2014 Coniston 14 Mile

1048 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Photo/Video Tweet Share
1048 Ian Harding Male 1 MOPEN 1 Morpeth Harriers 01:17:14 1 01:17:14 1 Media
1230 John Battrick Male 2 MOPEN 2 Norfolk Beach Rrunners 01:20:14 2 01:20:14 2 Media
667 Martin Barwood Male 3 MOPEN 3 Chichester Runners & AC 01:21:26 3 01:21:26 3 Media
1275 Lee Knight Male 4 MOPEN 4 Helm Hill Runners 01:23:17 4 01:23:17 4 Media
704 Paul Butler Male 5 M45 1 Loftus and Whitby AC 01:25:18 5 01:25:18 5 Media
1122 Paul Kaiser Male 6 MOPEN 5 Valley Striders AC 01:25:27 6 01:25:27 6 Media
1022 Ray Jones Male 7 M50 1 Barrow Striders 01:26:16 7 01:26:16 7 Media
562 Glyn Kay Male 8 M40 1 Horwich RMI 01:26:24 8 01:26:24 8 Media
227 Graham Houghton Male 9 M40 2 Spectrum Striders 01:26:28 9 01:26:28 9 Media
1284 Grant Johnson Male 10 MOPEN 6 Walney Wind Cheetahs 01:26:48 10 01:26:48 10 Media
18 Richard Harris Male 11 M40 3 Wold Veterans RC 01:26:52 11 01:26:48 11 Media
1071 Matthew Turner Male 12 MOPEN 7 01:26:59 12 01:26:59 12 Media
706 Dean Taylor Male 13 M40 4 Ripley Running Club 01:27:22 13 01:27:22 13 Media
243 Chris March Male 14 MOPEN 8 Manchester YMCA Harriers 01:27:52 14 01:27:49 14 Media
725 Alex Rowe Male 15 M55 1 Wesham Road Runners 01:27:56 15 01:27:56 15 Media
1293 Sean Willis Male 16 M45 2 Saddleworth Runners 01:28:17 16 01:28:12 16 Media
1146 George Kennedy Male 17 M55 2 01:28:21 17 01:28:20 17 Media
285 Tim Pilkington Male 18 M40 5 Wigan Harriers 01:28:32 18 01:28:32 18 Media
1026 Rob Williamson Male 19 M45 3 Loftus and Whitby AC 01:28:35 19 01:28:35 19 Media
1090 John Millen Male 20 M40 6 Black Combe Runners 01:28:56 20 01:28:56 20 Media
461 Andrew Meskimmon Male 21 M45 4 Dewsbury Road Runners 01:29:24 21 01:29:23 21 Media
345 Charlie Batho Male 22 M40 7 Stockport Harriers 01:29:32 22 01:29:29 22 Media
1283 Chris Howie Male 23 M45 5 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:29:38 23 01:29:38 23 Media
398 Tommy Harrison Male 24 MOPEN 9 01:29:52 24 01:29:45 24 Media
402 Andy Pegg Male 25 M40 8 Wold Veterans RC 01:30:09 25 01:30:04 25 Media
931 Paul Gregory Male 26 MOPEN 10 Wesham Road Runners 01:30:15 26 01:30:13 26 Media
1247 Steve Myerscough Male 27 MOPEN 11 Wesham Road Runners 01:30:46 27 01:30:44 27 Media
401 Ian Salkeld Male 28 M40 9 Jarrow and Jebburn ac 01:30:49 28 01:30:48 28 Media
1076 David Pilbury Male 29 MOPEN 12 01:31:06 29 01:31:01 29 Media
192 Robert Stocks Male 30 M50 2 Wold Veterans RC 01:31:21 30 01:31:17 30 Media
629 Graeme Flatman Male 31 M50 3 Darlington Tri 01:31:23 31 01:31:17 31 Media
670 Alex Davies Male 32 M40 10 Eden Runners 01:31:30 32 01:31:23 32 Media
