330 01:51:54 328
573 Philip Watson Male 280 M40+ 60 COLT City of Lancaster Triathl 01:52:30 331 01:51:55 329
1426 Jon Jacyk Male 281 M45+ 52 01:52:35 332 01:52:17 338
242 Vicky Thomas Female 52 F45+ 5 Wolds Veterans RC 01:52:36 333 01:52:23 343
872 Brian Welsh Male 282 M55+ 22 01:52:45 334 01:52:18 341
545 Gerard McCafferty Male 283 M50+ 33 Low Fell Running club 01:52:45 335 01:52:18 342
682 m Thornborough Male 284 M45+ 53 Allithwaite and district runni 01:52:45 336 01:52:38 349
496 Richard Starkie Male 285 M45+ 54 Barlick Fell Runners 01:52:48 337 01:51:59 330
735 Adrian Hooper Male 286 MOPEN 106 Black Combe Runners 01:52:49 338 01:52:16 337
664 BRIAN HALTON Male 287 M50+ 34 LOSTOCK AC 01:52:50 339 01:52:47 352
1008 Gregory Tagney Male 288 M60+ 9 Dallam Running Club 01:52:53 340 01:52:23 344
1308 Liam Wood Male 289 MOPEN 107 01:52:56 341 01:52:18 340
464 Simon Fell Male 290 M50+ 35 Crook AC 01:53:00 342 01:52:43 351
1448 Christopher Neve Male 291 M50+ 36 01:53:05 343 01:52:28 346
1199 MICHAEL DENNER Male 292 M60+ 10 York Knavesmire Harriers 01:53:07 344 01:53:00 361
584 Paul Newton Male 293 M50+ 37 01:53:11 345 01:52:09 336
1210 Tony Thorley Male 294 M45+ 55 Red Rose Runners 01:53:12 346 01:51:45 325
828 Steve Marsters Male 295 M45+ 56 01:53:14 347 01:52:35 348
719 Glyn Williams Male 296 M45+ 57 Salford Harriers 01:53:15 348 01:52:42 350
319 Paul Burn Male 297 M50+ 38 01:53:16 349 01:51:59 332
1385 Sreve Wilkinson Male 298 M50+ 39 01:53:21 350 01:52:50 355
1382 Melissa Wilkinson Female 53 FOPEN 20 01:53:23 351 01:52:53 357
721 JULIE DRAPER Female 54 F50+ 3 Littlewoods Running Club 01:53:29 352 01:52:18 339
574 Tracey Hulme Female 55 F50+ 4 Wesham Road Runners 01:53:30 353 01:53:19 364
65 William Doidge Male 299 M65+ 3 Low Fell Running club 01:53:31 354 01:52:50 354
1268 Andrew Davison Male 300 M45+ 58 01:53:35 355 01:53:15 363
917 Neil May Male 301 M50+ 40 City of Hull Ac 01:53:38 356 01:52:26 345
613 Joyce Atherden Female 56 F55+ 2 01:53:47 357 01:52:52 356
874 Tony Wilkes Male 302 M55+ 23 01:53:50 358 01:52:47 353
482 Kevin Mackay Male 303 M50+ 41 01:53:54 359 01:52:53 358
337 Nigel Hetherington Male 304 M55+ 24 Motherwell AC 01:53:58 360 01:53:28 369
473 Graeme Murray Male 305 M45+ 59 01:53:59 361 01:52:56 359
1235 Sarah Acey Female 57 FOPEN 21 Newcastle University Athletics 01:54:02 362 01:53:31 370
324 Peter Judge Male 306 M45+ 60 01:54:03 363 01:53:53 379
115 John Middleton Male 307 M55+ 25 York Knavesmire Harriers 01:54:06 364 01:53:28 368
462 Alan Bentley Male 308 M50+ 42 01:54:08 365 01:52:29 347
1371 Ian Flynn Male 309 MOPEN 108 01:54:12 366 01:53:58 382
952 Stephen Cooper Male 310 MOPEN 109 01:54:16 367 01:52:59 360
83 Thomas Cliffe Male 311 MOPEN 110 01:54:20 368 01:53:39 374
418 Andrew Wilkinson Male 312 M50+ 43 01:54:21 369 01:53:23 365
373 PETER WELSH Male 313 M55+ 26 York Knavesmire Harriers 01:54:26 370 01:53:24 366
1061 Emma Bailey Female 58 F35+ 9 Barlick fell runners 01:54:26 371 01:53:37 373
1315 Peter Ryan Male 314 M50+ 44 01:54:33 372 01:53:59 383
830 Steve Hayes Male 315 M50+ 45 01:54:34 373 01:53:55 380
78 Andrew Dennis Male 316 M50+ 46 01:54:38 374 01:53:36 372
200 Lee Walmsley Male 317 M45+ 61 01:54:40 375 01:53:11 362
724 Tim Forber Male 318 M40+ 61 01:54:41 376 01:54:06 385
494 Ben Diprose Male 319 MOPEN 111 01:54:43 377 01:53:34 371
1135 David Elsworthy Male 320 M45+ 62 01:54:44 378 01:54:30 394
677 Anna Gray Female 59 F40+ 16 Holme Pierrepont RC 01:54:50 379 01:54:31 395
918 Juliet May Female 60 FOPEN 22 City of Hull Ac 01:54:51 380 01:53:39 375
876 Maria Steer Female 61 FOPEN 23 Wolds Veterans RC 01:54:52 381 01:53:46 377
1339 Letha Whitham Female 62 FOPEN 24 01:54:52 382 01:54:17 390
1234 Joe Stansfield Male 321 MOPEN 112 01:54:58 383 01:54:27 393
1261 Glyn Beaven Male 322 M40+ 62 01:55:01 384 01:53:50 378
1091 Steve Moss Male 323 M55+ 27 Teesdale AC 01:55:03 385 01:54:42 398
245 Philip charles Woodman Male 324 M65+ 4 Ripley Running Club 01:55:07 386 01:54:16 389
1363 Kerryna Travers Female 63 F40+ 17 Barrow & Furness Striders AC 01:55:10 387 01:54:09 386
443 Ian Carr Male 325 M45+ 63 01:55:13 388 01:53:42 376
803 Lucy Stamford Female 64 F40+ 18 Beverley AC 01:55:14 389 01:54:42 399
1432 Tony Nicholls Male 326 M55+ 28 01:55:16 390 01:54:55 403
694 Michael Murray Male 327 M50+ 47 01:55:16 391 01:54:56 404
509 Vanessa Hogan Female 65 FOPEN 25 Sunderland Strollers 01:55:19 392 01:54:21 391
945 Steven Prile Male 328 M55+ 29 Bolton METRO TRI 01:55:19 393 01:54:59 405
91 Chris Martin Male 329 M45+ 64 Wetherby Runners 01:55:20 394 01:54:13 387
404 John Jones Male 330 M50+ 48 01:55:23 395 01:53:26 367
238 Stephanie Goodchild Female 66 F45+ 6 Manchester YMCA Harriers 01:55:25 396 01:54:05 384
723 Ian Sharp Male 331 M50+ 49 Solihull & Small Heath Athleti 01:55:26 397 01:54:24 392
823 Rebecca Eley Female 67 FOPEN 26 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:55:27 398 01:54:13 388
1227 Emma Mitchell Female 68 F40+ 19 Chorley Athletic Club 01:55:33 399 01:55:16 412
1223 Simon Mitchell Male 332 M50+ 50 Chorley Athletic Club 01:55:34 400 01:55:17 413
1033 Andrew Green Male 333 M40+ 63 01:55:35 401 01:53:58 381
1413 Mark Fleming Male 334 M55+ 30 01:55:39 402 01:55:08 410
290 Graeme McDonald Male 335 M50+ 51 Bury Athletic Club 01:55:44 403 01:55:08 411
1283 Sara Ward Female 69 F45+ 7 Wesham Road Runners 01:55:50 404 01:55:43 421
869 George Kennedy Male 336 M55+ 31 Wesham Road Runners 01:55:50 405 01:55:44 422
33 Jacqui Close Female 70 FOPEN 27 01:55:53 406 01:54:37 397
1025 Paul Fallon Male 337 M50+ 52 Prestwich Athletics Club 01:56:02 407 01:55:00 407
380 Richard Fildes Male 338 M50+ 53 Sinfin Running Club 01:56:03 408 01:55:05 409
396 Jonathan Pittham Male 339 M40+ 64 01:56:04 409 01:54:35 396
1412 Sarah Maisey Female 71 F35+ 10 01:56:05 410 01:55:31 418
1365 Darren Eccles Male 340 MOPEN 113 Ulverston Triathlon Club 01:56:08 411 01:56:03 430
204 YVONNE TWELVETREE Female 72 F60+ 2 Totley Athletic Club 01:56:11 412 01:55:53 426
991 Christine Cox Female 73 F55+ 3 Ilkley Harriers 01:56:12 413 01:55:49 425
1326 Kevin Randall Male 341 MOPEN 114 Valley Hill Runners 01:56:13 414 01:54:59 406
336 James Williams Male 342 MOPEN 115 01:56:15 415 01:55:29 417
1239 Colin Benn Male 343 M60+ 11 01:56:17 416 01:55:02 408
865 Jeff Mccully Male 344 M45+ 65 Walney Wind Cheetahs 01:56:19 417 01:56:08 431
600 Peter Atkinson Male 345 M55+ 32 North Shields Poly AC 01:56:19 418 01:55:44 423
799 Jonathan Hill Male 346 MOPEN 116 01:56:21 419 01:54:53 400
382 John Mercer Male 347 M55+ 33 Harpenden Arrows 01:56:24 420 01:55:32 419
399 Angus Cleary Male 348 M45+ 66 01:56:26 421 01:55:54 427
1012 Mick Haynes Male 349 M50+ 54 01:56:27 422 01:55:17 414
1193 Sharon Lever Female 74 F40+ 20 01:56:27 423 01:55:23 415
1126 Andrew Kyle Male 350 MOPEN 117 01:56:33 424 01:55:42 420
1189 Simon Crompton Male 351 M50+ 55 01:56:34 425 01:56:12 433
1167 Lucy Cowton Female 75 FOPEN 28 Elvet Striders 01:56:38 426 01:56:25 440
414 Jonathan Clements Male 352 M40+ 65 Redway Runners 01:56:40 427 01:54:54 401
1264 Christopher Amesbury Male 353 MOPEN 118 Redway Runners 01:56:40 428 01:54:55 402
1265 Roland Bowness Male 354 M65+ 5 salford harriers 01:56:44 429 01:56:20 434
