2015 Coniston 14 Mile

1130 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1216 Harry Stainton Male 1 MOPEN 1 Black Combe Runners 01:20:37 1 01:20:34 1
75 Eleanor Fowler Female 1 F35+ 1 Nuneaton Harriers 01:29:02 32 01:29:01 33
1393 Howard Oldham Male 2 MOPEN 2 East Cheshire Harriers 01:21:58 2 01:21:58 2
1236 Pollyanne Veazey-Linskill Female 2 FOPEN 1 01:32:47 60 01:32:47 60
1343 Cees Van der Land Male 3 MOPEN 3 Tyne Bridge Harriers 01:23:30 3 01:23:30 3
550 Catherine Carrdus Female 3 F40+ 1 Wesham Road Runners 01:33:39 69 01:33:36 70
1007 Lee Knight Male 4 MOPEN 4 Helm Hill Runners 01:23:53 4 01:23:53 4
481 Nicola Kent Female 4 F40+ 2 Loftus and Whitby AC 01:33:48 72 01:33:45 73
421 Mark Griffiths Male 5 MOPEN 5 Manchester YMCA Harriers 01:24:38 5 01:24:30 5
941 Catherine Farrow Female 5 F40+ 3 Ilkley Harriers 01:34:38 78 01:34:37 79
981 Jay Bird Male 6 MOPEN 6 Ripley Running Club 01:24:47 6 01:24:45 6
499 Angharad Owen Female 6 FOPEN 2 Loftus and Whitby AC 01:35:04 83 01:35:03 84
815 Dave Pearce Male 7 M45+ 1 Leicester Coritanians 01:25:10 7 01:25:09 7
933 Sarah Dudgeon Female 7 FOPEN 3 Serpentine 01:35:54 89 01:35:51 91
1093 Michael Ainsworth Male 8 MOPEN 7 Helm Hill Runners 01:25:15 8 01:25:14 8
302 Rosie Haddock Female 8 FOPEN 4 Fusion Triathlon Club 01:36:17 94 01:36:07 96
508 Andy Ratcliffe Male 9 M45+ 2 Wigan & District Harriers & AC 01:25:31 9 01:25:30 9
587 Jenny Featherstone Female 9 FOPEN 5 Totley Athletic Club 01:38:23 115 01:38:09 116
243 Gary Thomas Male 10 M40+ 1 Wolds Veterans RC 01:25:41 10 01:25:41 10
433 Jessica Marrison Female 10 F35+ 2 Barton and District AC 01:38:27 116 01:38:20 117
640 Alex Davies Male 11 M45+ 3 Eden Runners 01:25:59 11 01:25:55 11
1204 Katy Walton Female 11 FOPEN 6 Elvet Striders 01:39:51 127 01:39:30 125
1446 Sean Willis Male 12 M45+ 4 Saddleworth Running Club 01:26:07 12 01:26:04 12
1384 Susan Fourie Female 12 F40+ 4 City of Chester Triathlon Club 01:40:02 130 01:39:50 132
1237 Aidan Linskill Male 13 MOPEN 8 Totley Athletic Club 01:26:12 13 01:26:11 13
1397 Bree Sutcliffe Female 13 F35+ 3 City of Chester Triathlon Club 01:40:05 132 01:39:53 135
1081 Paul Butler Male 14 M45+ 5 Loftus and Whitby AC 01:26:19 14 01:26:18 14
738 Michelle Thompson Female 14 FOPEN 7 North Shields Poly AC 01:40:06 134 01:39:32 127
623 Harvey Lord Male 15 MOPEN 9 Black Combe Runners 01:26:25 15 01:26:20 15
1118 Janet Kenyon Female 15 F55+ 1 01:40:50 141 01:40:50 146
638 Liam Pennington Male 16 MOPEN 10 BBC Running Club 01:26:33 16 01:26:31 16
847 Hannah Brierley Female 16 FOPEN 8 Manchester YMCA Harriers 01:40:54 143 01:40:32 140
