2015 Coniston 14 Mile

1130 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1235 Sarah Acey Female 57 FOPEN 21 Newcastle University Athletics 01:54:02 362 01:53:31 370
192 Mark Adamson Male 197 MOPEN 74 Willis 01:46:32 224 01:46:02 224
812 Richard Adamson Male 542 M50+ 92 02:10:12 722 02:08:49 711
813 Kate Adamson Female 225 FOPEN 66 02:15:13 809 02:13:50 803
1093 Michael Ainsworth Male 8 MOPEN 7 Helm Hill Runners 01:25:15 8 01:25:14 8
143 James Ainsworth Male 219 M40+ 50 01:48:21 251 01:46:42 232
197 Andrew Aird Male 484 M50+ 78 Vocalink 02:05:14 624 02:04:03 620
267 Alister Aitken Male 492 M55+ 43 02:05:55 633 02:05:15 641
268 Susan Aitken Female 145 F55+ 9 02:06:18 642 02:05:37 649
412 Victoria Aitken Female 280 FOPEN 82 Evenwood Road Runners 02:23:18 906 02:21:34 900
1064 Ilona Alcock Female 288 FOPEN 85 02:23:58 920 02:23:03 922
570 Philip Alker Male 571 M50+ 96 02:13:06 776 02:12:31 784
374 Kate Allan Female 363 FOPEN 108 02:37:05 1035 02:36:08 1037
1151 Tony Allen Male 430 M55+ 38 02:01:34 538 02:01:07 550
1120 Jonathan Allen Male 458 M40+ 82 Saddleworth Running Club 02:03:11 578 02:02:06 575
320 Andy Allen Male 648 MOPEN 209 Blackhill Bounders 02:28:20 967 02:27:02 968
1264 Christopher Amesbury Male 353 MOPEN 118 Redway Runners 01:56:40 428 01:54:55 402
1263 Michelle Amesbury Female 412 F35+ 28 Redway Runners 02:55:10 1103 02:53:21 1096
417 Joanna Amos Female 391 F50+ 45 02:45:42 1075 02:44:42 1076
1341 Jason Anderton Male 625 M45+ 115 02:22:31 895 02:21:39 902
729 Susanne Antrobus Female 400 FOPEN 113 02:48:38 1086 02:46:47 1081
442 KAREN ARKLESS Female 259 F40+ 65 02:20:34 876 02:19:26 871
1288 Phillip Armistead Male 427 MOPEN 144 GB boot camps 02:01:19 534 02:01:01 549
1102 John Armistead Male 498 M70+ 3 Dark Peak Fell Runners 02:06:24 644 02:05:15 642
1103 Ann Armistead Female 311 F65+ 6 Matlock AC 02:27:43 958 02:26:27 962
697 Sarah Armstrong Female 170 FOPEN 54 02:09:11 697 02:08:41 707
185 Angela Arundel Female 154 F40+ 42 Teesdale AC 02:07:01 658 02:05:22 644
296 David Ashcroft Male 667 M50+ 115 02:34:42 1017 02:33:18 1014
1186 Carl Ashworth Male 619 MOPEN 202 02:21:18 882 02:20:04 879
293 Stephen Aspery Male 673 M55+ 62 Saltwell Harriers 02:38:04 1041 02:36:49 1039
26 Andrew Aspinall Male 397 M40+ 70 01:59:03 489 01:58:17 487
613 Joyce Atherden Female 56 F55+ 2 01:53:47 357 01:52:52 356
1445 Rachel Atherton Female 44 F35+ 7 01:50:28 293 01:49:33 292
1444 Mark Atherton Male 423 MOPEN 141 02:00:26 526 01:59:31 528
279 Dave Atherton Male 552 M60+ 21 02:11:13 742 02:09:11 725
193 Mike Atherton Male 601 MOPEN 200 02:18:28 842 02:16:27 834
600 Peter Atkinson Male 345 M55+ 32 North Shields Poly AC 01:56:19 418 01:55:44 423
1331 Rachael Atkinson Female 203 FOPEN 61 02:12:41 767 02:11:21 768
894 Brenda Bagley Female 159 F55+ 11 Walney Wind Cheetahs 02:08:08 674 02:07:03 674
1094 Mark Bailey Male 256 MOPEN 97 01:51:10 302 01:51:04 318
1061 Emma Bailey Female 58 F35+ 9 Barlick fell runners 01:54:26 371 01:53:37 373
189 Glenn Bailey Male 381 MOPEN 126 01:58:18 468 01:57:44 472
910 Neil Bailey Male 628 MOPEN 204 Fenland Running Club 02:23:19 908 02:21:42 903
250 Rosemary Bains Female 162 F55+ 12 Trent Park Running club 02:08:20 678 02:06:58 671
1410 Adam Baird Male 102 M40+ 23 Ambleside AC 01:37:50 110 01:37:41 110
1031 Steve Ball Male 584 M40+ 95 02:14:23 801 02:12:39 785
349 Gill Ball Female 306 F45+ 48 Evenwood road runners 02:26:57 952 02:25:13 947
1154 Indranil Banerjee Male 417 M40+ 74 02:00:03 515 01:59:29 526
102 Graham Barker Male 586 M45+ 103 Walney Wind Cheetahs 02:16:07 816 02:15:01 819
