2014 Anglesey Sandman Standard Tri

452 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Swim Stage Position T1 Stage Position Bike Stage Position T2 Stage Position Run Stage Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1 Ewan BROWN Male 1 M23-39 1 00:19:06 6 00:01:06 12 01:31:06 1 00:00:48 7 00:36:36 1 02:28:40 1
2 Stephen SKATES Male 2 M23-39 2 00:19:16 7 00:01:00 5 01:31:32 2 00:00:45 4 00:38:01 2 02:30:33 2
17 Alex FOSTER Male 3 M23-39 3 Astley And Tyldesley Triathlon 00:17:55 3 00:00:58 2 01:32:52 3 00:00:42 2 00:41:36 12 02:34:02 3
531 Team TBA Male 4 M-RELAY 1 00:18:36 4 00:01:15 22 01:33:48 6 00:00:51 10 00:40:43 7 02:35:11 4
16 Greg CHERRY Male 5 M23-39 4 Tri Camp Tfn Race Team 00:17:27 2 00:01:05 8 01:37:42 18 00:00:57 21 00:40:33 5 02:37:42 5
42 Ian ROBERTS Male 6 M23-39 5 Champion System / Club Roost / 00:21:56 19 00:01:06 11 01:34:03 8 00:00:45 5 00:40:38 6 02:38:26 6
595 Ross HOSKING Male 7 MU23 1 Cadence Tri 00:16:31 1 00:01:03 6 01:34:24 10 00:00:48 6 00:46:44 61 02:39:27 7
257 Sam GREEN Male 8 MU23 2 Bangor University Triathlon Te 00:22:25 26 00:01:30 44 01:33:14 5 00:01:05 47 00:42:01 14 02:40:13 8
6 Arthur CONNELL Male 9 M23-39 6 Evolution Bikes 00:22:31 29 00:01:29 40 01:33:06 4 00:00:55 16 00:43:36 21 02:41:36 9
36 Anthony FRAZER Male 10 M23-39 7 Belpark Tri Club 00:24:44 99 00:01:30 41 01:33:51 7 00:00:44 3 00:41:10 11 02:41:56 10
7 Rob Bridges Male 11 M23-39 8 00:19:43 8 00:00:59 3 01:39:50 28 00:00:56 19 00:42:55 18 02:44:21 11
551 Team E&E Male 12 M-RELAY 2 00:19:02 5 00:01:09 16 01:38:36 21 00:00:55 14 00:45:15 39 02:44:55 12
534 Team NEARLY HAD IT Male 13 M-RELAY 3 00:24:45 100 00:01:07 13 01:35:39 16 00:01:06 54 00:42:40 17 02:45:16 13
261 William SISSON Male 14 M23-39 9 Team Jed 00:24:16 78 00:01:28 38 01:35:17 15 00:01:07 56 00:44:25 28 02:46:31 14
269 Scott WHITTLESTONE Male 15 M40-49 1 City Of Chester Triathlon Club 00:24:06 72 00:01:26 35 01:39:12 26 00:01:07 58 00:40:44 8 02:46:34 15
5 Jonathan METCALFE Male 16 M23-39 10 00:21:55 18 00:00:59 4 01:43:33 54 00:00:57 23 00:39:50 4 02:47:12 16
11 Tom LAWTON Male 17 M23-39 11 Crosstrax 00:24:10 74 00:01:25 34 01:38:50 24 00:01:00 31 00:42:34 15 02:47:57 17
34 Dave LEDWARD Male 18 M40-49 2 Trianglia 00:20:47 11 00:01:40 69 01:39:11 25 00:00:58 25 00:45:36 44 02:48:10 18
124 Mark PALMER Male 19 M50-59 1 Na 0 00:24:38 430 01:44:12 61 00:01:31 171 00:38:23 3 02:48:43 19
66 Oliver RODWELL Male 20 M23-39 12 00:22:09 21 00:02:07 132 01:40:35 30 00:01:17 101 00:42:59 19 02:49:05 20
262 Steve STONEMAN Male 21 M40-49 3 Bott Cycle Tream 00:22:48 37 00:01:16 24 01:34:38 13 00:01:44 243 00:48:44 98 02:49:08 21
43 Gareth BOWYER Male 22 M40-49 4 00:22:46 36 00:01:41 70 01:34:33 11 00:01:15 90 00:49:12 109 02:49:25 22
33 Karl SHERRY Male 23 M50-59 2 Tri-Anglia 00:22:43 34 00:01:55 97 01:43:03 48 00:00:59 27 00:40:58 10 02:49:36 23
132 Edward BEECH Male 24 M23-39 13 Sytri 0 00:23:04 427 01:41:42 35 00:01:12 77 00:43:40 22 02:49:37 24
