2015 Coniston 14 Mile

1130 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1156 Leigh Fishwick Male 606 M40+ 97 02:19:41 853 0
126 Sara Wilson Female 254 F50+ 27 02:20:12 869 0
916 Rebecca Fuller Female 385 F35+ 26 02:42:58 1065 0
940 Darren Phizacklea Male 689 M45+ 126 02:53:12 1095 0
1216 Harry Stainton Male 1 MOPEN 1 Black Combe Runners 01:20:37 1 01:20:34 1
1393 Howard Oldham Male 2 MOPEN 2 East Cheshire Harriers 01:21:58 2 01:21:58 2
1343 Cees Van der Land Male 3 MOPEN 3 Tyne Bridge Harriers 01:23:30 3 01:23:30 3
1007 Lee Knight Male 4 MOPEN 4 Helm Hill Runners 01:23:53 4 01:23:53 4
421 Mark Griffiths Male 5 MOPEN 5 Manchester YMCA Harriers 01:24:38 5 01:24:30 5
981 Jay Bird Male 6 MOPEN 6 Ripley Running Club 01:24:47 6 01:24:45 6
815 Dave Pearce Male 7 M45+ 1 Leicester Coritanians 01:25:10 7 01:25:09 7
1093 Michael Ainsworth Male 8 MOPEN 7 Helm Hill Runners 01:25:15 8 01:25:14 8
508 Andy Ratcliffe Male 9 M45+ 2 Wigan & District Harriers & AC 01:25:31 9 01:25:30 9
243 Gary Thomas Male 10 M40+ 1 Wolds Veterans RC 01:25:41 10 01:25:41 10
640 Alex Davies Male 11 M45+ 3 Eden Runners 01:25:59 11 01:25:55 11
1446 Sean Willis Male 12 M45+ 4 Saddleworth Running Club 01:26:07 12 01:26:04 12
1237 Aidan Linskill Male 13 MOPEN 8 Totley Athletic Club 01:26:12 13 01:26:11 13
1081 Paul Butler Male 14 M45+ 5 Loftus and Whitby AC 01:26:19 14 01:26:18 14
623 Harvey Lord Male 15 MOPEN 9 Black Combe Runners 01:26:25 15 01:26:20 15
638 Liam Pennington Male 16 MOPEN 10 BBC Running Club 01:26:33 16 01:26:31 16
157 Stephen Jackson Male 17 MOPEN 11 Elvet Striders 01:26:35 17 01:26:33 17
1090 Martin Schofield Male 18 MOPEN 12 01:26:44 18 01:26:42 18
1409 Daniel Thornton Male 19 MOPEN 13 01:27:03 19 01:27:01 19
1277 Paul Reilly Male 20 MOPEN 14 Coniston Runner 01:27:17 20 01:27:17 20
792 Robert Gray Male 21 M50+ 1 Wetherby Runners 01:27:27 21 01:27:24 21
483 Jason Cook Male 22 M45+ 6 Blackburn Road Runners 01:27:33 22 01:27:31 22
1434 Kie Jackson Male 23 MOPEN 15 Ulverston Triathlon Club 01:27:43 23 01:27:38 23
764 Chris Joyce Male 24 MOPEN 16 Leicester Triathlon Club 01:27:44 24 01:27:42 24
728 Gary Dover Male 25 M50+ 2 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:27:46 25 01:27:45 25
1313 Matt Wilson Male 26 M40+ 2 Kendal AAC 01:27:52 26 01:27:49 26
415 Martin Jennings Male 27 M40+ 3 Fenland Running Club 01:28:22 27 01:28:21 27
868 Lee Barlow Male 28 M40+ 4 Wesham Road Runners 01:28:26 28 01:28:24 28
506 Daniel McKeown Male 30 MOPEN 17 London Heathside Runners AC 01:28:34 30 01:28:29 29