1438 Simon Griffiths Male 355 MOPEN 119 01:56:45 430 01:56:40 448
914 Fiona Jones Female 76 F35+ 11 Elvet Striders 01:56:51 431 01:56:39 446
854 Doug Cramond Male 356 M55+ 34 Poole AC 01:56:52 432 01:55:28 416
407 James Stuart-Mills Male 357 M45+ 67 Ripon Runners 01:56:58 433 01:56:29 443
467 Ray Smith Male 358 M55+ 35 01:56:58 434 01:56:21 435
141 Richard Sage Male 359 M40+ 66 Avon Valley Runners 01:57:01 435 01:56:59 457
522 Kate Sheehan Female 77 FOPEN 29 01:57:02 436 01:56:10 432
1191 Chris Boyle Male 360 MOPEN 120 01:57:03 437 01:55:57 429
1010 Adam Dack Male 361 MOPEN 121 01:57:06 438 01:56:34 445
782 David Marr Male 362 MOPEN 122 Ulverston Wolves 01:57:07 439 01:56:28 441
685 Emma Morley Female 78 F50+ 5 Darlington Harriers 01:57:08 440 01:56:23 437
579 Colin Cook Male 363 M55+ 36 Loftus and Whitby AC 01:57:13 441 01:56:29 442
851 Martin Linton Male 364 M50+ 56 01:57:24 442 01:56:25 439
1290 Linzi Stanway Female 79 F40+ 21 Ulverston Triathlon Club 01:57:26 443 01:55:48 424
884 Marty Eke Male 365 MOPEN 123 01:57:28 444 01:55:55 428
731 Sheila Jones Female 80 F55+ 4 Radcliffe AC 01:57:33 445 01:56:51 452
778 John Greenwood Male 366 M60+ 12 Walney Wind Cheetahs 01:57:37 446 01:57:21 467
605 David Wilkinson Male 367 M45+ 68 01:57:40 447 01:56:50 450
1319 Edward Sharp Male 368 MOPEN 124 01:57:42 448 01:56:40 447
1180 Donna Haskayne Female 81 FOPEN 30 01:57:43 449 01:57:13 462
557 Jane-Marie Kelly Female 82 F40+ 22 York Knavesmire Harriers 01:57:45 450 01:56:43 449
552 Andrew Oates Male 369 M50+ 57 Blackburn Road Runners 01:57:48 451 01:56:53 454
537 Patricia Poulton Female 83 F45+ 8 Bermuda Striders 01:57:48 452 01:56:54 455
1055 Richard Wozencroft Male 370 MOPEN 125 01:57:53 453 01:57:07 460
471 Ruth Greenwood Female 84 F45+ 9 01:57:54 454 01:56:51 453
491 Michael Henshaw Male 371 M40+ 67 01:57:54 455 01:56:22 436
490 Graham Mckay Male 372 M45+ 69 01:57:55 456 01:56:23 438
66 Gordon Long Male 373 M60+ 13 Low Fell Running club 01:57:56 457 01:57:14 463
280 Simon Hilton Male 374 M45+ 70 Sun-City Tri club (Sunderland) 01:57:59 458 01:57:53 478
1164 Karen Mackinnon Female 85 F45+ 10 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:58:00 459 01:57:59 480
1320 Steven Moss Male 375 M40+ 68 01:58:03 460 01:57:24 469
1035 Emma Hughes Female 86 F40+ 23 Bermuda Striders 01:58:04 461 01:57:11 461
439 Terry Herbert Male 376 M60+ 14 North East Veterans AC 01:58:06 462 01:57:07 459
358 Jane Harriman Female 87 F55+ 5 Totley Athletic Club 01:58:07 463 01:57:25 470
1386 Craig Evans Male 377 M45+ 71 01:58:10 464 01:57:22 468
531 Michael Burdon Male 378 M45+ 72 Blackhill Bounders 01:58:10 465 01:57:46 473
1267 Andy Lowe Male 379 M55+ 37 Chorley Athletic Club 01:58:11 466 01:56:56 456
886 Aidan Hughes Male 380 M40+ 69 Blackhill Bounders 01:58:11 467 01:56:51 451
189 Glenn Bailey Male 381 MOPEN 126 01:58:18 468 01:57:44 472
1084 John Moore Male 382 M50+ 58 01:58:22 469 01:57:00 458
775 James Court Male 383 MOPEN 127 01:58:23 470 01:57:47 475
1159 Eleanor Knowles Female 88 F45+ 11 Ambleside AC 01:58:24 471 01:57:56 479
699 Shane Cliffe Female 89 M50+ 59 Red Rose Runners 01:58:34 472 01:56:33 444
866 Simon Scarr Male 384 M50+ 60 Blackpool Wyre & Fylde AC 01:58:35 473 01:57:52 477
720 Kathryn Davies Female 90 F50+ 6 RADCLIFFE AC 01:58:42 474 01:58:00 481
754 Lesley Feakes Female 91 F50+ 7 Helsby Running Club 01:58:44 475 01:58:12 485
860 Glenn Salkeld Male 385 MOPEN 128 Heanor Running Club 01:58:46 476 01:58:32 501
843 Louise Johnson Female 92 F50+ 8 Dragons Running Club Leeds 01:58:47 477 01:57:31 471
273 Gary Nicholls Male 386 M50+ 61 01:58:48 478 01:58:23 494
74 Terry Fearfield Male 387 M45+ 73 01:58:49 479 01:58:20 490
130 Matt Powell Male 388 MOPEN 129 01:58:50 480 01:58:34 502
1018 John Percival Male 389 M60+ 15 Westbury Harriers 01:58:50 481 01:57:50 476
44 Mark Holden Male 390 MOPEN 130 Team Pie Running and Triathlon 01:58:51 482 01:58:05 482
391 John McDonald Male 391 M50+ 62 Trawden AC 01:58:52 483 01:58:40 505
97 Chris Rigden Male 392 MOPEN 131 01:58:56 484 01:58:16 486
1080 Matthew Corner Male 393 MOPEN 132 01:58:56 485 01:57:17 465
1072 Sam Corner Male 394 MOPEN 133 01:58:57 486 01:57:18 466
1053 Robert Duxbury Male 395 MOPEN 134 01:58:59 487 01:58:20 491
1174 Phil Hayes Male 396 M45+ 74 Thornton Cleveley 01:59:00 488 01:58:28 499
26 Andrew Aspinall Male 397 M40+ 70 01:59:03 489 01:58:17 487
964 Alan Gray Male 398 M65+ 6 Spa Striders 01:59:05 490 01:58:54 511
598 Paul Quinn Male 399 M45+ 75 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:59:05 491 01:58:49 508
1229 Jackie Rushton Female 93 F40+ 24 01:59:07 492 01:58:25 496
1067 Anthony Swanepoel Male 400 M50+ 63 Ilkley Harriers 01:59:08 493 01:58:43 506
748 Sean Williams Male 401 M45+ 76 01:59:09 494 01:58:52 509
259 Benjamin Neary Male 402 MOPEN 135 01:59:10 495 01:58:05 483
152 Christopher Neary Male 403 MOPEN 136 01:59:11 496 01:58:07 484
165 James Obrien Male 404 M50+ 64 Loftus and Whitby AC 01:59:12 497 01:58:44 507
1322 Sarah Chaudhri Female 94 F50+ 9 Cumberland AC 01:59:14 498 01:58:27 497
237 Stephen Symons Male 405 M45+ 77 Manchester YMCA Harriers 01:59:16 499 01:59:07 518
663 ANTHONY WILCOCK Male 406 MOPEN 137 01:59:20 500 01:57:16 464
1289 Paul Stanway Male 407 M45+ 78 Ulverston Triathlon Club 01:59:24 501 01:57:47 474
1195 Ian Mitchell Male 408 M50+ 65 helm hill runners 01:59:29 502 01:58:53 510
1317 Colin Dilks Male 409 M50+ 66 Tyne Bridge Harriers 01:59:32 503 01:58:28 498
896 Julie Hunter Female 95 F40+ 25 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:59:33 504 01:58:23 495
599 Joanne Potter Female 96 F45+ 12 Heanor Running Club 01:59:35 505 01:59:01 515
304 Sam Blackburn Male 410 MOPEN 138 01:59:36 506 01:59:05 516
665 IAN JOHNSON Male 411 M50+ 67 LOSTOCK AC 01:59:46 507 01:59:23 523
563 Gillian Johnstone Female 97 FOPEN 31 Kilmarnock Harriers 01:59:49 508 01:59:29 527
447 Ian Wilde Male 412 M40+ 71 01:59:49 509 01:58:59 513
627 Peter Keighron Male 413 M40+ 72 01:59:49 510 01:59:09 519
1145 Neil Dawkins Male 414 M50+ 68 01:59:49 511 01:58:18 488
625 Jonathan Goldsworthy Male 415 MOPEN 139 01:59:50 512 01:59:10 520
332 Robert Harris Male 416 M40+ 73 01:59:52 513 01:58:37 503
1259 Yvonne Morrell Female 98 F40+ 26 Barrow & Furness Striders AC 01:59:57 514 01:58:57 512
1154 Indranil Banerjee Male 417 M40+ 74 02:00:03 515 01:59:29 526
779 Dianne Coleman Female 99 F50+ 10 Beverley AC 02:00:05 516 01:59:32 529
376 Bill Brown Male 418 M40+ 75 02:00:05 517 01:58:20 492
378 Marcus Rigby Male 419 M40+ 76 02:00:05 518 01:58:19 489
1194 Sarah Nutt Female 100 FOPEN 32 02:00:06 519 01:59:34 530
270 Sally Napthen Female 101 F50+ 11 City of Chester Triathlon Club 02:00:07 520 01:58:22 493
514 David Halliday Male 420 MOPEN 140 Swinton Running Club 02:00:07 521 02:00:00 533
1062 Sandra Collins Female 102 F50+ 12 Aycliffe Running Club 02:00:14 522 01:59:07 517
1342 Helen Maguire Female 103 F35+ 12 Ribble Valley AC 02:00:14 523 01:58:32 500
521 Steve Clayton Male 421 M60+ 16 Trent Park Running club 02:00:20 524 01:59:26 524
4 Phil Graystone Male 422 M45+ 79 South Ribble Runners 02:00:24 525 01:59:01 514
1444 Mark Atherton Male 423 MOPEN 141 02:00:26 526 01:59:31 528