628 Kerry Marchant Female 1 F40 1 Staffordshire Moorlands AC 01:32:01 33 01:31:59 33 Media
49 Matthew Jones Male 33 MOPEN 13 Cambridge University Tri 01:32:08 34 01:32:04 34 Media
458 Scott Marrison Male 34 MOPEN 14 01:32:11 35 01:32:07 35 Media
988 Harvey Lord Male 35 MOPEN 15 Black Combe Runners 01:32:15 36 01:32:12 36 Media
683 Chris Grieve Male 36 MOPEN 16 Swinton Running Club 01:32:18 37 01:32:15 37 Media
838 Darren Rodmell Male 37 M40 11 Beverley AC 01:32:21 38 01:32:19 38 Media
1254 Stephen Young Male 38 MOPEN 17 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:32:24 39 01:32:20 39 Media
1279 Anghrad Owen Female 2 FOPEN 1 Loftus and Whitby AC 01:32:41 40 01:32:39 40 Media
588 Iain Pay Male 39 MOPEN 18 01:32:50 41 01:32:49 41 Media
1055 Chris Campbell Male 40 M45 6 Trawden AC 01:32:56 42 01:32:53 42 Media
726 John Collier Male 41 M60 1 Wesham Road Runners 01:33:03 43 01:33:00 43 Media
1243 Robert Baldwin Male 42 MOPEN 19 Chorley AC 01:33:14 44 01:33:09 44 Media
1087 Jonathan Sinclair Male 43 M50 4 Ilkley Harriers 01:33:20 45 01:33:18 45 Media
700 Lorne O'Neil Male 44 M40 12 Baildon Runners 01:33:34 46 01:33:30 46 Media
599 Roger Brewster Male 45 M55 3 Clayton le Moors Harriers 01:33:43 47 01:33:42 47 Media
212 Gary Atkinson Male 46 MOPEN 20 Evenwood Road Runners 01:33:49 48 01:33:43 48 Media
90 Ben Burrell Male 47 MOPEN 21 01:34:02 49 01:33:57 49 Media
215 Mike Saint-Dunn Male 48 MOPEN 22 Stafford Harriers 01:34:04 50 01:34:01 50 Media
1291 Rebbeca Sheffield Female 3 FOPEN 2 Ambleside RC 01:34:07 51 01:34:07 51 Media
1106 Graham Rance Male 49 MOPEN 23 01:34:23 52 01:34:18 52 Media
93 Stephen Robjohns Male 50 M45 7 Bexley Running Club 01:34:29 53 01:34:28 53 Media
1210 Mark Wightman Male 51 M50 5 Clayton le Moors Harriers 01:34:43 54 01:34:41 55 Media
1056 Kathryn Kelly Female 4 F35 1 East Cheshire Harriers 01:34:54 55 01:34:51 58 Media
721 Thomas Herbert Male 52 MOPEN 24 Loftus and Whitby AC 01:34:54 56 01:34:53 59 Media
141 John Harrison-Church Male 53 M45 8 The Stragglers RC 01:34:57 57 01:34:50 57 Media
761 Max Livingstone-Learmonth Male 54 MOPEN 25 Serpentine RC 01:35:11 58 01:35:08 60 Media
409 Sam Thomason Male 55 MOPEN 26 01:35:14 59 01:34:50 56 Media
1065 Matthew Kingston Male 56 M40 13 Claremont Road Runners 01:35:17 60 01:34:36 54 Media
40 Leigh Fishwick Male 57 M40 14 01:35:27 61 01:35:22 61 Media
767 Ainslee Shafto Male 58 MOPEN 27 Sale Harriers 01:35:37 62 01:35:28 63 Media
52 Lee Winter Male 59 M40 15 GB Boot Camps 01:35:43 63 01:35:40 64 Media
1154 James Burgess Male 60 MOPEN 28 01:35:48 64 01:35:27 62 Media
488 Nicola Kent Female 5 F40 2 Loftus and Whitby AC 01:35:59 65 01:35:58 65 Media