868 Lee Barlow Male 28 M40+ 4 Wesham Road Runners 01:28:26 28 01:28:24 28
1324 Jason Barlow Male 52 M45+ 11 Wesham Road Runners 01:31:14 53 01:31:05 52
1209 Hazel Barlow Female 404 F50+ 48 Michelin AC 02:49:52 1091 02:49:13 1088
516 Alan Barnard Male 226 M55+ 16 01:48:44 258 01:48:09 262
517 Kate Barnard Female 366 F55+ 30 02:37:45 1038 02:35:57 1034
350 Wendy Barnes Female 296 F55+ 23 sandbach striders 02:25:14 933 02:23:19 928
253 Joanne Barnsley Female 270 FOPEN 78 Cleethorpes AC 02:22:31 894 02:21:03 893
419 Peter Barr Male 76 MOPEN 35 01:35:01 81 01:34:53 83
1057 Lesley Barratt Female 276 F60+ 5 02:22:52 902 02:21:12 894
827 Craig Barrett Male 447 M50+ 70 Halifax Harriers 02:02:27 558 02:01:34 561
2 Jenny Barrow Female 359 F45+ 59 Team Phizzy Pigs 02:35:50 1030 02:35:12 1030
123 Tristan Bartlett Male 433 MOPEN 146 02:01:42 541 02:00:15 535
1372 Peter Bartlett Male 443 M65+ 7 Wesham Road Runners 02:02:07 554 02:01:31 560
882 ALAN BARTON Male 479 M45+ 86 02:04:52 616 02:02:56 593
438 Emma Barton Female 403 F40+ 96 02:49:01 1090 02:48:35 1085
422 Maddy Bass Female 419 F45+ 69 03:07:24 1117 03:05:35 1113
850 Steve Bateman Male 279 M55+ 21 Kendal AAC 01:52:27 329 01:52:07 334
96 Justin Bates Male 610 M40+ 98 Walney Wind Cheetahs 02:19:54 858 02:18:00 849
1000 Kate Bates Female 348 F40+ 81 02:34:12 1011 02:32:32 1006
1403 Andrew Baxter Male 40 M45+ 9 01:29:51 41 01:29:51 41
678 Nicholas Bayley Male 151 MOPEN 59 01:43:40 172 01:43:20 175
409 Barbara Bayliss Female 236 F55+ 17 Swinton Running Club 02:17:31 833 02:15:42 826
1218 Paul Bayman Male 200 MOPEN 77 Ulverston Triathlon Club 01:46:59 228 01:46:54 236
921 Amy Beacock Female 238 FOPEN 71 02:17:33 835 02:15:40 825
835 Guy BEAUMONT Male 533 M45+ 96 02:09:24 705 02:07:44 686
1261 Glyn Beaven Male 322 M40+ 62 01:55:01 384 01:53:50 378
300 Richard Bell Male 194 M45+ 36 Wetherby Runners 01:46:20 220 01:45:13 210
1316 Alistair Bell Male 267 MOPEN 101 01:51:40 315 01:50:35 308
301 Valerie Bell Female 196 F45+ 25 Wetherby Runners 02:11:45 752 02:10:37 755
861 Karen Bell Female 378 F40+ 88 02:41:13 1054 02:39:52 1050
1239 Colin Benn Male 343 M60+ 11 01:56:17 416 01:55:02 408
462 Alan Bentley Male 308 M50+ 42 01:54:08 365 01:52:29 347
1192 Denise Benvin Female 245 F45+ 41 Elvet Striders 02:19:14 848 02:17:43 846
1354 Andy Berry Male 65 MOPEN 31 Barlick fell runners 01:33:30 67 01:33:29 69
1294 Steven Berry Male 94 MOPEN 42 Carlisle Tri Club 01:36:47 102 01:36:41 102
549 John Bertenshaw Male 148 M55+ 8 Wesham Road Runners 01:43:05 168 01:43:01 170
162 Lara Bhaduri Female 200 F45+ 28 Wolds Veterans RC 02:12:04 758 02:10:29 753
739 Neil Bibb Male 684 M40+ 109 02:45:01 1072 02:43:08 1070
901 ROSS BICKERSTAFF Male 124 M55+ 5 Hamilton harriers 01:40:35 138 01:39:58 137
445 Baz Bignell Male 235 MOPEN 88 01:49:13 271 01:48:13 264
184 Jane Binyon Female 256 F55+ 19 02:20:23 873 02:18:55 865
981 Jay Bird Male 6 MOPEN 6 Ripley Running Club 01:24:47 6 01:24:45 6
542 Alan Bird Male 562 M40+ 91 Fenland Running Club 02:12:33 763 02:10:57 761
541 Sharon Bird Female 376 F40+ 87 Fenland Running Club 02:41:03 1052 02:39:25 1049
149 Elaine Bisson Female 17 F35+ 4 Elvet Striders 01:41:04 144 01:40:43 144
171 Chris Blackburn Male 243 MOPEN 91 Lytham st annes road runners 01:49:53 282 01:49:23 288
304 Sam Blackburn Male 410 MOPEN 138 01:59:36 506 01:59:05 516
1201 Natasha Blackburn Female 248 F40+ 63 02:19:49 855 02:18:07 853
1245 Mike Blamires Male 202 MOPEN 78 Beverley AC 01:47:04 230 01:46:52 235
124 Rebecca Bnyon Female 147 FOPEN 44 02:06:27 646 02:05:00 638
1406 Scott Boardman Male 268 MOPEN 102 Barlick fell runners 01:51:51 316 01:51:43 324