1428 Edward Ware Male 424 MOPEN 142 02:00:27 527 01:58:39 504
132 Keld OShea Male 425 M45+ 80 02:00:28 528 01:59:28 525
633 Anna Halstead Female 104 F35+ 13 Stocksfield Striders 02:00:44 529 02:00:04 534
654 Kerry Duckworth Female 105 FOPEN 33 02:00:59 530 01:59:21 521
251 Anna Woods Female 106 FOPEN 34 02:00:59 531 01:59:21 522
741 Sarah Plint Female 107 F35+ 14 02:00:59 532 01:59:48 532
282 Paul Helling Male 426 MOPEN 143 02:01:19 533 02:00:32 538
1288 Phillip Armistead Male 427 MOPEN 144 GB boot camps 02:01:19 534 02:01:01 549
230 David West Male 428 M40+ 77 02:01:20 535 02:01:00 548
321 Amy Edwards Female 108 F40+ 27 City of Chester Triathlon Club 02:01:21 536 01:59:35 531
970 Jonathan Mercer Male 429 M40+ 78 02:01:21 537 02:00:23 536
1151 Tony Allen Male 430 M55+ 38 02:01:34 538 02:01:07 550
1335 Stephen Corner Male 431 MOPEN 145 02:01:35 539 02:00:24 537
25 Kevin Williams Male 432 M50+ 69 02:01:40 540 02:00:48 543
123 Tristan Bartlett Male 433 MOPEN 146 02:01:42 541 02:00:15 535
1173 Tanya Bunkham Female 109 FOPEN 35 Clayton Le Moors Harriers 02:01:50 542 02:01:35 562
1321 Russell Bowden Male 434 M40+ 79 02:01:51 543 02:00:35 540
1404 Christian Dodsworth Male 435 M40+ 80 02:01:53 544 02:01:20 555
601 Paul Milburn Male 436 M40+ 81 02:01:53 545 02:01:43 568
671 Clym Stephenson Male 437 MOPEN 147 02:01:55 546 02:00:39 541
1175 Alex Ingham Male 438 MOPEN 148 Thornton Cleveley 02:01:56 547 02:01:24 556
1350 Thomas Richardson Male 439 MOPEN 149 02:01:56 548 02:00:41 542
41 Kate Robinson Female 110 FOPEN 36 02:02:01 549 02:01:42 567
453 Lee Wilkinson-Brown Male 440 MOPEN 150 02:02:01 550 02:00:52 546
1282 Alastair MacDonald Male 441 MOPEN 151 GB boot camps 02:02:03 551 02:01:45 569
768 Suzanne Darke Female 111 F40+ 28 Saddleworth Running Club 02:02:04 552 02:00:34 539
957 Paul Crabtree Male 442 MOPEN 152 Dragons Running Club Leeds 02:02:06 553 02:00:49 544
1372 Peter Bartlett Male 443 M65+ 7 Wesham Road Runners 02:02:07 554 02:01:31 560
423 Darryl Cribbens Male 444 MOPEN 153 02:02:08 555 02:00:51 545
1215 Michael Hall Male 445 M45+ 81 02:02:21 556 02:02:21 582
716 Stephen Holt Male 446 M60+ 17 Matlock AC 02:02:26 557 02:00:56 547
827 Craig Barrett Male 447 M50+ 70 Halifax Harriers 02:02:27 558 02:01:34 561
1036 Patrick Coleman Male 448 M55+ 39 Bermuda Striders 02:02:27 559 02:01:41 566
1049 Frank Miller Male 449 M65+ 8 Garstang RC 02:02:28 560 02:01:52 572
690 Gary Dempsey Male 450 MOPEN 154 Blackhill Bounders 02:02:30 561 02:01:09 551
607 Michael Naylor Male 451 M50+ 71 02:02:31 562 02:01:18 554
1311 Andy Green Male 452 MOPEN 155 02:02:50 563 02:01:54 573
676 John Senior Male 453 M50+ 72 02:02:50 564 02:01:38 564
1037 Phil Whitham Male 454 MOPEN 156 02:02:52 565 01:46:30 228
846 Liz Kerr Female 112 F35+ 15 02:02:55 566 02:02:08 578
839 Ruth Marrison Female 113 F40+ 29 02:02:56 567 02:01:12 552
1177 Morna Harthan Female 114 F40+ 30 Mossley Hill Athletics Club 02:02:59 568 02:01:27 557
526 AMANDA PHILLIPS Female 115 F40+ 31 Blackhill Bounders 02:03:00 569 02:01:39 565
971 Jane Faulkner Female 116 F50+ 13 Lostock AC 02:03:02 570 02:01:27 558
932 Matt Groves Male 455 MOPEN 157 02:03:03 571 02:02:47 589
406 Deborah Cotton Female 117 F40+ 32 02:03:04 572 02:01:18 553
631 Keith Griffiths Male 456 M50+ 73 02:03:06 573 02:03:01 595
1099 Jay Gilbert Female 118 F35+ 16 Fenland Running Club 02:03:07 574 02:01:30 559
1166 Joanne McKeown Female 119 FOPEN 37 02:03:08 575 02:01:45 570
281 Louisa Musson Female 120 FOPEN 38 02:03:08 576 02:01:46 571
1439 Marc Ramsden Male 457 MOPEN 158 02:03:10 577 02:01:57 574
1120 Jonathan Allen Male 458 M40+ 82 Saddleworth Running Club 02:03:11 578 02:02:06 575
1071 David Corner Male 459 M50+ 74 02:03:17 579 02:01:37 563
960 Tim Kings Male 460 M45+ 82 02:03:20 580 02:03:15 602
618 Mark Procter Male 461 M45+ 83 02:03:27 581 02:02:41 588
56 Abigail Kent Female 121 FOPEN 39 02:03:28 582 02:02:26 584
1390 Liam Hindle Male 462 MOPEN 159 02:03:32 583 02:02:35 585
807 Matthew Shenton Male 463 MOPEN 160 Michelin AC 02:03:34 584 02:02:11 581
1137 Jean Bradley Female 122 F55+ 6 elvet striders 02:03:35 585 02:03:22 606
1253 Leonard Scott Male 464 M65+ 9 02:03:35 586 02:02:06 576
457 Lynne Davis Female 123 F40+ 33 Swinton Running Club 02:03:35 587 02:03:22 605
420 Mark Boyle Male 465 MOPEN 161 02:03:37 588 02:02:07 577
298 Chris Todd Male 466 M45+ 84 Civil Service Sports and Socia 02:03:44 589 02:03:16 603
892 Ed Docherty Male 467 MOPEN 162 02:03:47 590 02:02:59 594
1310 Russ Maguire Male 468 MOPEN 163 02:03:49 591 02:02:36 586
86 Helen Mayfield Female 124 F55+ 7 02:03:56 592 02:03:12 601
1142 Andrew Walmsley Male 469 M60+ 18 02:04:01 593 02:03:09 599
1395 Ramune Raicheliene Female 125 FOPEN 40 Fenland Running Club 02:04:02 594 02:02:26 583
533 Bianca McElrue Female 126 F35+ 17 Blackhill Bounders 02:04:02 595 02:02:40 587
323 Hannah Quinn Female 127 FOPEN 41 02:04:02 596 02:02:10 580
821 Rachel Russell Female 128 FOPEN 42 02:04:02 597 02:02:52 592
1214 Anna Oakes Female 129 F40+ 34 02:04:08 598 02:04:00 618
64 Jocelyn Morgan Female 130 F45+ 13 02:04:09 599 02:04:00 619
548 Sarah Gauvin Female 131 F40+ 35 Fenland Running Club 02:04:11 600 02:03:42 614
1141 Jonathan Cooke Male 470 M40+ 83 02:04:13 601 02:02:10 579
695 julie hamilton Female 132 FOPEN 43 Swinton Running Club 02:04:13 602 02:03:36 609
214 David I'Anson Male 471 M70+ 2 02:04:30 603 02:03:27 607
485 Mandy Webber Female 133 F45+ 14 Salford Metropolitan 02:04:31 604 02:03:56 616
958 Michael Corrigan Male 472 M50+ 75 Ripley Running Club 02:04:32 605 02:03:41 613
275 Helen Young Female 134 F40+ 36 Totley Athletic Club 02:04:32 606 02:03:50 615
893 Darren Slater Male 473 M45+ 85 City of Lancaster Tri Club 02:04:33 607 02:03:10 600
1172 Andrew Green Male 474 MOPEN 164 Pudsey Pacers RC 02:04:36 608 02:02:47 590
1171 Anthony Riley Male 475 MOPEN 165 Pudsey Pacers RC 02:04:36 609 02:02:47 591
655 Carol Whittle Female 135 F50+ 14 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:04:43 610 02:03:32 608
234 Janet Longthorn-Michie Female 136 F55+ 8 02:04:44 611 02:04:16 623
642 Rachel Davidson Female 137 F40+ 37 02:04:49 612 02:03:06 597
69 Andrew Hunter Male 476 MOPEN 166 02:04:50 613 02:04:20 628
68 Michael Hunter Male 477 M55+ 40 02:04:50 614 02:04:20 629
820 Stephen Russell Male 478 MOPEN 167 02:04:51 615 02:03:40 612
882 ALAN BARTON Male 479 M45+ 86 02:04:52 616 02:02:56 593
798 Graham Care Male 480 M60+ 19 02:04:57 617 02:03:18 604
1030 Jonny Dunn Male 481 MOPEN 168 02:04:58 618 02:03:08 598
390 Alasdair Coyle Male 482 M50+ 76 Horsham Joggers 02:04:58 619 02:03:02 596
393 Yvonne Herbert Female 138 F40+ 38 Loftus and Whitby AC 02:05:03 620 02:04:32 632
317 Lynn Hanley Female 139 F50+ 15 Edinburgh triathletes 02:05:08 621 02:03:59 617
468 Sharron Hogarth Female 140 F45+ 15 Crook AC 02:05:12 622 02:04:48 636
1389 Jimmy Hindle Male 483 M50+ 77 02:05:13 623 02:04:16 624
197 Andrew Aird Male 484 M50+ 78 Vocalink 02:05:14 624 02:04:03 620
1106 Carl Chambers Male 485 M45+ 87 Saddleworth Running Club 02:05:15 625 02:04:10 621
1047 Christopher Wren Male 486 M55+ 41 02:05:26 626 02:04:10 622
577 Vicky Horrocks Female 141 F40+ 39 Bingley Harriers 02:05:27 627 02:05:06 640
