2015 Coniston 14 Mile

1130 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1 Stephen Parr Male 672 M40+ 106 Team Phizzy Pigs 02:35:50 1031 02:35:12 1031
2 Jenny Barrow Female 359 F45+ 59 Team Phizzy Pigs 02:35:50 1030 02:35:12 1030
3 Julie Flanagan Female 197 F45+ 26 02:11:47 753 02:09:49 742
4 Phil Graystone Male 422 M45+ 79 South Ribble Runners 02:00:24 525 01:59:01 514
8 Michelle Gill Female 370 F45+ 62 02:38:21 1044 02:37:15 1041
9 Tom Jenkinson Male 215 M40+ 48 Hsselby SK 01:48:05 247 01:47:57 255
10 Annette Lilly Female 216 F45+ 33 02:14:18 799 02:13:55 804
11 Ralph Mcdermott Male 602 M45+ 106 Pudsey Pacers RC 02:18:35 843 02:16:38 837
12 John McCarthy Male 613 M45+ 110 02:20:02 864 02:18:14 854
13 Jonathan Boland Male 112 MOPEN 47 01:39:21 122 01:39:08 123
14 Cameron Finn Male 680 M40+ 108 02:42:35 1064 02:40:32 1055
15 Glenn Hinch Male 137 M40+ 29 01:41:51 156 01:41:30 154
18 Lydia Parkes Female 399 FOPEN 112 02:48:32 1085 02:46:53 1083
19 Nigel Cook Male 668 M45+ 122 Blackhill Bounders 02:34:47 1018 02:33:30 1016
21 Paul Robinson Male 208 M60+ 6 01:47:33 238 01:47:15 243
25 Kevin Williams Male 432 M50+ 69 02:01:40 540 02:00:48 543
26 Andrew Aspinall Male 397 M40+ 70 01:59:03 489 01:58:17 487
27 Cath Clough Female 373 F45+ 63 02:40:19 1048 02:38:56 1046
28 Rosie Clough Female 251 FOPEN 73 02:19:59 863 02:18:36 857
29 Jeremy Wallis Male 644 MOPEN 206 02:26:24 945 02:25:12 946
31 Andy Cowdrill Male 117 MOPEN 48 01:39:51 128 01:39:02 122
33 Jacqui Close Female 70 FOPEN 27 01:55:53 406 01:54:37 397
34 Lisa Boyers Female 397 F35+ 27 02:47:08 1082 02:45:15 1078
35 Lynn Murray Female 394 F40+ 94 02:46:22 1079 02:44:29 1075
39 Luke Osborn Male 203 MOPEN 79 01:47:06 231 01:46:48 234
41 Kate Robinson Female 110 FOPEN 36 02:02:01 549 02:01:42 567
43 Shelley Spencer Female 243 F45+ 40 Strathaven Striders 02:18:53 846 02:18:15 855
44 Mark Holden Male 390 MOPEN 130 Team Pie Running and Triathlon 01:58:51 482 01:58:05 482
45 Daniel Haworth Male 155 MOPEN 60 Darwen Dashers 01:43:59 176 01:43:49 180
46 Nick Holliday Male 548 M40+ 89 02:10:47 733 02:08:52 714
47 Stephanie Sharp Female 179 F45+ 22 Fylde Coast Running 02:09:58 718 02:08:00 692
48 Davy Garrick Male 192 M45+ 35 01:46:14 218 01:45:06 207
49 Graham Kissack Male 691 M65+ 17 Clayton le Moors Harriers 02:54:56 1100 02:53:00 1095
50 Claire Garrick Female 422 F45+ 70 03:22:19 1121 03:21:07 1117
51 Derek Welch Male 657 M45+ 120 02:31:56 991 02:30:01 989
52 Anne McKay Female 375 F50+ 42 Giffnock Athletic Club 02:40:35 1050 02:39:57 1053
53 Sophie Slade Female 192 FOPEN 57 02:11:25 746 02:11:02 763
56 Abigail Kent Female 121 FOPEN 39 02:03:28 582 02:02:26 584
57 James Clayton Male 686 MOPEN 214 Wolds Veterans RC 02:48:22 1084 02:47:29 1084
60 Andrew Sumner Male 162 M45+ 32 01:44:16 184 01:43:55 183
61 David Firth Male 694 M60+ 35 02:58:19 1108 02:56:38 1104
62 Jonathan Leadbeater Male 546 M40+ 88 02:10:32 728 02:08:49 710
64 Jocelyn Morgan Female 130 F45+ 13 02:04:09 599 02:04:00 619
65 William Doidge Male 299 M65+ 3 Low Fell Running club 01:53:31 354 01:52:50 354
66 Gordon Long Male 373 M60+ 13 Low Fell Running club 01:57:56 457 01:57:14 463
67 Elaine Rawlins Female 334 F40+ 79 02:31:28 989 02:29:45 986
68 Michael Hunter Male 477 M55+ 40 02:04:50 614 02:04:20 629
69 Andrew Hunter Male 476 MOPEN 166 02:04:50 613 02:04:20 628
71 David Nail Male 683 M50+ 119 02:45:01 1071 02:43:08 1069
73 Malcolm Henderson Male 682 M55+ 63 02:43:46 1068 02:42:58 1068