1112 Darren Rodmell Male 29 M40+ 5 Beverley AC 01:28:32 29 01:28:30 30
76 Eric Fowler Male 31 M50+ 3 Nuneaton Harriers 01:28:48 31 01:28:45 31
848 Kevin Foster Male 32 MOPEN 18 Sale Harriers 01:29:02 33 01:28:53 32
75 Eleanor Fowler Female 1 F35+ 1 Nuneaton Harriers 01:29:02 32 01:29:01 33
1345 Paul McKnespiey Male 33 M40+ 6 Carlisle & Aspatria 01:29:10 34 01:29:06 34
1442 Allan Ramsay Male 34 M40+ 7 01:29:13 35 01:29:08 35
228 Spencer Higgins Male 35 MOPEN 19 01:29:15 36 01:29:12 36
987 Richard Brierley Male 36 MOPEN 20 Manchester YMCA Harriers 01:29:33 37 01:29:25 37
576 Chris March Male 38 MOPEN 21 Manchester YMCA Harriers 01:29:36 39 01:29:29 38
1418 Jonathan Purslow Male 37 M45+ 7 01:29:35 38 01:29:31 39
169 Andy Pegg Male 39 M45+ 8 Wolds Veterans RC 01:29:51 40 01:29:48 40
1403 Andrew Baxter Male 40 M45+ 9 01:29:51 41 01:29:51 41
1197 Andrew Chew Male 41 MOPEN 22 Barlick fell runners 01:30:01 42 01:29:59 42
1083 Steve Myerscough Male 44 M40+ 8 Wesham Road Runners 01:30:13 45 01:30:04 43
1077 Nikita Neary Male 42 MOPEN 23 01:30:07 43 01:30:06 44
1279 Lee Winter Male 45 M40+ 9 01:30:16 46 01:30:10 45
1441 Robert Crawford Male 43 MOPEN 24 Coniston Fell Runners 01:30:11 44 01:30:10 46
1255 Daniel Braun Male 46 MOPEN 25 Loftus and Whitby AC 01:30:19 47 01:30:17 47
714 STEVE HARDY Male 47 MOPEN 26 Loftus and Whitby AC 01:30:28 48 01:30:26 48
411 Harry Schofield Male 49 MOPEN 27 Loftus and Whitby AC 01:30:36 50 01:30:29 49
458 Tim Pilkington Male 48 M40+ 10 Wigan & District Harriers & AC 01:30:35 49 01:30:33 50
1003 Martin Oldfield Male 50 M45+ 10 Darwen Dashers 01:30:42 51 01:30:39 51
1324 Jason Barlow Male 52 M45+ 11 Wesham Road Runners 01:31:14 53 01:31:05 52
258 Rob Williamson Male 51 M50+ 4 Loftus and Whitby AC 01:31:14 52 01:31:13 53
172 Robert Stocks Male 53 M55+ 1 Wolds Veterans RC 01:31:26 54 01:31:23 54
1447 Andrew Meskimmon Male 54 M50+ 5 Dewsbury Road Runners 01:31:29 55 01:31:27 55
307 David Vaughan Male 55 M40+ 11 City of Chester Triathlon Club 01:31:45 56 01:31:34 56
1181 Gareth Pritchard Male 56 MOPEN 28 Elvet Striders 01:31:58 57 01:31:52 57
560 Mark Scoreby Male 57 MOPEN 29 York Knavesmire Harriers 01:32:11 58 01:32:07 58
817 David Hudd Male 58 M40+ 12 Spectrum Striders 01:32:22 59 01:32:21 59
1236 Pollyanne Veazey-Linskill Female 2 FOPEN 1 01:32:47 60 01:32:47 60
1247 David Lancaster Male 62 M55+ 2 York Acorn AC 01:33:22 64 01:32:52 61
986 Lance Harland Male 59 M40+ 13 Loftus and Whitby AC 01:32:57 61 01:32:56 62