1182 Colin Denney Male 487 M55+ 42 Thornton Cleveley 02:05:33 628 02:05:02 639
881 Richard Harris Male 488 M40+ 84 02:05:34 629 02:04:19 627
1088 Robb Clapp Male 489 MOPEN 169 02:05:41 630 02:03:39 611
186 Colin Griffiths Male 490 M60+ 20 Littledown Harriers. 02:05:43 631 02:04:42 633
247 Mark Foster Male 491 M45+ 88 Wetherby Runners 02:05:53 632 02:04:46 634
267 Alister Aitken Male 492 M55+ 43 02:05:55 633 02:05:15 641
356 Peter Carson Male 493 MOPEN 170 Blackhill Bounders 02:05:58 634 02:04:20 630
617 Caroline Murray Female 142 F45+ 16 Blackhill Bounders 02:05:59 635 02:04:28 631
608 Rob Boelema Male 494 M50+ 79 02:06:08 636 02:05:45 653
87 Phil Powell Male 495 MOPEN 171 02:06:09 637 02:04:48 635
895 Colin Fitton Male 496 M45+ 89 02:06:11 638 02:05:29 645
898 Jill Smith Female 143 F50+ 16 02:06:13 639 02:05:29 648
999 Clare Pheasey Female 144 F40+ 40 Sandbach Striders 02:06:14 640 02:04:18 625
998 Terry Coppenhall Male 497 M50+ 80 Sandbach Striders 02:06:15 641 02:04:19 626
268 Susan Aitken Female 145 F55+ 9 02:06:18 642 02:05:37 649
909 Jackie Keasley Female 146 F55+ 10 Helsby Running Club 02:06:19 643 02:05:47 654
1102 John Armistead Male 498 M70+ 3 Dark Peak Fell Runners 02:06:24 644 02:05:15 642
1143 Gavin Shaw Male 499 M45+ 90 02:06:24 645 02:04:59 637
124 Rebecca Bnyon Female 147 FOPEN 44 02:06:27 646 02:05:00 638
1122 Howard Little Male 500 M45+ 91 02:06:29 647 02:03:38 610
306 Georgina Read Female 148 FOPEN 45 02:06:30 648 02:05:38 652
888 Gemma Booth Female 149 FOPEN 46 Swinton Running Club 02:06:32 649 02:06:18 662
1147 Sandra Campbell Female 150 F45+ 17 Trawden AC 02:06:33 650 02:05:29 647
1058 Robbie Burke Male 501 M50+ 81 Liverpool Running Club 02:06:34 651 02:05:37 650
1351 Susan Dowker-Thompson Female 151 F40+ 41 Ulverston Triathlon Club 02:06:35 652 02:05:22 643
454 Martin Wilkinson-Brown Male 502 MOPEN 172 02:06:37 653 02:05:29 646
889 Dave Ellison Male 503 M55+ 44 02:06:38 654 02:06:03 656
1369 Julia Race Female 152 F50+ 17 02:06:49 655 02:06:16 660
1021 Neil Prior Male 504 M45+ 92 02:06:50 656 02:06:18 663
715 Suzanne Tait Female 153 FOPEN 47 North Shields Poly AC 02:06:52 657 02:05:37 651
185 Angela Arundel Female 154 F40+ 42 Teesdale AC 02:07:01 658 02:05:22 644
314 Robert Hunter Male 505 MOPEN 173 02:07:06 659 02:06:18 661
364 Brian Newall Male 506 M50+ 82 Littlewoods Running Club 02:07:17 660 02:06:04 657
386 John Rolt Male 507 M50+ 83 02:07:18 661 02:06:50 669
899 Peter Smith Male 508 M55+ 45 02:07:19 662 02:06:36 665
1405 Richard Hughes Male 509 M50+ 84 Saltwell Harriers 02:07:22 663 02:07:02 673
757 Chris Matthews Male 510 M55+ 46 02:07:36 664 02:06:41 667
297 Suzanne Boyle Female 155 F40+ 43 Walney Wind Cheetahs 02:07:42 665 02:06:37 666
472 ALAN WELSH Male 511 M50+ 85 Crook AC 02:07:44 666 02:07:12 676
875 Chris Bowker Male 512 MOPEN 174 02:07:44 667 02:05:49 655
710 Stephanie Walker Female 156 FOPEN 48 Elvet Striders 02:07:45 668 02:06:14 658
474 Mark Dunseith Male 513 MOPEN 175 Elvet Striders 02:07:46 669 02:06:15 659
935 Gordon Hindson Male 514 M40+ 85 Blackhill Bounders 02:07:49 670 02:07:25 681
495 Nicola Mackay Female 157 FOPEN 49 02:07:56 671 02:06:55 670
1285 Malcolm Spurr Male 515 M55+ 47 02:07:59 672 02:07:15 678
513 Gail O'brien Female 158 F45+ 18 Atherton running club 02:08:07 673 02:07:51 689
894 Brenda Bagley Female 159 F55+ 11 Walney Wind Cheetahs 02:08:08 674 02:07:03 674
924 Zoe Jackson Female 160 F40+ 44 02:08:16 675 02:07:33 683
922 Jonathan Dunbavin Male 516 M50+ 86 02:08:16 676 02:07:33 682
361 Katie Lee Female 161 FOPEN 50 02:08:19 677 02:06:26 664
250 Rosemary Bains Female 162 F55+ 12 Trent Park Running club 02:08:20 678 02:06:58 671
1179 Kathy Hallam Female 163 F50+ 18 Hatton darts 02:08:22 679 02:07:37 684
441 Robin Roberts Male 517 M45+ 93 02:08:30 680 02:07:06 675
310 Dan Kenny Male 518 MOPEN 176 02:08:31 681 02:07:48 688
942 Laura Singleton Female 164 F35+ 18 02:08:32 682 02:06:45 668
311 Frances Haddock Female 165 FOPEN 51 02:08:36 683 02:07:53 690
977 Nicholas Haworth Male 519 MOPEN 177 Burnden Road Runners 02:08:44 684 02:08:25 703
593 Adam Fawcett Male 520 MOPEN 178 02:08:51 685 02:08:25 702
658 Janice Callister Female 166 F45+ 19 Walney Wind Cheetahs 02:08:52 686 02:07:46 687
1420 James Turner Male 521 MOPEN 179 02:08:54 687 02:07:02 672
1391 Steve Marshall Male 522 MOPEN 180 Bermuda Striders 02:08:59 688 02:08:13 699
1433 Lucy Jones Female 167 FOPEN 52 Ulverston Triathlon Club 02:09:05 689 02:08:49 712
291 Steven Gunn Male 523 M50+ 87 02:09:06 690 02:07:57 691
1165 Carol Turner Female 168 F45+ 20 02:09:06 691 02:08:08 697
1048 James Mullen Male 524 MOPEN 181 02:09:07 692 02:07:16 679
269 Matthew Gallagher Male 525 MOPEN 182 02:09:09 693 02:08:17 700
254 Beth Hall Female 169 FOPEN 53 02:09:11 694 02:07:23 680
733 William Taylor Male 526 M50+ 88 Rossendale Harriers 02:09:11 695 02:07:15 677
167 Gareth Williams Male 527 M40+ 86 02:09:11 696 02:08:07 695
697 Sarah Armstrong Female 170 FOPEN 54 02:09:11 697 02:08:41 707
1271 Fiona Mclaren Female 171 F45+ 21 02:09:12 698 02:08:27 704
1364 Rob Houston Male 528 MOPEN 183 02:09:12 699 02:09:06 724
180 Andrew Clarkson Male 529 M45+ 94 Wolds Veterans RC 02:09:12 700 02:08:05 693
1079 David Hulme Male 530 M45+ 95 02:09:13 701 02:08:27 705
648 David Marsh Male 531 M50+ 89 02:09:14 702 02:08:05 694
387 Gillian Rolt Female 172 F50+ 19 02:09:18 703 02:08:50 713
1129 Graham Lister Male 532 M50+ 90 02:09:22 704 02:07:41 685
835 Guy BEAUMONT Male 533 M45+ 96 02:09:24 705 02:07:44 686
1211 Ian Spencer Male 534 M50+ 91 Elvet Striders 02:09:34 706 02:08:08 696
849 Robert Hodgkinson Male 535 MOPEN 184 02:09:36 707 02:08:56 717
231 Sarah West Female 173 F40+ 45 02:09:37 708 02:09:16 726
502 Mike Gill Male 536 M70+ 4 Blackhill Bounders 02:09:45 709 02:08:12 698
1087 GAVIN GLAZEBROOK Male 537 MOPEN 185 02:09:47 710 02:08:55 716
105 Vivienne Gough Female 174 F40+ 46 Glasgow Triathlon Club 02:09:48 711 02:09:33 733
1086 Darren Shaw Male 538 M45+ 97 02:09:48 712 02:08:56 718
335 Audrey McCallum Female 175 F40+ 47 02:09:48 713 02:09:33 734
746 Jane Macleod Female 176 F60+ 3 Pitreavie AAC 02:09:52 714 02:09:38 737
136 Janice Clement Female 177 F55+ 13 Penarth and Dinas Runners 02:09:52 715 02:09:24 727
218 David Peck Male 539 M40+ 87 Wolds Veterans RC 02:09:55 716 02:08:47 709
1355 Rachel Thomas Female 178 F40+ 48 Southport and waterloo athleti 02:09:57 717 02:08:54 715
47 Stephanie Sharp Female 179 F45+ 22 Fylde Coast Running 02:09:58 718 02:08:00 692
527 Vicki Brown Female 180 F40+ 49 Blackhill Bounders 02:10:01 719 02:08:35 706
1242 Paul Shier Male 540 MOPEN 186 Swinton Running Club 02:10:09 720 02:08:19 701
1291 Jack Corrigan Male 541 MOPEN 187 02:10:09 721 02:09:03 722
812 Richard Adamson Male 542 M50+ 92 02:10:12 722 02:08:49 711
1367 Duncan Lawson Male 543 MOPEN 188 02:10:16 723 02:09:27 729
1318 Helen Towers Female 181 F50+ 20 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:10:19 724 02:08:44 708
856 Paul Hunt Male 544 MOPEN 189 02:10:21 725 02:09:01 721
119 Karen Roberts Female 182 F40+ 50 02:10:21 726 02:09:01 720
1161 David Whadcock Male 545 M50+ 93 02:10:24 727 02:08:58 719
62 Jonathan Leadbeater Male 546 M40+ 88 02:10:32 728 02:08:49 710
489 Philip Pearson Male 547 M65+ 10 02:10:34 729 02:09:25 728