157 Stephen Jackson Male 17 MOPEN 11 Elvet Striders 01:26:35 17 01:26:33 17
149 Elaine Bisson Female 17 F35+ 4 Elvet Striders 01:41:04 144 01:40:43 144
1090 Martin Schofield Male 18 MOPEN 12 01:26:44 18 01:26:42 18
248 Carol Cervenak Female 18 F50+ 1 Gateshead harriers 01:41:36 153 01:41:32 155
1409 Daniel Thornton Male 19 MOPEN 13 01:27:03 19 01:27:01 19
326 Maddy Fisher Female 19 FOPEN 9 Evenwood Road Runners 01:41:46 154 01:41:23 152
1277 Paul Reilly Male 20 MOPEN 14 Coniston Runner 01:27:17 20 01:27:17 20
1040 Elsie Roberts Female 20 FOPEN 10 01:42:44 164 01:42:37 167
792 Robert Gray Male 21 M50+ 1 Wetherby Runners 01:27:27 21 01:27:24 21
1366 Clare Shubotham Female 21 FOPEN 11 Michelin AC 01:43:08 169 01:43:04 171
483 Jason Cook Male 22 M45+ 6 Blackburn Road Runners 01:27:33 22 01:27:31 22
1358 Jane Holden Female 22 F40+ 5 Walney Wind Cheetahs 01:44:04 178 01:43:53 181
1434 Kie Jackson Male 23 MOPEN 15 Ulverston Triathlon Club 01:27:43 23 01:27:38 23
637 Esther Broughton Female 23 F40+ 6 Ripley Running Club 01:44:34 190 01:44:29 194
764 Chris Joyce Male 24 MOPEN 16 Leicester Triathlon Club 01:27:44 24 01:27:42 24
763 Martha Hanby Female 24 FOPEN 12 01:45:30 205 01:45:28 212
728 Gary Dover Male 25 M50+ 2 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:27:46 25 01:27:45 25
1017 Claire Fowler Female 25 F35+ 5 01:45:32 206 01:43:54 182
1313 Matt Wilson Male 26 M40+ 2 Kendal AAC 01:27:52 26 01:27:49 26
1293 Nicola Unsworth Female 26 F40+ 7 Wesham Road Runners 01:45:53 212 01:45:46 217
415 Martin Jennings Male 27 M40+ 3 Fenland Running Club 01:28:22 27 01:28:21 27
624 Nina Fisher Female 27 F35+ 6 Wigan & District Harriers & AC 01:46:22 222 01:45:31 213
868 Lee Barlow Male 28 M40+ 4 Wesham Road Runners 01:28:26 28 01:28:24 28
994 Suzanne Smith Female 28 F40+ 8 Kendal AAC 01:46:51 227 01:46:30 229
1112 Darren Rodmell Male 29 M40+ 5 Beverley AC 01:28:32 29 01:28:30 30
429 Lillian Macruary Female 29 F40+ 9 Gyle Harriers Edinburgh 01:47:14 234 01:46:34 230
506 Daniel McKeown Male 30 MOPEN 17 London Heathside Runners AC 01:28:34 30 01:28:29 29
388 Maire Irlam Female 30 F45+ 1 Fenland Running Club 01:47:28 236 01:46:58 238
76 Eric Fowler Male 31 M50+ 3 Nuneaton Harriers 01:28:48 31 01:28:45 31
125 Juliet Percival Female 31 F40+ 10 Elvet Striders 01:48:00 244 01:47:39 249
848 Kevin Foster Male 32 MOPEN 18 Sale Harriers 01:29:02 33 01:28:53 32
1402 Helen Lawrenson Female 32 F45+ 2 Wesham Road Runners 01:48:03 245 01:47:58 256
1345 Paul McKnespiey Male 33 M40+ 6 Carlisle & Aspatria 01:29:10 34 01:29:06 34
939 Lynn Murray Female 33 F40+ 11 Barrow & Furness Striders AC 01:48:52 262 01:47:53 253