679 Andy Jackson Male 60 M40+ 14 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:33:01 62 01:32:59 63
1260 Brendan Bolland Male 61 M45+ 12 Horwich RMI Harriers 01:33:04 63 01:33:01 64
1325 Shaun Steele Male 66 M40+ 15 01:33:37 68 01:33:14 65
81 Jonathan Bromilow Male 63 MOPEN 30 Darwen Dashers 01:33:25 65 01:33:22 66
1333 Stephen Hall Male 78 MOPEN 36 North Shields Poly AC 01:35:16 84 01:33:22 67
709 Jonathan Sinclair Male 64 M50+ 6 Ilkley Harriers 01:33:29 66 01:33:26 68
1354 Andy Berry Male 65 MOPEN 31 Barlick fell runners 01:33:30 67 01:33:29 69
550 Catherine Carrdus Female 3 F40+ 1 Wesham Road Runners 01:33:39 69 01:33:36 70
1196 Graeme Walton Male 67 M40+ 16 Elvet Striders 01:33:43 70 01:33:38 71
808 Christopher Foster Male 68 M40+ 17 Loftus and Whitby AC 01:33:44 71 01:33:41 72
481 Nicola Kent Female 4 F40+ 2 Loftus and Whitby AC 01:33:48 72 01:33:45 73
1096 Roy Tomlinson Male 71 M55+ 3 Thornton Cleveley 01:34:10 75 01:34:00 74
1244 Adam Howard Male 72 MOPEN 32 Trawden AC 01:34:12 76 01:34:01 75
265 Ian Salkeld Male 69 M40+ 18 jarrow and hebburn 01:34:05 73 01:34:01 76
99 Stephen Robjohns Male 70 M45+ 13 Bexley 01:34:06 74 01:34:04 77
92 Martyn Hewitt Male 73 M40+ 19 Kippax & District Harriers 01:34:32 77 01:34:24 78
941 Catherine Farrow Female 5 F40+ 3 Ilkley Harriers 01:34:38 78 01:34:37 79
1298 Paul Gregory Male 74 MOPEN 33 Wesham Road Runners 01:34:41 79 01:34:39 80
104 Gareth Treharne Male 77 M45+ 14 Glasgow Triathlon Club 01:35:02 82 01:34:48 81
1314 Richard Wilson Male 75 MOPEN 34 Kendal AAC 01:34:57 80 01:34:50 82
419 Peter Barr Male 76 MOPEN 35 01:35:01 81 01:34:53 83
499 Angharad Owen Female 6 FOPEN 2 Loftus and Whitby AC 01:35:04 83 01:35:03 84
556 Tunde Buraimo Male 84 M45+ 16 Preston Harriers 01:35:57 91 01:35:12 85
1111 John Collier Male 79 M60+ 1 Wesham Road Runners 01:35:18 85 01:35:13 86
1246 Richard Rodgers Male 82 M50+ 7 Prestwich Athletics Club 01:35:53 88 01:35:28 87
1370 Francesco Caci Male 80 MOPEN 37 Michelin AC 01:35:31 86 01:35:30 88
510 Peter Wilmot Male 81 M45+ 15 Matlock AC 01:35:42 87 01:35:35 89
834 Sam Matthews Male 85 MOPEN 39 01:36:01 92 01:35:40 90
933 Sarah Dudgeon Female 7 FOPEN 3 Serpentine 01:35:54 89 01:35:51 91
392 Thomas Herbert Male 83 MOPEN 38 Loftus and Whitby AC 01:35:55 90 01:35:52 92
1052 David Singleton Male 93 M50+ 9 Red Rose Runners 01:36:42 101 01:35:57 93
1357 Liam Morrow Male 88 MOPEN 40 01:36:23 96 01:36:01 94
1146 Chris Campbell Male 86 M45+ 17 Trawden AC 01:36:09 93 01:36:03 95
302 Rosie Haddock Female 8 FOPEN 4 Fusion Triathlon Club 01:36:17 94 01:36:07 96