2015 Coniston 14 Mile

1130 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
588 Ian Bradbury Male 178 M55+ 11 Totley Athletic Club 01:45:22 201 01:45:06 208
931 Tony Lomax Male 179 M55+ 12 01:45:23 202 01:45:01 205
389 Graeme Hunter Male 180 M50+ 24 01:45:29 203 01:44:41 199
705 Will Naylor Male 181 MOPEN 69 01:45:29 204 01:45:03 206
763 Martha Hanby Female 24 FOPEN 12 01:45:30 205 01:45:28 212
1017 Claire Fowler Female 25 F35+ 5 01:45:32 206 01:43:54 182
675 David Griffiths Male 182 M55+ 13 01:45:32 207 01:45:07 209
760 Matt Pexton Male 183 MOPEN 70 01:45:41 208 01:44:48 202
1373 DAN HARTLEY Male 184 M40+ 40 Ulverston Triathlon Club 01:45:45 209 01:45:39 215
1353 Euan Mckinnon Male 185 M40+ 41 Ulverston Triathlon Club 01:45:51 210 01:45:45 216
1292 Paul Managh Male 186 M40+ 42 GB boot camps 01:45:53 211 01:45:36 214
1293 Nicola Unsworth Female 26 F40+ 7 Wesham Road Runners 01:45:53 212 01:45:46 217
1376 Paul Lightfoot Male 187 MOPEN 71 Preston harriers 01:46:04 213 01:45:50 218
1396 Ashley Eastwood Male 188 M50+ 25 01:46:05 214 01:45:55 219
1101 Rick Waring Male 189 M45+ 33 London Heathside Runners AC 01:46:07 215 01:45:56 221
643 Ian Graham Male 190 M40+ 43 01:46:08 216 01:46:03 225
639 Philip Horrocks Male 191 M45+ 34 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:46:08 217 01:44:56 204
48 Davy Garrick Male 192 M45+ 35 01:46:14 218 01:45:06 207
1374 Neil Eaton Male 193 MOPEN 72 01:46:16 219 01:46:02 223
300 Richard Bell Male 194 M45+ 36 Wetherby Runners 01:46:20 220 01:45:13 210
1332 Jeff Wilson Male 195 M40+ 44 bwfac 01:46:21 221 01:46:13 226
624 Nina Fisher Female 27 F35+ 6 Wigan & District Harriers & AC 01:46:22 222 01:45:31 213
1415 Mark Walsh Male 196 MOPEN 73 01:46:25 223 01:46:00 222
192 Mark Adamson Male 197 MOPEN 74 Willis 01:46:32 224 01:46:02 224
121 David Brown Male 198 MOPEN 75 Elvet Striders 01:46:36 225 01:46:15 227
262 Jim Kitchen Male 199 MOPEN 76 01:46:50 226 01:45:56 220
994 Suzanne Smith Female 28 F40+ 8 Kendal AAC 01:46:51 227 01:46:30 229
1218 Paul Bayman Male 200 MOPEN 77 Ulverston Triathlon Club 01:46:59 228 01:46:54 236
1028 John Welshman Male 201 M50+ 26 01:47:02 229 01:46:47 233
1245 Mike Blamires Male 202 MOPEN 78 Beverley AC 01:47:04 230 01:46:52 235
39 Luke Osborn Male 203 MOPEN 79 01:47:06 231 01:46:48 234
511 Steven Whitlam Male 204 M50+ 27 Goole viking striders 01:47:09 232 01:45:26 211
938 Simon Lawson Male 205 MOPEN 80 Darwen Dashers 01:47:09 233 01:46:36 231
429 Lillian Macruary Female 29 F40+ 9 Gyle Harriers Edinburgh 01:47:14 234 01:46:34 230
1431 John Kirkbride Male 206 M40+ 45 Coniston Runner 01:47:16 235 01:47:09 242
388 Maire Irlam Female 30 F45+ 1 Fenland Running Club 01:47:28 236 01:46:58 238
85 Tom Temple Male 207 M60+ 5 Salford Harriers 01:47:30 237 01:47:28 247
21 Paul Robinson Male 208 M60+ 6 01:47:33 238 01:47:15 243
629 Mark Chidgey Male 209 M45+ 37 stockport pct running club 01:47:40 239 01:47:16 244
540 Adam Chown Male 210 MOPEN 81 Fenland Running Club 01:47:51 240 01:47:20 245
983 Gary Wane Male 211 MOPEN 82 Wigan & District Harriers & AC 01:47:55 241 01:47:05 239
331 Richard Hennah Male 212 M40+ 46 parkside panthers 01:47:56 242 01:47:09 241
1401 David Figgins-Barrett Male 213 MOPEN 83 01:47:58 243 01:47:07 240
125 Juliet Percival Female 31 F40+ 10 Elvet Striders 01:48:00 244 01:47:39 249
1402 Helen Lawrenson Female 32 F45+ 2 Wesham Road Runners 01:48:03 245 01:47:58 256
641 David Rice Male 214 M40+ 47 Keswick 01:48:05 246 01:47:44 251
9 Tom Jenkinson Male 215 M40+ 48 Hsselby SK 01:48:05 247 01:47:57 255
360 Danny Tanfield Male 216 M40+ 49 01:48:07 248 01:46:57 237
207 Michael Clarke Male 217 M55+ 14 Loftus and Whitby AC 01:48:08 249 01:47:37 248