37 Andy WHITE Male 25 M50-59 3 Chester Tri Club 00:23:43 57 00:01:41 72 01:34:34 12 00:00:51 11 00:48:54 106 02:49:41 25
503 Steven GREGORY Male 26 M40-49 5 0 02:03:41 452 0 00:01:05 46 00:44:56 35 02:49:42 26
87 Matt LLOYD Male 27 M23-39 14 Bassetlaw Tri Club 00:23:36 56 00:01:19 28 01:41:24 34 00:00:48 8 00:42:39 16 02:49:45 27
44 Tim BURNETT Male 28 M40-49 6 Wrecsam Tri 00:21:52 16 00:01:05 9 01:37:46 19 00:00:56 18 00:48:53 103 02:50:30 28
30 Martin KERRY Male 29 M50-59 4 Tri Clan 00:23:16 44 00:01:31 49 01:38:44 22 00:01:06 52 00:46:06 48 02:50:41 29
159 James SMITH Male 30 M23-39 15 Fingers & Thumbs 00:24:52 103 00:01:41 74 01:42:19 41 00:01:06 48 00:40:49 9 02:50:44 30
63 Mark QUINN Male 31 M23-39 16 Craven Energy 00:20:57 13 00:01:34 53 01:42:01 40 00:01:27 141 00:45:11 38 02:51:08 31
99 Simon EVANS Male 32 M40-49 7 Kenilworth Wheelers 00:24:19 81 00:02:24 185 01:39:39 27 00:00:57 20 00:45:18 40 02:52:35 32
54 Mark WEBB Male 33 M40-49 8 Preston Cycling Club 00:23:34 54 00:01:27 37 01:34:47 14 00:01:17 102 00:51:55 154 02:52:58 33
259 Eliot TAYLOR Male 34 M23-39 17 00:23:02 42 00:01:39 66 01:42:38 44 00:01:02 34 00:44:56 34 02:53:15 34
91 Paul DUNN Male 35 M50-59 5 The Endurance Store 00:23:48 60 00:01:30 42 01:41:09 32 00:01:01 33 00:46:09 49 02:53:35 35
256 Team Rob Male 36 M-RELAY 4 00:28:48 256 00:01:05 10 01:38:49 23 00:01:07 57 00:43:49 23 02:53:37 36
21 Suzie RICHARDS Female 1 F23-39 1 Leeds And Bradford Tri Club 00:21:15 14 00:01:31 48 01:46:09 83 00:01:02 36 00:44:18 26 02:54:12 37
56 Adam HAMILTON Male 37 M23-39 18 Blackfish Tri 0 00:24:19 429 01:41:47 36 00:01:06 49 00:47:29 67 02:54:40 38
130 Jody MCEACHERN Male 38 M23-39 19 00:24:13 76 00:01:37 61 01:43:54 58 00:01:09 67 00:44:44 31 02:55:36 39
39 Rob HURCOMB Male 39 M40-49 9 Raf Valley 00:22:35 31 00:01:56 101 01:42:27 42 00:01:21 114 00:47:47 71 02:56:04 40
515 Dan PEARSON Male 40 M23-39 20 0 00:24:01 428 01:43:04 49 00:01:30 163 00:47:58 76 02:56:32 41
165 Anthony SIMPSON Male 41 M23-39 21 Craven Energy 00:25:42 129 00:02:14 155 01:42:49 45 00:01:16 93 00:44:51 32 02:56:50 42
32 James DICK Male 42 M23-39 22 00:20:15 9 00:03:05 274 01:45:18 74 00:01:40 218 00:46:34 55 02:56:50 43
149 Ryan WILLIS Male 43 M23-39 23 Chester Triathlon Club 00:24:15 77 00:01:30 43 01:44:16 62 00:00:55 15 00:46:36 56 02:57:30 44
533 Team ROCK AND ROAD Male 44 M-RELAY 5 00:23:17 45 00:01:38 64 01:47:02 97 00:00:57 22 00:44:59 37 02:57:51 45
101 Richard SMITH Male 45 M23-39 24 00:25:03 108 00:02:30 201 01:43:39 55 00:01:23 127 00:45:19 41 02:57:51 46
70 Charles GOODWAY Male 46 M23-39 25 00:23:51 64 00:03:21 305 01:36:47 17 00:01:15 89 00:53:03 179 02:58:16 47
549 Team PYB Mixed 1 MX-RELAY 1 00:24:35 93 00:01:09 15 01:46:11 84 00:00:58 24 00:45:34 43 02:58:24 48
127 Richard DURRELL Male 47 M23-39 26 00:24:44 98 00:02:03 122 01:46:31 90 00:01:11 74 00:44:21 27 02:58:48 49
55 Jake COOK Male 48 M23-39 27 Royal Navy Triathlon 00:27:34 210 00:01:20 29 01:40:24 29 00:01:06 50 00:48:44 99 02:59:05 50