1442 Allan Ramsay Male 34 M40+ 7 01:29:13 35 01:29:08 35
318 Emma Retttig Female 34 FOPEN 13 Manchester YMCA Harriers 01:48:54 263 01:48:30 266
228 Spencer Higgins Male 35 MOPEN 19 01:29:15 36 01:29:12 36
1419 Nicola Mellor Female 35 F40+ 12 01:49:05 265 01:48:50 274
987 Richard Brierley Male 36 MOPEN 20 Manchester YMCA Harriers 01:29:33 37 01:29:25 37
212 Cathy Cresswell Female 36 F40+ 13 Ripley Running Club 01:49:08 266 01:48:58 277
1418 Jonathan Purslow Male 37 M45+ 7 01:29:35 38 01:29:31 39
206 Jennifer Hibbert Female 37 FOPEN 14 01:49:15 272 01:47:26 246
576 Chris March Male 38 MOPEN 21 Manchester YMCA Harriers 01:29:36 39 01:29:29 38
816 Jackie Brown Female 38 F50+ 2 Roadhoggs Leicester 01:49:27 276 01:49:20 286
169 Andy Pegg Male 39 M45+ 8 Wolds Veterans RC 01:29:51 40 01:29:48 40
1074 Joanne McLeod Female 39 F45+ 3 Glaxo Hoad Hill Harriers 01:49:44 280 01:48:34 267
1403 Andrew Baxter Male 40 M45+ 9 01:29:51 41 01:29:51 41
1392 Angela Oldham Female 40 F60+ 1 East Cheshire Harriers 01:49:54 283 01:49:40 293
1197 Andrew Chew Male 41 MOPEN 22 Barlick fell runners 01:30:01 42 01:29:59 42
1002 Lou Lyness Female 41 F65+ 1 Black Combe Runners 01:49:59 287 01:49:54 296
1077 Nikita Neary Male 42 MOPEN 23 01:30:07 43 01:30:06 44
330 Hilary Hennah Female 42 F40+ 14 Parkside Panthers 01:50:09 288 01:49:20 287
1441 Robert Crawford Male 43 MOPEN 24 Coniston Fell Runners 01:30:11 44 01:30:10 46
334 Hannah Coombs Female 43 FOPEN 15 Southampton Athletic Club 01:50:22 291 01:49:33 291
1083 Steve Myerscough Male 44 M40+ 8 Wesham Road Runners 01:30:13 45 01:30:04 43
1445 Rachel Atherton Female 44 F35+ 7 01:50:28 293 01:49:33 292
1279 Lee Winter Male 45 M40+ 9 01:30:16 46 01:30:10 45
651 Sarah Cass Female 45 FOPEN 16 Skelmersdale Boundry Harriers 01:51:01 298 01:49:12 283
1255 Daniel Braun Male 46 MOPEN 25 Loftus and Whitby AC 01:30:19 47 01:30:17 47
353 Dinah Jackson Female 46 F45+ 4 01:51:02 299 01:50:31 307
714 STEVE HARDY Male 47 MOPEN 26 Loftus and Whitby AC 01:30:28 48 01:30:26 48
578 Louise Winter Female 47 FOPEN 17 Kendal AAC 01:51:22 307 01:51:03 317
458 Tim Pilkington Male 48 M40+ 10 Wigan & District Harriers & AC 01:30:35 49 01:30:33 50
416 Nicky Jennings Female 48 F40+ 15 Fenland Running Club 01:51:31 310 01:51:09 320
411 Harry Schofield Male 49 MOPEN 27 Loftus and Whitby AC 01:30:36 50 01:30:29 49
692 Kelly Temple Female 49 FOPEN 18 York Knavesmire Harriers 01:51:55 318 01:50:55 314
1003 Martin Oldfield Male 50 M45+ 10 Darwen Dashers 01:30:42 51 01:30:39 51
255 Sharon Bullock Female 50 FOPEN 19 Kendal AAC 01:52:22 327 01:51:47 326