546 Dean Curran Male 218 MOPEN 84 01:48:20 250 01:47:55 254
143 James Ainsworth Male 219 M40+ 50 01:48:21 251 01:46:42 232
1013 John Lovell Male 220 M40+ 51 01:48:23 252 01:47:58 258
1108 Neil Stables Male 221 M45+ 38 01:48:32 253 01:47:58 257
497 Michael Goodliffe Male 222 MOPEN 85 Blackburn Road Runners 01:48:34 254 01:47:39 250
553 James Goffe Male 223 M55+ 15 Black Combe Runners 01:48:35 255 01:48:24 265
1117 Chris Wormstone Male 224 M40+ 52 01:48:41 256 01:47:49 252
995 Craig Tripney Male 225 MOPEN 86 01:48:42 257 01:48:09 263
516 Alan Barnard Male 226 M55+ 16 01:48:44 258 01:48:09 262
973 Christopher Campton Male 227 M40+ 53 01:48:50 259 01:48:01 260
476 Dale Norman Male 228 M40+ 54 01:48:52 260 01:48:49 273
712 Carl Hopkinson Male 229 M45+ 39 Ripley Running Club 01:48:52 261 01:48:02 261
939 Lynn Murray Female 33 F40+ 11 Barrow & Furness Striders AC 01:48:52 262 01:47:53 253
318 Emma Retttig Female 34 FOPEN 13 Manchester YMCA Harriers 01:48:54 263 01:48:30 266
77 Peter Greenfield Male 230 M65+ 2 Nuneaton Harriers 01:49:01 264 01:48:46 271
1419 Nicola Mellor Female 35 F40+ 12 01:49:05 265 01:48:50 274
212 Cathy Cresswell Female 36 F40+ 13 Ripley Running Club 01:49:08 266 01:48:58 277
89 Peter Jones Male 231 M45+ 40 01:49:10 267 01:48:45 270
1206 Andy Tomkins Male 232 MOPEN 87 01:49:10 268 01:49:04 279
1068 COLIN FARNDON Male 233 M45+ 41 01:49:11 269 01:48:00 259
488 Ian Milburn Male 234 M70+ 1 Fenland Running Club 01:49:13 270 01:48:44 269
445 Baz Bignell Male 235 MOPEN 88 01:49:13 271 01:48:13 264
206 Jennifer Hibbert Female 37 FOPEN 14 01:49:15 272 01:47:26 246
1233 Phil Glennon Male 236 M55+ 17 Coniston Runner 01:49:17 273 01:49:06 280
765 Scott Lunn Male 237 M45+ 42 01:49:21 274 01:48:42 268
1200 Andrew Dow Male 238 M40+ 55 Manchester Triathlon Club 01:49:26 275 01:49:11 282
816 Jackie Brown Female 38 F50+ 2 Roadhoggs Leicester 01:49:27 276 01:49:20 286
1250 Mark Braithwaite Male 239 M45+ 43 Lancs Running Club 01:49:39 277 01:49:24 289
1149 Alex Snaith Male 240 MOPEN 89 01:49:40 278 01:48:53 276
477 Andrew Crisp Male 241 MOPEN 90 01:49:43 279 01:48:52 275
1074 Joanne McLeod Female 39 F45+ 3 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:49:44 280 01:48:34 267
1243 David Howard Male 242 M55+ 18 Trawden AC 01:49:45 281 01:49:33 290
171 Chris Blackburn Male 243 MOPEN 91 Lytham st annes road runners 01:49:53 282 01:49:23 288
1392 Angela Oldham Female 40 F60+ 1 East Cheshire Harriers 01:49:54 283 01:49:40 293
487 David Gray Male 244 M55+ 19 01:49:54 284 01:49:03 278
626 Simon Brady Male 245 MOPEN 92 01:49:56 285 01:49:16 285
1046 Andrew Thompson Male 246 MOPEN 93 01:49:56 286 01:49:08 281
1002 Lou Lyness Female 41 F65+ 1 Black Combe Runners 01:49:59 287 01:49:54 296
330 Hilary Hennah Female 42 F40+ 14 Parkside Panthers 01:50:09 288 01:49:20 287
1095 Dominic Edwards Male 247 M40+ 56 Saddleworth Running Club 01:50:18 289 01:49:13 284
780 Jim Coldwell Male 248 M40+ 57 Swaledale Runners 01:50:21 290 01:49:49 295
334 Hannah Coombs Female 43 FOPEN 15 Southampton Athletic Club 01:50:22 291 01:49:33 291
1220 Mike Lowes Male 249 M50+ 28 Saltwell Harriers 01:50:24 292 01:50:05 301
1445 Rachel Atherton Female 44 F35+ 7 01:50:28 293 01:49:33 292
1273 Ricky Mason Male 250 MOPEN 94 01:50:37 294 01:49:57 297
844 Sylvain Husson Male 251 MOPEN 95 01:50:40 295 01:48:47 272
456 Alan Foster Male 252 M50+ 29 01:50:40 296 01:50:27 306
771 Paul Jackson Male 253 M45+ 44 Chorley Athletic Club 01:50:56 297 01:49:42 294
651 Sarah Cass Female 45 FOPEN 16 Skelmersdale Boundry Harriers 01:51:01 298 01:49:12 283
353 Dinah Jackson Female 46 F45+ 4 01:51:02 299 01:50:31 307
915 Jonathan Mellor Male 254 M40+ 58 Swinton Running Club 01:51:06 300 01:50:55 315