67 Dave SMITH Male 49 M23-39 28 00:22:27 28 00:01:54 93 01:46:36 92 00:01:51 272 00:46:26 51 02:59:12 51
71 Ashley GUEST Male 50 M23-39 29 0 00:25:12 432 01:44:49 67 00:01:17 100 00:48:12 84 02:59:29 52
20 Matthew SPILLMAN Male 51 M40-49 10 Tri-Anglia 00:22:20 23 00:01:39 67 01:42:50 46 00:01:24 130 00:51:31 142 02:59:42 53
93 Anthony PHILBIN Male 52 M40-49 11 Lincsquad 00:25:12 111 00:01:30 45 01:42:57 47 00:01:16 95 00:48:50 102 02:59:44 54
59 Robert EDGELL Male 53 M23-39 30 Performance Cycles 00:25:33 121 00:01:48 82 01:38:34 20 00:00:50 9 00:53:15 186 02:59:59 55
228 Andy DINES Male 54 M50-59 6 Knutsford Tri Club 00:21:54 17 01:48:33 450 0 00:01:14 84 00:48:29 91 03:00:08 56
260 Tim TAYLOR Male 55 M50-59 7 00:27:00 185 00:02:01 118 01:47:51 106 00:01:30 165 00:41:49 13 03:00:10 57
172 Stephen SPALL Male 56 M50-59 8 Chester Tri Club 00:25:04 109 00:02:11 143 01:43:26 52 00:01:32 179 00:48:33 93 03:00:44 58
379 Barry MASKELL Male 57 M23-39 31 Leeds & Bradford Triathlon Clu 00:26:59 183 00:01:54 94 01:40:38 31 00:01:09 64 00:50:15 122 03:00:54 59
126 Mark DIBB Male 58 M40-49 12 00:26:48 166 00:01:34 54 01:43:43 57 00:01:03 38 00:47:49 73 03:00:55 60
176 Rob KERR Male 59 M23-39 32 00:29:13 271 00:02:45 236 01:43:32 53 00:01:06 55 00:44:33 30 03:01:07 61
97 James NICHOLS Male 60 M23-39 33 Knutsford Tri Club 00:24:20 83 00:01:48 83 01:46:34 91 00:01:46 255 00:46:58 63 03:01:24 62
175 Matthew SMITH Male 61 M23-39 34 Oldbury Triathlon Club 00:27:21 198 00:02:18 166 01:46:03 80 00:01:19 109 00:44:29 29 03:01:28 63
163 Gethin OWEN Male 62 M40-49 13 Absolute Triathlon Club 00:26:53 177 00:02:18 167 01:43:13 50 00:01:10 71 00:48:07 80 03:01:39 64
204 Nicholas FARNELL Male 63 M50-59 9 Ludlow Cycling Club 00:26:37 156 00:01:38 62 01:44:03 60 00:01:18 106 00:48:07 81 03:01:41 65
89 Ollie HOLMAN Male 64 M23-39 35 00:27:04 186 00:01:27 36 01:45:49 79 00:01:04 41 00:46:32 54 03:01:54 66
77 Matthew HUNTBACH Male 65 M23-39 36 Chester Tri Club 00:23:47 58 00:02:27 197 01:45:43 77 00:01:42 232 00:48:20 87 03:01:58 67
22 Dorothy LIVIABELLA Female 2 F40-49 1 0 00:25:06 431 01:49:22 125 00:01:05 43 00:46:28 52 03:01:59 68
548 Owen Llywelyn Male 66 M23-39 37 00:26:17 143 00:02:07 131 01:49:29 127 00:00:54 12 00:43:18 20 03:02:03 69
352 Chris BARNES Male 67 M40-49 14 Mersey Tri 0 00:34:08 443 01:42:30 43 00:01:25 133 00:44:14 25 03:02:15 70
72 Darren HOLMAN Male 68 M23-39 38 Egtri Club 00:23:17 46 00:01:58 107 01:48:11 111 00:01:14 86 00:48:30 92 03:03:08 71
233 Stephen LOCKWOOD Male 69 M23-39 39 00:26:52 175 00:02:00 113 01:45:06 70 00:01:41 227 00:47:39 68 03:03:16 72
227 Michael SULLIVAN Male 70 M40-49 15 Oldbury Swimming & Triathlon C 00:26:49 169 00:02:20 179 01:44:24 63 00:01:45 253 00:48:05 79 03:03:22 73
24 Claire SUTCLIFFE Female 3 F40-49 2 Chester Tri Club 00:22:53 40 00:01:15 23 01:49:28 126 00:01:00 30 00:48:54 105 03:03:29 74
69 Brian WILLS Male 71 M40-49 16 Llanberis Tri 00:25:00 106 00:01:34 56 01:46:49 94 00:01:32 177 00:48:40 96 03:03:34 75