857 Julie Sherwood Female 183 F50+ 21 02:10:39 730 02:09:55 744
88 Kate Jackson Female 184 F45+ 23 02:10:42 731 02:09:58 746
1059 Susan Burke Female 185 F50+ 22 Liverpool Running club 02:10:45 732 02:09:48 741
46 Nick Holliday Male 548 M40+ 89 02:10:47 733 02:08:52 714
831 John Oakley Male 549 M55+ 48 02:10:48 734 02:09:52 743
659 BARBARA KEARNEY Female 186 F55+ 14 02:10:57 735 02:09:57 745
292 Jake Hawkyard Male 550 MOPEN 190 02:10:59 736 02:09:28 730
284 Simon Hawkyard Male 551 M50+ 94 02:10:59 737 02:09:29 731
199 Amanda Hall Female 187 FOPEN 55 North Shields Poly AC 02:11:00 738 02:09:05 723
430 Caroline Ord Female 188 F40+ 51 02:11:09 739 02:10:31 754
727 Helen Darvill Female 189 F35+ 19 02:11:09 740 02:09:35 736
530 Caroline Burdon Female 190 F50+ 23 Blackhill Bounders 02:11:11 741 02:09:46 740
279 Dave Atherton Male 552 M60+ 21 02:11:13 742 02:09:11 725
559 Dave Scoreby Male 553 M55+ 49 York Knavesmire Harriers 02:11:22 743 02:10:20 750
989 Tessa Fletcher Female 191 FOPEN 56 Evenwood Road Runners 02:11:24 744 02:09:38 738
437 Jamie Cummins Male 554 MOPEN 191 Evenwood road Runners 02:11:24 745 02:09:39 739
53 Sophie Slade Female 192 FOPEN 57 02:11:25 746 02:11:02 763
800 Heather Walkington Female 193 FOPEN 58 02:11:26 747 02:09:33 732
801 Abi Tarran-Jones Female 194 FOPEN 59 02:11:27 748 02:09:34 735
1360 Gerard Crompton Male 555 MOPEN 192 02:11:29 749 02:11:07 765
532 Audrey Rowe Female 195 F45+ 24 Blackhill Bounders 02:11:32 750 02:10:05 747
832 Ian Verber Male 556 M60+ 22 Black Combe Runners 02:11:34 751 02:10:06 748
301 Valerie Bell Female 196 F45+ 25 Wetherby Runners 02:11:45 752 02:10:37 755
3 Julie Flanagan Female 197 F45+ 26 02:11:47 753 02:09:49 742
745 Joanna Pearson Female 198 F35+ 20 02:11:48 754 02:10:22 751
575 Matthew Carr Male 557 MOPEN 193 02:11:56 755 02:11:06 764
864 TIM OSCROFT Male 558 M40+ 90 02:11:59 756 02:10:13 749
168 Jo Smith Female 199 F45+ 27 Wolds Veterans RC 02:12:04 757 02:10:28 752
162 Lara Bhaduri Female 200 F45+ 28 Wolds Veterans RC 02:12:04 758 02:10:29 753
340 Ian Suckling Male 559 M55+ 50 02:12:08 759 02:11:09 766
1176 Johannes Rath Male 560 M50+ 95 02:12:10 760 02:10:45 757
372 Peter Jensen Male 561 M45+ 98 02:12:21 761 02:11:40 772
1252 Alice Brewster Female 201 FOPEN 60 02:12:26 762 02:11:23 769
542 Alan Bird Male 562 M40+ 91 Fenland Running Club 02:12:33 763 02:10:57 761
163 Ann Stemp Female 202 F45+ 29 02:12:38 764 02:10:49 758
427 James Saxon Male 563 M40+ 92 02:12:40 765 02:10:43 756
840 Paul Marrison Male 564 M45+ 99 02:12:40 766 02:10:55 760
1331 Rachael Atkinson Female 203 FOPEN 61 02:12:41 767 02:11:21 768
583 Mike Ellis Male 565 M40+ 93 02:12:49 768 02:10:54 759
328 Shaun Serridge Male 566 MOPEN 194 02:12:50 769 02:10:59 762
371 John Bradley Male 567 M70+ 5 Blackpool Wyre & Fylde AC 02:12:51 770 02:11:46 773
1232 Tony Greene Male 568 M70+ 6 Saddleworth Running Club 02:12:52 771 02:11:48 774
586 Larissa Follen Female 204 F40+ 52 Fenland Running Club 02:12:55 772 02:11:19 767
1437 Alan Jones Male 569 M60+ 23 02:12:55 773 02:11:26 770
1436 John Mullen Male 570 M60+ 24 02:12:56 774 02:11:27 771
652 Lindsay Evans Female 205 F45+ 30 Totley Athletic Club 02:13:00 775 02:12:18 777
570 Philip Alker Male 571 M50+ 96 02:13:06 776 02:12:31 784
1383 Susan Collinge Female 206 FOPEN 62 02:13:06 777 02:12:40 786
753 Rachael Chapples Female 207 FOPEN 63 02:13:20 778 02:12:18 778
1039 Mary-Ann Dutton Female 208 FOPEN 64 02:13:25 779 02:13:13 798
395 Alistair Subba Row Male 572 M45+ 100 02:13:34 780 02:12:24 780
397 Simon Wooller Male 573 M55+ 51 02:13:35 781 02:12:24 781
1092 Graham Wilson Male 574 M45+ 101 02:13:35 782 02:12:41 787
1347 Jamie Duncan Male 575 MOPEN 195 02:13:36 783 02:12:22 779
742 David Randall Male 576 M50+ 97 Blackpool Wyre & Fylde AC 02:13:39 784 02:12:55 792
615 Andrew Gittins Male 577 M50+ 98 Black Combe Runners 02:13:40 785 02:12:12 776
992 Christine Newbury Female 209 F45+ 31 liverpool running club 02:13:40 786 02:13:17 799
1043 Helen Marsden Female 210 F55+ 15 02:13:45 787 02:13:09 796
1104 Eileen Hiller Female 211 F65+ 2 Stainland Lions Running Club 02:13:46 788 02:11:52 775
1078 Victoria Medley-Bowering Female 212 F40+ 53 02:13:46 789 02:13:03 794
722 Zoe Crook Female 213 F40+ 54 02:13:47 790 02:12:54 791
1266 Mark Rowntree Male 578 M50+ 99 02:13:53 791 02:13:36 801
969 Brian Richardson Male 579 M50+ 100 Blackhill Bounders 02:13:57 792 02:13:26 800
997 David Hall Male 580 M45+ 102 02:13:59 793 02:13:04 795
449 Dave Latham Male 581 M40+ 94 Chorlton Runners 02:14:00 794 02:12:30 783
744 Louise Oram Female 214 F40+ 55 02:14:12 795 02:12:24 782
1005 LINDA DALE Female 215 F45+ 32 STAFFORDSHIRE MOORLANDS AC 02:14:15 796 02:12:41 788
928 Christopher Unsworth Male 582 M60+ 25 02:14:17 797 02:13:55 805
985 Tony Lomax Male 583 M55+ 52 02:14:18 798 02:13:56 806
10 Annette Lilly Female 216 F45+ 33 02:14:18 799 02:13:55 804
181 Faye Jackson Female 217 FOPEN 65 Teesdale AC 02:14:23 800 02:12:43 789
1031 Steve Ball Male 584 M40+ 95 02:14:23 801 02:12:39 785
182 Julia Steele Female 218 F40+ 56 Teesdale AC 02:14:23 802 02:12:43 790
525 Karen Bousfield Female 219 F45+ 34 Blackhill Bounders 02:14:27 803 02:13:02 793
232 Janine McNeill Female 220 F45+ 35 Thornton Cleveley 02:14:33 804 02:13:48 802
264 Anne Dareys Female 221 F45+ 36 Lancaster & Morecambe 02:14:44 805 02:13:12 797
470 Clare Rose Female 222 F35+ 21 Aycliffe Running Club 02:15:00 806 02:14:37 812
512 Kirsty Walls Female 223 F40+ 57 02:15:05 807 02:14:49 814
478 Karen Plummer Female 224 F40+ 58 Hatton Darts 02:15:05 808 02:14:20 809
813 Kate Adamson Female 225 FOPEN 66 02:15:13 809 02:13:50 803
926 Peter Sowerby Male 585 M50+ 101 02:15:22 810 02:14:59 817
523 Helen Price Female 226 F40+ 59 02:15:27 811 02:15:11 824
1443 Sara Coxon Female 227 FOPEN 67 02:15:34 812 02:14:39 813
1337 Dianne McMillan Female 228 F45+ 37 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:15:40 813 02:14:03 807
826 Deborah Yearnshire Female 229 F35+ 22 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:15:40 814 02:14:07 808
225 Kitty Chambers Female 230 FOPEN 68 Red Rose Runners 02:15:53 815 02:14:36 811
102 Graham Barker Male 586 M45+ 103 Walney Wind Cheetahs 02:16:07 816 02:15:01 819
113 Carl Green Male 587 M45+ 104 02:16:15 817 02:14:50 815
112 Sandra Green Female 231 F40+ 60 02:16:16 818 02:14:52 816
1422 James Gasson Male 588 MOPEN 196 02:16:17 819 02:15:09 822
691 Vickki Dempsey Female 232 FOPEN 69 Blackhill Bounders 02:16:21 820 02:14:59 818
810 Andy Lie Male 589 M55+ 53 02:16:22 821 02:14:26 810
773 John Brettell Male 590 M60+ 26 North Shields Poly AC 02:16:23 822 02:15:07 820
187 Jay Kitchen Male 591 M50+ 102 Kippax & District Harriers 02:16:39 823 02:15:11 823
696 David Copple Male 592 M40+ 96 02:16:48 824 02:16:12 829
908 EDDIE BUCKLEY Male 593 M65+ 11 02:16:50 825 02:15:08 821
569 Gary Boyd Male 594 M45+ 105 02:16:52 826 02:16:18 830
698 Lesley Stewart Female 233 F55+ 16 Non member 02:17:07 827 02:16:21 831
503 Michele Robinson Female 234 F50+ 24 Dragons Running Club Leeds 02:17:08 828 02:15:49 828
1170 Jonathan Chadwick Male 595 MOPEN 197 02:17:13 829 02:16:37 836
752 Hayley Leece Female 235 FOPEN 70 02:17:15 830 02:16:47 839