74 Terry Fearfield Male 387 M45+ 73 01:58:49 479 01:58:20 490
75 Eleanor Fowler Female 1 F35+ 1 Nuneaton Harriers 01:29:02 32 01:29:01 33
76 Eric Fowler Male 31 M50+ 3 Nuneaton Harriers 01:28:48 31 01:28:45 31
77 Peter Greenfield Male 230 M65+ 2 Nuneaton Harriers 01:49:01 264 01:48:46 271
78 Andrew Dennis Male 316 M50+ 46 01:54:38 374 01:53:36 372
80 Rebecca Forsman Female DNF FOPEN DNF Coniston Runner DNF DNF DNF DNF
81 Jonathan Bromilow Male 63 MOPEN 30 Darwen Dashers 01:33:25 65 01:33:22 66
82 Andy Willis Male 640 M45+ 117 02:25:55 937 02:25:12 945
83 Thomas Cliffe Male 311 MOPEN 110 01:54:20 368 01:53:39 374
84 Megan Cliffe Female 365 FOPEN 109 Dragons Running Club Leeds 02:37:36 1037 02:36:17 1038
85 Tom Temple Male 207 M60+ 5 Salford Harriers 01:47:30 237 01:47:28 247
86 Helen Mayfield Female 124 F55+ 7 02:03:56 592 02:03:12 601
87 Phil Powell Male 495 MOPEN 171 02:06:09 637 02:04:48 635
88 Kate Jackson Female 184 F45+ 23 02:10:42 731 02:09:58 746
89 Peter Jones Male 231 M45+ 40 01:49:10 267 01:48:45 270
90 Jane Janman Female 417 F55+ 34 03:06:30 1115 03:04:53 1110
91 Chris Martin Male 329 M45+ 64 Wetherby Runners 01:55:20 394 01:54:13 387
92 Martyn Hewitt Male 73 M40+ 19 Kippax & District Harriers 01:34:32 77 01:34:24 78
93 Pauline Powell Female 266 F60+ 4 02:21:47 889 02:20:26 883
94 Jon Ghosh Male 627 MOPEN 203 02:23:18 907 02:21:39 901
95 Sarah Tock Female 372 F40+ 85 Beverley AC 02:39:45 1047 02:38:21 1045
96 Justin Bates Male 610 M40+ 98 Walney Wind Cheetahs 02:19:54 858 02:18:00 849
97 Chris Rigden Male 392 MOPEN 131 01:58:56 484 01:58:16 486
99 Stephen Robjohns Male 70 M45+ 13 Bexley 01:34:06 74 01:34:04 77
102 Graham Barker Male 586 M45+ 103 Walney Wind Cheetahs 02:16:07 816 02:15:01 819
103 Craig Macleay Male 177 MOPEN 68 01:45:15 200 01:43:56 184
104 Gareth Treharne Male 77 M45+ 14 Glasgow Triathlon Club 01:35:02 82 01:34:48 81
105 Vivienne Gough Female 174 F40+ 46 Glasgow Triathlon Club 02:09:48 711 02:09:33 733
106 Owen Hurcombe Male 138 M40+ 30 01:41:55 157 01:41:41 158
107 Peter Hutchinson Male 116 M55+ 4 Wolds Veterans RC 01:39:48 126 01:39:46 129
108 Allan Turnbull Male 125 M60+ 2 Wolds Veterans RC 01:40:37 139 01:40:33 141
109 Jane Green Female 323 F45+ 50 02:29:12 972 02:27:39 972
110 Joanna Burtonwood Female 357 FOPEN 107 02:35:30 1027 02:34:32 1027
111 Abdul Mulla Male 670 M45+ 124 02:35:29 1026 02:34:31 1026
112 Sandra Green Female 231 F40+ 60 02:16:16 818 02:14:52 816
113 Carl Green Male 587 M45+ 104 02:16:15 817 02:14:50 815
114 Mark Dixon Male 260 M40+ 59 01:51:20 306 01:50:01 298
115 John Middleton Male 307 M55+ 25 York Knavesmire Harriers 01:54:06 364 01:53:28 368
116 Justin Dixon Male 259 MOPEN 98 01:51:20 305 01:50:01 299
119 Karen Roberts Female 182 F40+ 50 02:10:21 726 02:09:01 720
121 David Brown Male 198 MOPEN 75 Elvet Striders 01:46:36 225 01:46:15 227
123 Tristan Bartlett Male 433 MOPEN 146 02:01:42 541 02:00:15 535
124 Rebecca Bnyon Female 147 FOPEN 44 02:06:27 646 02:05:00 638
125 Juliet Percival Female 31 F40+ 10 Elvet Striders 01:48:00 244 01:47:39 249
126 Sara Wilson Female 254 F50+ 27 02:20:12 869 0
127 Tracey Yates Female 350 F40+ 82 02:34:40 1016 02:33:16 1013
130 Matt Powell Male 388 MOPEN 129 01:58:50 480 01:58:34 502
132 Keld OShea Male 425 M45+ 80 02:00:28 528 01:59:28 525
133 Maggie Driffield Female 368 F55+ 31 Ripon Runners 02:38:02 1040 02:36:04 1036
134 Chris Shackleton Male 654 MOPEN 210 02:30:24 985 02:29:17 983