1085 Anthony Bowness Male 61 M40 16 01:36:03 66 01:36:01 66 Media
738 Mark Morgan-HIllam Male 62 M40 17 01:36:11 67 01:36:06 69 Media
561 Simon Gardner Male 63 M40 18 Elvet Striders 01:36:14 68 01:36:06 68 Media
47 Graeme Walton Male 64 M40 19 Elvet Striders 01:36:21 69 01:36:18 70 Media
162 Andy Holladay Male 65 M45 9 01:36:39 70 01:36:03 67 Media
143 Michael Stoker Male 66 M40 20 North Shields Poly. AC 01:37:00 71 01:36:51 71 Media
343 Howard Chambers Male 67 M50 6 Saddleworth Runners 01:37:07 72 01:37:03 73 Media
712 James Liddell Male 68 M55 4 Spectrum striders 01:37:23 73 01:37:11 74 Media
89 Sarah Burrell Female 6 FOPEN 3 01:37:24 74 01:37:18 75 Media
1038 Peter Cowling Male 69 M50 7 Preston Harriers 01:37:25 75 01:37:22 76 Media
982 Cees van der Land Male 70 MOPEN 29 Tyne Bridge Harriers 01:37:32 76 01:36:53 72 Media
1006 Emma Mcknespiey Female 7 F40 3 Carlisle Aspatria 01:37:33 77 01:37:26 77 Media
8 Chris Plews Male 71 M40 21 Wetherby Runners AC 01:37:41 78 01:37:35 78 Media
1136 Stephen Robinson Male 72 M40 22 Knowsley Harriers 01:37:57 79 01:37:45 79 Media
981 Robert Fairbanks Male 73 MOPEN 30 01:37:59 80 01:37:55 83 Media
786 Jon Comyn-Platt Male 74 M65 1 Saddleworth Runners 01:38:01 81 01:37:45 80 Media
1039 Robin McRae Male 75 MOPEN 31 Greenfield Greyhounds 01:38:11 82 01:37:54 82 Media
699 Andrew Christie Male 76 MOPEN 32 01:38:18 83 01:38:10 85 Media
132 David Smith Male 77 M45 10 North Shields Poly. AC 01:38:23 84 01:37:51 81 Media
915 Andy Gladwin Male 78 M45 11 Saddleworth Runners 01:38:24 85 01:38:16 86 Media
1298 Chris Neve Male 79 M50 8 01:38:29 86 01:38:23 87 Media
752 Adrian Messingham Male 80 M40 23 Beverley AC 01:38:33 87 01:38:09 84 Media
232 Ben Senior Male 81 MOPEN 33 Loftus and Whitby AC 01:38:43 88 01:38:42 89 Media
648 Carl Tomlinson Male 82 MOPEN 34 01:39:06 89 01:39:01 91 Media
206 Jonathan Poirrette Male 83 M50 9 Serpentine RC 01:39:14 90 01:39:10 92 Media
362 Michael Smith Male 84 M45 12 Dallam Running Club 01:39:16 91 01:39:11 94 Media
416 Leon Flesher Male 85 M40 24 Thornton Cleveleys RC 01:39:17 92 01:39:10 93 Media
1182 Andrew Duffy Male 86 M40 25 Preston Harriers 01:39:27 93 01:39:23 98 Media
834 Molly Ralphson Female 8 F40 4 Trawden AC 01:39:30 94 01:39:23 97 Media
694 David Burton Male 87 M50 10 Keswick AC 01:39:34 95 01:39:22 96 Media
1035 Tom Welshman Male 88 MOPEN 35 01:39:35 96 01:38:38 88 Media
282 Ray Padgett Male 89 M60 2 01:39:41 97 01:39:24 99 Media
34 Allan Turnbull Male 90 M60 3 Wold Veterans RC 01:39:53 98 01:39:48 102 Media
1229 Paul Grindley Male 91 M50 11 Arecentre Pacers 01:39:58 99 01:39:56 104 Media
595 Daniel Jevons Male 92 MOPEN 36 01:40:01 100 01:39:52 103 Media