805 GLENN TABOR Male 596 M55+ 54 02:17:25 831 02:15:42 827
1069 Alan Gibson Male 597 M50+ 103 Stainland Lions Running Club 02:17:27 832 02:16:26 833
409 Barbara Bayliss Female 236 F55+ 17 Swinton Running Club 02:17:31 833 02:15:42 826
362 Sylvia Gittins Female 237 F65+ 3 02:17:32 834 02:16:22 832
921 Amy Beacock Female 238 FOPEN 71 02:17:33 835 02:15:40 825
1203 Carolyn Hargreaves Female 239 F55+ 18 Baildon Runners 02:18:01 836 02:16:37 835
1248 John Harrington Male 598 MOPEN 198 02:18:11 837 02:16:42 838
1305 Kieran Roberts Male 599 MOPEN 199 02:18:12 838 02:17:19 841
647 Teresa Peters Female 240 FOPEN 72 02:18:15 839 02:16:49 840
713 Julia Patefield Female 241 F45+ 38 Garstang RC 02:18:18 840 02:17:56 848
591 Derek Ricketts Male 600 M60+ 27 City Of Hull AC 02:18:20 841 02:17:54 847
193 Mike Atherton Male 601 MOPEN 200 02:18:28 842 02:16:27 834
11 Ralph Mcdermott Male 602 M45+ 106 Pudsey Pacers RC 02:18:35 843 02:16:38 837
177 Jayne Smith Female 242 F45+ 39 Wolds Veterans RC 02:18:45 844 02:17:37 844
178 Richard Smith Male 603 M45+ 107 Wolds Veterans RC 02:18:46 845 02:17:38 845
43 Shelley Spencer Female 243 F45+ 40 Strathaven Striders 02:18:53 846 02:18:15 855
463 Janet Woodhouse Female 244 F50+ 25 02:19:07 847 02:17:24 842
1192 Denise Benvin Female 245 F45+ 41 Elvet Striders 02:19:14 848 02:17:43 846
891 Nicky Stevenson Female 246 F40+ 61 02:19:17 849 02:18:01 851
1144 Mark Hook Male 604 M55+ 55 02:19:21 850 02:18:50 862
662 DAVID WILCOCK Male 605 M55+ 56 LOSTOCK AC 02:19:28 851 02:17:24 843
1138 Joanne Green Female 247 F40+ 62 Hyde Striders 02:19:39 852 02:18:47 861
1156 Leigh Fishwick Male 606 M40+ 97 02:19:41 853 0
1241 Peter Harris Male 607 M70+ 7 02:19:47 854 02:18:05 852
1201 Natasha Blackburn Female 248 F40+ 63 02:19:49 855 02:18:07 853
1258 Shane Stanton Male 608 M50+ 104 Ivanhoe road runners 02:19:51 856 02:18:55 864
196 Jon Reast Male 609 M50+ 105 02:19:53 857 02:18:42 859
96 Justin Bates Male 610 M40+ 98 Walney Wind Cheetahs 02:19:54 858 02:18:00 849
1076 Donna Speirs Female 249 F50+ 26 Walney Wind Cheetahs 02:19:55 859 02:18:01 850
927 Andrea Stevenson Female 250 F45+ 42 Dragons Running Club Leeds 02:19:56 860 02:18:40 858
1306 Richard Roberts Male 611 M45+ 108 02:19:57 861 02:19:02 866
431 Graham Tyler Male 612 M45+ 109 02:19:58 862 02:19:20 869
28 Rosie Clough Female 251 FOPEN 73 02:19:59 863 02:18:36 857
12 John McCarthy Male 613 M45+ 110 02:20:02 864 02:18:14 854
1329 Lee Phillips Male 614 M40+ 99 Evenwood Road Runners 02:20:03 865 02:18:18 856
451 Craig Harrison Male 615 MOPEN 201 02:20:09 866 02:19:30 873
452 Joanne Byrne Female 252 F45+ 43 02:20:10 867 02:19:30 874
450 Helen Harrison Female 253 F45+ 44 02:20:11 868 02:19:31 875
126 Sara Wilson Female 254 F50+ 27 02:20:12 869 0
646 Ashley Proctor Male 616 M45+ 111 02:20:12 870 02:19:15 868
1352 Siobhan Caine Female 255 FOPEN 74 02:20:20 871 02:19:07 867
1303 Don Jolly Male 617 M45+ 112 02:20:22 872 02:20:12 880
184 Jane Binyon Female 256 F55+ 19 02:20:23 873 02:18:55 865
1304 Helen Jolly Female 257 F50+ 28 Thornton Cleveley 02:20:24 874 02:20:14 881
256 Nicole Topham Female 258 F40+ 64 02:20:34 875 02:18:46 860
442 KAREN ARKLESS Female 259 F40+ 65 02:20:34 876 02:19:26 871
717 Beata Matulewicz Female 260 FOPEN 75 02:20:47 877 02:18:51 863
711 Rebecca Walmsley Female 261 F55+ 20 02:20:52 878 02:19:35 876
707 Mike Fawcett Male 618 M65+ 12 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:21:00 879 02:20:48 890
953 Lisa Dyson Female 262 F45+ 45 02:21:03 880 02:19:21 870
305 Heather Coyle Female 263 FOPEN 76 02:21:18 881 02:20:48 891
1186 Carl Ashworth Male 619 MOPEN 202 02:21:18 882 02:20:04 879
205 Craig Hibbert Male 620 M40+ 100 02:21:18 883 02:19:29 872
877 Nicola Maddox Female 264 F45+ 46 02:21:30 884 02:21:18 895
793 Peter O'Brien Male 621 M40+ 101 02:21:41 885 02:20:26 884
144 BRIAN HOLT Male 622 M45+ 113 02:21:43 886 02:20:34 885
484 CLAIR CROWTHER Female 265 F40+ 66 02:21:46 887 02:20:40 886
505 Simon Webb Male 623 M45+ 114 02:21:47 888 02:19:54 877
93 Pauline Powell Female 266 F60+ 4 02:21:47 889 02:20:26 883
504 Lisa Nichols Female 267 F40+ 67 02:21:47 890 02:19:57 878
368 Peter O'Grady Male 624 M55+ 57 Red Rose Runners 02:22:02 891 02:20:18 882
241 Nina Smith Female 268 F40+ 68 Cleethorpes AC 02:22:12 892 02:20:44 889
561 Natalie Justice Female 269 FOPEN 77 Cleethorpes AC 02:22:27 893 02:20:59 892
253 Joanne Barnsley Female 270 FOPEN 78 Cleethorpes AC 02:22:31 894 02:21:03 893
1341 Jason Anderton Male 625 M45+ 115 02:22:31 895 02:21:39 902
327 Lucy Harding Female 271 FOPEN 79 02:22:33 896 02:20:42 887
223 Jack Harding Male 626 M65+ 13 02:22:33 897 02:20:43 888
359 Gina Halstead Female 272 F50+ 29 02:22:36 898 02:21:23 896
789 Pam Truman Female 273 F45+ 47 02:22:36 899 02:21:24 897
518 Andrea Willbond Female 274 F65+ 4 Dragons Running Club Leeds 02:22:42 900 02:21:24 898
838 Rebecca Studholme Female 275 FOPEN 80 02:22:52 901 02:22:08 908
1057 Lesley Barratt Female 276 F60+ 5 02:22:52 902 02:21:12 894
919 Marie Smyth Female 277 FOPEN 81 02:23:02 903 02:22:34 916
920 Wendy Lawton Female 278 M50+ 106 02:23:02 904 02:22:34 917
188 Carole Kitchen Female 279 F50+ 30 Kippax & District Harriers 02:23:16 905 02:21:48 905
412 Victoria Aitken Female 280 FOPEN 82 Evenwood Road Runners 02:23:18 906 02:21:34 900
94 Jon Ghosh Male 627 MOPEN 203 02:23:18 907 02:21:39 901
910 Neil Bailey Male 628 MOPEN 204 Fenland Running Club 02:23:19 908 02:21:42 903
448 Samantha Wilde Female 281 F40+ 69 02:23:23 909 02:22:34 915
344 David Westcott Male 629 M60+ 28 02:23:23 910 02:21:29 899
446 Paul Campton Male 630 M70+ 8 02:23:24 911 02:22:34 914
1225 Tricia Collins Female 282 F60+ 6 Blackhill Bounders 02:23:41 912 02:22:51 920
568 Hugh Fawcett Male 631 M60+ 29 02:23:43 913 02:23:10 924
363 Maggie Pye Female 283 F55+ 21 02:23:45 914 02:22:01 907
596 Charlotte Brown Female 284 FOPEN 83 02:23:47 915 02:21:47 904
322 Bernard Quinn Male 632 M60+ 30 02:23:50 916 02:21:58 906
271 Caryl Skene Female 285 F55+ 22 Penistone Footpath Runners 02:23:57 917 02:22:41 919
855 Elaine Julian Female 286 M50+ 107 Beverley AC 02:23:57 918 02:22:24 909
912 Ellen Messingham Female 287 FOPEN 84 city of hull ac 02:23:57 919 02:22:25 910
1064 Ilona Alcock Female 288 FOPEN 85 02:23:58 920 02:23:03 922
930 Carolyn Hyland Female 289 F40+ 70 Lostock AC 02:24:11 921 02:22:36 918
1269 Louise Rhodes Female 290 F35+ 23 Evenwood Road Runners 02:24:17 922 02:22:33 913
351 Marie Webster Female 291 F40+ 71 02:24:18 923 02:22:25 911
352 Ray Webster Male 633 M50+ 108 02:24:18 924 02:22:26 912
138 Jackie Walters Female 292 F65+ 5 Baildon Runners 02:24:32 925 02:23:26 930
787 Anthony Lees Male 634 M45+ 116 02:24:42 926 02:23:04 923
947 Darrel Brown Male 635 M50+ 109 Evenwood Road Runners 02:24:48 927 02:23:02 921
140 Peter Kay Male 636 M60+ 31 02:24:49 928 02:23:15 927
1276 Kathryn Smith Female 293 FOPEN 86 02:24:49 929 02:23:14 926
759 Paul Fawkes Male 637 M60+ 32 02:24:57 930 02:23:34 933
1249 Frances Smith Female 294 F60+ 7 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:25:10 931 02:23:34 931
853 Shelley Swindells Female 295 F50+ 31 02:25:10 932 02:23:25 929
350 Wendy Barnes Female 296 F55+ 23 sandbach striders 02:25:14 933 02:23:19 928