203 Greig BEST Male 72 M40-49 17 Carneddau Tri Club 00:26:20 145 00:03:13 288 01:41:59 39 00:01:33 180 00:50:39 129 03:03:42 76
19 John MURRAY Male 73 M40-49 18 Manchester Triathlon Club 00:24:03 70 00:01:51 88 01:46:23 88 00:00:58 26 00:50:30 123 03:03:44 77
145 Mark HADLEY Male 74 M40-49 19 00:30:14 309 00:02:37 219 01:41:48 37 00:01:14 83 00:47:54 74 03:03:45 78
245 Edward WALKER Male 75 M23-39 40 00:22:23 25 00:02:06 126 01:47:21 100 00:01:31 167 00:48:25 90 03:03:45 79
514 Brendan KENNEDY Male 76 M23-39 41 Manchester Triathlon Club 00:23:24 49 00:01:46 78 01:50:35 141 00:01:09 65 00:47:05 64 03:03:57 80
280 Helen MURRAY Female 4 F23-39 2 Knutsford Tri Club 00:24:29 90 00:01:31 47 01:49:44 132 00:01:31 166 00:46:45 62 03:03:58 81
74 Richard SARGEANT Male 77 M40-49 20 Tri-Anglia 00:24:02 69 00:01:57 104 01:44:50 68 00:01:01 32 00:52:11 161 03:03:59 82
48 Mark MITCHELL Male 78 M40-49 21 Warrington Tri Club 00:26:13 141 00:01:51 86 01:46:24 89 00:01:05 45 00:48:34 94 03:04:06 83
420 Mark JONES Male 79 M23-39 42 Rhyfelwyr Eryri 00:34:14 391 00:02:15 157 01:41:16 33 00:01:33 181 00:44:52 33 03:04:09 84
103 Hodgson NEIL Male 80 M40-49 22 Astley & Tyldesley Triathon 00:25:41 128 00:01:44 76 01:46:07 82 00:01:39 215 00:49:12 108 03:04:21 85
219 Christopher RYAN Male 81 M23-39 43 Mersey Tri 00:25:25 115 00:02:41 230 01:47:21 99 00:01:31 169 00:48:08 82 03:05:05 86
153 Gary BRADLEY Male 82 M40-49 23 00:25:16 112 00:01:32 51 01:41:54 38 00:01:10 69 00:55:17 231 03:05:06 87
85 Michael MCCANN Male 83 M40-49 24 00:25:39 125 00:01:49 84 01:49:56 134 00:01:08 61 00:46:36 57 03:05:07 88
13 Jeff Fiddler Male 84 M40-49 25 0 00:29:10 438 01:45:07 71 00:01:18 107 00:49:37 114 03:05:11 89
84 Robert SMITH Male 85 M23-39 44 00:24:52 104 00:01:33 52 01:47:02 96 00:01:10 73 00:50:43 131 03:05:19 90
128 John WILDING Male 86 M50-59 10 Chester Triathlon Club 00:24:21 84 00:02:10 139 01:43:16 51 00:01:22 116 00:54:27 206 03:05:33 91
62 Barry RICHARDS Male 87 M50-59 11 N/A 00:24:43 97 00:01:55 96 01:49:11 121 00:01:32 176 00:48:16 85 03:05:35 92
23 Helen TEASDALE Female 5 F40-49 3 0 00:27:00 435 01:51:32 150 00:01:14 85 00:46:05 47 03:05:50 93
242 Ian ATKINSON Male 88 M50-59 12 Chester Tri 00:22:34 30 00:01:39 65 01:53:14 179 00:02:38 404 00:45:53 46 03:05:56 94
536 Team YSTWYTH A MN Male 89 M-RELAY 6 00:32:20 362 00:01:13 21 01:34:20 9 00:01:38 210 00:56:58 261 03:06:28 95
335 Sarah HARRISON Female 6 F40-49 4 Sheffield Triathlon Club 00:22:38 32 00:01:51 87 01:52:38 168 00:01:37 205 00:47:47 72 03:06:29 96
161 Ross WHITE Male 90 MU23 3 00:23:53 65 00:02:33 207 01:49:11 122 00:01:36 199 00:49:23 112 03:06:34 97
102 Nigel WATERHOUSE Male 91 M50-59 13 City Of Chester Triathlon Club 00:23:20 47 00:01:46 80 01:47:39 103 00:01:15 88 00:52:39 171 03:06:36 98
88 Lee HALLMARK Male 92 M23-39 45 0 00:30:14 439 01:47:32 101 00:01:10 72 00:47:46 70 03:06:40 99
137 Simon HART Male 93 M40-49 26 00:24:35 94 00:02:20 177 01:52:12 157 00:01:00 28 00:46:40 59 03:06:44 100