628 Andrew Marrison Male 638 M40+ 102 02:25:20 934 02:23:34 932
1330 David Hibbert Male 639 MOPEN 205 02:25:29 935 02:24:14 935
246 Ann Dale Female 297 F40+ 72 Wetherby Runners 02:25:53 936 02:24:44 939
82 Andy Willis Male 640 M45+ 117 02:25:55 937 02:25:12 945
1307 Emma Munday Female 298 FOPEN 87 02:25:58 938 02:25:22 948
1449 Sophie Winter Female 299 FOPEN 88 02:26:01 939 02:24:08 934
1297 Martin McKenna Male 641 M45+ 118 02:26:10 940 02:25:41 951
156 William Ward Male 642 M65+ 14 Wolds Veterans RC 02:26:11 941 02:24:36 938
1124 Michelle Eyres Female 300 F50+ 32 saltaire striders 02:26:12 942 02:24:25 936
151 Gary Cookson Male 643 M45+ 119 02:26:13 943 02:24:52 940
1125 Kathryn Eyres Female 301 FOPEN 89 lordshill running club 02:26:23 944 02:24:36 937
29 Jeremy Wallis Male 644 MOPEN 206 02:26:24 945 02:25:12 946
1398 Samira Rocco Female 302 F35+ 24 02:26:36 946 02:26:03 955
718 Monise Durrani Female 303 F35+ 25 02:26:41 947 02:25:10 943
1169 Eamon Doherty Male 645 MOPEN 207 02:26:43 948 02:25:08 941
1168 Nicola Doherty Female 304 FOPEN 90 02:26:43 949 02:25:08 942
683 Judith Redfern Female 305 F40+ 73 02:26:49 950 02:25:31 949
988 Mark Fletcher Male 646 MOPEN 208 Evenwood Road Runners 02:26:57 951 02:25:11 944
349 Gill Ball Female 306 F45+ 48 Evenwood road runners 02:26:57 952 02:25:13 947
1323 Joy Williams Female 307 FOPEN 91 02:27:08 953 02:26:18 959
515 Susan Griggs Female 308 F50+ 33 02:27:09 954 02:25:51 952
842 Tracy Fearnley Female 309 F40+ 74 02:27:20 955 02:26:00 954
595 Stephen Pinchbeck Male 647 M55+ 58 02:27:36 956 02:25:37 950
819 Sinead Malone Female 310 F40+ 75 City of Chester Triathlon Club 02:27:42 957 02:25:58 953
1103 Ann Armistead Female 311 F65+ 6 Matlock AC 02:27:43 958 02:26:27 962
150 Jackie Hickey Female 312 F50+ 34 02:27:45 959 02:26:25 961
1327 Karen Morgan Female 313 F50+ 35 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:27:49 960 02:26:12 956
1139 Claire Oglethorpe Female 314 FOPEN 92 02:27:54 961 02:26:17 958
1060 Christine Farnsworth Female 315 F60+ 8 Elvet Striders 02:27:55 962 02:26:38 964
822 Kat Kelly Female 316 FOPEN 93 Walney Wind Cheetahs 02:27:56 963 02:26:20 960
1408 Nicola Matthews Female 317 F50+ 36 02:28:07 964 02:26:36 963
1004 Louise Oldfield Female 318 F40+ 76 Darwen dashers 02:28:10 965 02:26:57 967
750 Lesley Nelson Female 319 F40+ 77 Fylde Coast Running 02:28:14 966 02:26:16 957
320 Andy Allen Male 648 MOPEN 209 Blackhill Bounders 02:28:20 967 02:27:02 968
806 Liz Martin Female 320 F45+ 49 Wetherby Runners 02:28:24 968 02:27:17 969
788 Karl Fursey Male 649 M40+ 103 Black Combe Runners 02:28:30 969 02:23:14 925
440 Elizabeth Griggs Female 321 F40+ 78 02:28:43 970 02:26:55 966
1114 Liz Gaskin Female 322 FOPEN 94 02:28:43 971 02:26:54 965
109 Jane Green Female 323 F45+ 50 02:29:12 972 02:27:39 972
155 Michelle Rendell Female 324 FOPEN 95 02:29:16 973 02:28:12 973
845 Karen Taylor Female 325 F50+ 37 Burnden road runners 02:29:34 974 02:27:36 971
1089 Dave Clapp Male 650 M50+ 110 02:29:37 975 02:27:35 970
809 Brian Roberts Male 651 M50+ 111 02:29:50 976 02:28:54 978
135 Andy Shackleton Male 652 M65+ 15 02:29:53 977 02:28:46 976
1400 Nicola Maclean Female 326 FOPEN 96 02:29:59 978 02:29:12 980
1399 Laura Cartwright Female 327 FOPEN 97 02:29:59 979 02:29:13 982
791 Tommy Paulsen Male 653 M50+ 112 02:30:02 980 02:28:50 977
1022 Bev Foster Female 328 F45+ 51 Thornton Cleveley 02:30:06 981 02:29:18 984
1251 Andrea Brewster Female 329 F50+ 38 02:30:18 982 02:29:13 981
367 Ashleigh Mayvers Female 330 FOPEN 98 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:30:18 983 02:28:27 974
366 Kathy Edmondson Female 331 FOPEN 99 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:30:18 984 02:28:27 975
134 Chris Shackleton Male 654 MOPEN 210 02:30:24 985 02:29:17 983
1070 Carol Lord Female 332 F50+ 39 Stainland Lions Running Club 02:30:51 986 02:28:57 979
215 Elaine Tait Female 333 F55+ 24 scunthorpe& district running c 02:31:14 987 02:29:46 987
684 Lee Leston-Jones Male 655 M40+ 104 02:31:27 988 02:29:44 985
67 Elaine Rawlins Female 334 F40+ 79 02:31:28 989 02:29:45 986
907 David Shipley Male 656 M65+ 16 02:31:52 990 02:30:01 988
51 Derek Welch Male 657 M45+ 120 02:31:56 991 02:30:01 989
581 Jane Haigh Female 335 F55+ 25 Dragons Running Club Leeds 02:32:02 992 02:30:44 992
620 Amanda Canning Female 336 F50+ 40 Dragons Running Club Leeds 02:32:02 993 02:30:43 990
555 Dawn O'Hara Female 337 F45+ 52 Dragons Running Club Leeds 02:32:02 994 02:30:44 991
871 Mark Studholme Male 658 M50+ 113 02:32:14 995 02:31:30 995
978 Chi Wong Male 659 M55+ 59 02:32:31 996 02:31:36 999
274 Linda McGinley Female 338 F55+ 26 Eden Runners 02:32:32 997 02:31:50 1000
1213 Natalie Faben Female 339 FOPEN 100 02:32:42 998 02:31:01 993
863 Brian McKnight Male 660 M40+ 105 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:33:02 999 02:31:25 994
455 MICHELLE WILLIS Female 340 F40+ 80 02:33:04 1000 02:31:56 1002
1158 Melanie Foster Female 341 F45+ 53 Thornton Cleveley 02:33:08 1001 02:32:21 1003
1217 Pamela Magee Female 342 FOPEN 101 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:33:10 1002 02:31:32 996
937 Geoff Dalton Male 661 M45+ 121 02:33:16 1003 02:31:35 998
936 Sandra Dalton Female 343 F45+ 54 02:33:16 1004 02:31:35 997
1231 Agnieszka Dudlik Female 344 FOPEN 102 02:33:18 1005 02:31:54 1001
609 Wendy Boelema Female 345 F55+ 27 02:33:19 1006 02:32:28 1005
667 Lynne Butler Female 346 F45+ 55 Loftus and Whitby AC 02:33:36 1007 02:32:35 1007
233 Charles Michie Male 662 M60+ 33 02:33:43 1008 02:33:14 1012
1226 Maggie Oldham Female 347 F45+ 56 02:34:09 1009 02:33:56 1019
879 Mike Hartley Male 663 MOPEN 211 Black Combe Runners 02:34:12 1010 02:32:36 1008
1000 Kate Bates Female 348 F40+ 81 02:34:12 1011 02:32:32 1006
736 Michael Brown Male 664 M50+ 114 02:34:13 1012 02:32:25 1004
870 Claire Paterson Female 349 F45+ 57 Walney Wind Cheetahs 02:34:16 1013 02:32:54 1010
747 Donald Macleod Male 665 M55+ 60 Pitreavie AAC 02:34:27 1014 02:32:57 1011
737 Alex Brown Male 666 MOPEN 212 02:34:34 1015 02:32:47 1009
127 Tracey Yates Female 350 F40+ 82 02:34:40 1016 02:33:16 1013
296 David Ashcroft Male 667 M50+ 115 02:34:42 1017 02:33:18 1014
19 Nigel Cook Male 668 M45+ 122 Blackhill Bounders 02:34:47 1018 02:33:30 1016
1001 Fanny Lelievre Female 351 FOPEN 103 02:35:02 1019 02:33:58 1020
1272 Stephen Newby Male 669 M45+ 123 Dud don dragons 02:35:04 1020 02:33:27 1015
1183 Janine Denney Female 352 F45+ 58 Thornton Cleveley 02:35:06 1021 02:34:18 1022
1368 Ashleigh Howarth Female 353 FOPEN 104 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:35:08 1022 02:33:32 1017
1346 Abi Walmsley Female 354 FOPEN 105 02:35:14 1023 02:34:00 1021
1109 Jacqueline Slimon Female 355 F40+ 83 02:35:19 1024 02:34:20 1024
1110 Leah Wood Female 356 FOPEN 106 02:35:19 1025 02:34:19 1023
111 Abdul Mulla Male 670 M45+ 124 02:35:29 1026 02:34:31 1026
110 Joanna Burtonwood Female 357 FOPEN 107 02:35:30 1027 02:34:32 1027
572 John Fawkes Male 671 M75+ 1 02:35:31 1028 02:33:33 1018
1098 Chris Tetlow Female 358 M55+ 61 Stainland Lions Running Club 02:35:37 1029 02:34:35 1028
2 Jenny Barrow Female 359 F45+ 59 Team Phizzy Pigs 02:35:50 1030 02:35:12 1030
1 Stephen Parr Male 672 M40+ 106 Team Phizzy Pigs 02:35:50 1031 02:35:12 1031
758 Sheila Wood Female 360 F55+ 28 02:36:14 1032 02:34:49 1029
379 Lisa Fildes Female 361 F45+ 60 Rolls-Royce Harriers 02:36:25 1033 02:34:26 1025
1050 Val Fleming Female 362 F60+ 9 Walney Wind Cheetahs 02:36:46 1034 02:35:41 1032
374 Kate Allan Female 363 FOPEN 108 02:37:05 1035 02:36:08 1037
160 Tina Thomas Female 364 F55+ 29 Caistor r/c 02:37:35 1036 02:35:53 1033
84 Megan Cliffe Female 365 FOPEN 109 Dragons Running Club Leeds 02:37:36 1037 02:36:17 1038
517 Kate Barnard Female 366 F55+ 30 02:37:45 1038 02:35:57 1034
295 Pamela Dean Female 367 F45+ 61 02:38:02 1039 02:36:04 1035
133 Maggie Driffield Female 368 F55+ 31 Ripon Runners 02:38:02 1040 02:36:04 1036
293 Stephen Aspery Male 673 M55+ 62 Saltwell Harriers 02:38:04 1041 02:36:49 1039
153 Tony Margiotta Male 674 M50+ 116 02:38:13 1042 02:37:09 1040
1136 Cheryl Elsworthy Female 369 F40+ 84 02:38:20 1043 02:38:06 1044
8 Michelle Gill Female 370 F45+ 62 02:38:21 1044 02:37:15 1041
216 Andrew Tait Male 675 M60+ 34 02:38:54 1045 02:37:24 1042
461 Margaret Kaye Female 371 F50+ 41 02:38:59 1046 02:37:57 1043
95 Sarah Tock Female 372 F40+ 85 Beverley AC 02:39:45 1047 02:38:21 1045
27 Cath Clough Female 373 F45+ 63 02:40:19 1048 02:38:56 1046
649 Frances Milner Female 374 F40+ 86 02:40:19 1049 02:39:10 1047
52 Anne McKay Female 375 F50+ 42 Giffnock Athletic Club 02:40:35 1050 02:39:57 1053
329 Nik Kershaw Male 676 M40+ 107 team pie 02:40:56 1051 02:40:37 1056
541 Sharon Bird Female 376 F40+ 87 Fenland Running Club 02:41:03 1052 02:39:25 1049
1429 Denise Griffin Female 377 F50+ 43 Fenland Running Club 02:41:03 1053 02:39:25 1048
861 Karen Bell Female 378 F40+ 88 02:41:13 1054 02:39:52 1050
634 Colin Kong Male 677 MOPEN 213 02:41:19 1055 02:40:54 1058
493 Anne Jennings Female 379 F40+ 89 Ludlow Runners 02:41:41 1056 02:39:53 1052
459 Jones Shirley Female 380 F40+ 90 02:41:41 1057 02:39:52 1051
776 Penny Moreton Female 381 F55+ 32 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:41:51 1058 02:40:11 1054
811 Frank Harrison Male 678 M75+ 2 Beverley AC 02:42:20 1059 02:41:58 1063
602 Stephen Gallagher Male 679 M50+ 117 02:42:25 1060 02:41:33 1061
825 Julie Newnham Female 382 F50+ 44 Glaxo Hoad Hill Harriers 02:42:30 1061 02:40:50 1057
227 Cheryl Douglas Female 383 F40+ 91 02:42:33 1062 02:42:08 1065
975 Kerry Parker-wray Female 384 F40+ 92 02:42:33 1063 02:42:08 1064
14 Cameron Finn Male 680 M40+ 108 02:42:35 1064 02:40:32 1055
916 Rebecca Fuller Female 385 F35+ 26 02:42:58 1065 0
434 Dolores O'Reilly Female 386 F60+ 10 02:43:02 1066 02:41:12 1059
435 Stephen Daglish Male 681 M50+ 118 Blackhill Bounders 02:43:13 1067 02:41:41 1062
73 Malcolm Henderson Male 682 M55+ 63 02:43:46 1068 02:42:58 1068
980 Aimee Midgley Female 387 F40+ 93 Red Rose Runners 02:44:16 1069 02:42:20 1066
700 Sally Cape Female 388 F45+ 64 Red Rose Runners 02:44:17 1070 02:42:22 1067
71 David Nail Male 683 M50+ 119 02:45:01 1071 02:43:08 1069
739 Neil Bibb Male 684 M40+ 109 02:45:01 1072 02:43:08 1070
1119 Gillian Thompson Female 389 F70+ 1 Walney Wind Cheetahs 02:45:30 1073 02:44:24 1074
968 Shauna Denison Female 390 FOPEN 110 02:45:32 1074 02:43:40 1071
417 Joanna Amos Female 391 F50+ 45 02:45:42 1075 02:44:42 1076
777 Clare Greenwood Female 392 F55+ 33 Walney Wind Cheetahs 02:45:42 1076 02:44:21 1073
1375 Gary Hall Male 685 M45+ 125 02:45:53 1077 02:41:17 1060
890 Laura MacKay Female 393 FOPEN 111 02:45:57 1078 02:44:07 1072
35 Lynn Murray Female 394 F40+ 94 02:46:22 1079 02:44:29 1075
887 Sandra Crease Female 395 F50+ 46 Walney Wind Cheetahs 02:46:28 1080 02:45:06 1077
1190 Dawn Cairns Female 396 F50+ 47 02:46:34 1081 02:45:29 1079
34 Lisa Boyers Female 397 F35+ 27 02:47:08 1082 02:45:15 1078
963 Diane Duret Female 398 F40+ 95 City of Chester Triathlon Club 02:47:44 1083 02:46:00 1080
57 James Clayton Male 686 MOPEN 214 Wolds Veterans RC 02:48:22 1084 02:47:29 1084
18 Lydia Parkes Female 399 FOPEN 112 02:48:32 1085 02:46:53 1083
729 Susanne Antrobus Female 400 FOPEN 113 02:48:38 1086 02:46:47 1081
1097 Clive Siddall Male 687 M50+ 120 Stainland Lions Running Club 02:48:43 1087 02:46:49 1082
394 Nichola Whalley Female 401 FOPEN 114 02:49:01 1088 02:48:35 1086
460 Karen Marks Female 402 FOPEN 115 02:49:01 1089 02:48:35 1087
438 Emma Barton Female 403 F40+ 96 02:49:01 1090 02:48:35 1085
1209 Hazel Barlow Female 404 F50+ 48 Michelin AC 02:49:52 1091 02:49:13 1088
594 Cat Stables Female 405 FOPEN 116 02:52:10 1092 02:50:20 1089
1019 Ann Fowler Female 406 F65+ 7 02:52:35 1093 02:50:44 1090
1020 Cedric Fowler Male 688 M70+ 9 02:52:35 1094 02:50:44 1091
940 Darren Phizacklea Male 689 M45+ 126 02:53:12 1095 0
925 Kerry Lister Female 407 F40+ 97 Elvet Striders 02:53:27 1096 02:51:55 1093
956 Bill Dyson Male 690 M50+ 121 02:53:27 1097 02:51:45 1092
202 Ruth Walton Female 408 FOPEN 117 02:53:38 1098 02:52:05 1094
976 Sandy Turner Female 409 F45+ 65 Walney Wind Cheetahs 02:54:55 1099 02:53:36 1099
49 Graham Kissack Male 691 M65+ 17 Clayton le Moors Harriers 02:54:56 1100 02:53:00 1095
836 Kelly Taylor Female 410 FOPEN 118 Parkside Panthers 02:54:58 1101 02:53:39 1100
413 Denise Clayden Female 411 F45+ 66 Redway Runners 02:55:10 1102 02:53:21 1097
1263 Michelle Amesbury Female 412 F35+ 28 Redway Runners 02:55:10 1103 02:53:21 1096
859 Donna Johnson Female 413 F45+ 67 Walney Wind Cheetahs 02:55:10 1104 02:53:49 1101
858 Neil Johnson Male 692 M50+ 122 Walney Wind Cheetahs 02:55:11 1105 02:53:50 1102
1063 Rachel Lightfoot Female 414 F40+ 98 02:55:17 1106 02:53:31 1098
756 Peter McNally Male 693 M70+ 10 Beverley AC 02:57:13 1107 02:55:40 1103
61 David Firth Male 694 M60+ 35 02:58:19 1108 02:56:38 1104
943 Clifford Medley Male 695 M50+ 123 02:59:42 1109 02:58:13 1105
944 Leo Medley Male 696 MOPEN 215 02:59:44 1110 02:58:14 1106
794 Miriam Oakley Female 415 F45+ 68 03:04:16 1111 03:03:01 1107
1032 Natalie Green Female 416 F40+ 99 Shildon Running and Athletics 03:05:48 1112 03:04:01 1109
1023 Simon Mason Male 697 M55+ 64 Thornton Cleveley 03:05:48 1113 03:05:00 1111
436 John Tully Male 698 M45+ 127 03:05:48 1114 03:04:01 1108
90 Jane Janman Female 417 F55+ 34 03:06:30 1115 03:04:53 1110
1202 Caron Tickle Female 418 F40+ 100 03:06:53 1116 03:05:10 1112
422 Maddy Bass Female 419 F45+ 69 03:07:24 1117 03:05:35 1113
632 Huy Nguyen Male 699 MOPEN 216 03:10:26 1118 03:07:28 1114
346 Andrea Towse Female 420 FOPEN 119 COLT City of Lancaster Triathl 03:20:38 1119 03:18:50 1115
1427 Kat Cheshire Female 421 FOPEN 120 03:20:39 1120 03:18:51 1116
50 Claire Garrick Female 422 F45+ 70 03:22:19 1121 03:21:07 1117
1054 EMMA RILEY Female 423 F40+ 101 03:30:49 1122 03:29:23 1118
564 Stefan Mackay Male 700 MOPEN 217 03:35:32 1123 03:34:30 1119
592 JOHN FAWCETT Male DNF M50+ DNF DNF DNF DNF DNF
934 Max Livingstone-Learmonth Male DNF MOPEN DNF Serpentine DNF DNF DNF DNF
145 Rick Harris Male DNF M45+ DNF Wolds Veterans RC DNF DNF DNF DNF
1301 Riki Li Lui Sang Male DNF M40+ DNF DNF DNF DNF DNF
897 Ann Marshall Female DNF F40+ DNF Wolds Veterans RC DNF DNF DNF DNF
589 Christian Ellis Male DNF M40+ DNF DNF DNF DNF DNF
80 Rebecca Forsman Female DNF FOPEN DNF Coniston Runner DNF DNF DNF DNF