2015 Cader Idris Fell Race

236 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Summit Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
128 Felipe Jones Male 1 MSEN 1 Aberystwyth AC 00:51:43 2 01:24:17 1 01:24:17 1
273 Lloyd Taggart Male 2 M40+ 1 Manx Fell Runners 00:51:14 1 01:24:54 2 01:24:54 2
101 Simon Harding Male 3 MSEN 2 Macclesfield Harriers AC 00:52:18 3 01:25:20 3 01:25:20 3
210 Richard Roberts Male 4 MSEN 3 Eryri Harriers 00:52:25 4 01:27:01 4 01:27:01 4
287 Gareth Hughes Male 5 MSEN 4 00:53:42 5 01:29:16 5 01:29:16 5
262 Robin Woods Male 6 MSEN 5 00:58:17 11 01:33:09 6 01:33:03 6
269 Dylan Lewis Male 7 MSEN 6 Sarn Helen 00:56:03 6 01:33:12 7 01:33:11 7
270 Duncan Birtwistle Male 8 MSEN 7 Telford AC 00:58:38 13 01:34:49 8 01:34:49 8
47 Martin Cliffe Male 9 M40+ 2 Eryri Harriers 00:57:52 8 01:35:35 9 01:35:35 9
232 Gancho Slavov Male 10 MSEN 8 Aberystwyth AC 00:56:39 7 01:35:44 10 01:35:43 10
122 Chris Jackson Male 11 MSEN 9 Glossopdale Harriers 00:58:44 14 01:36:54 11 01:36:53 11
281 Jim Ohara Male 12 MSEN 10 Helsby (BICC) RC 00:59:02 16 01:37:23 12 01:37:18 13
280 Owen Rees Male 13 M40+ 3 01:01:14 28 01:37:26 13 01:37:18 12
82 Jeremy Fellick Male 14 M40+ 4 Wallasey AC 00:57:59 10 01:37:55 14 01:37:53 14
84 Darren Fishwick Male 15 M40+ 5 Chorley Athletic and Triathlon 01:00:00 20 01:38:06 15 01:38:05 15
181 Dewi Owen Male 16 MSEN 11 Eryri Harriers 00:59:58 19 01:38:14 16 01:38:13 16
123 Lauren Jeska Female 1 F40+ 1 Eryri Harriers 01:00:32 22 01:38:24 17 01:38:24 17
182 Ake Fagereng Male 17 MSEN 12 Les Croupiers RC 01:00:56 26 01:39:00 18 01:38:59 18
201 Lawrence Ramsay Male 18 MSEN 13 00:58:34 12 01:39:04 19 01:39:03 19
136 Stephen Jones Male 19 M60+ 1 Eryri Harriers 01:00:42 24 01:39:57 20 01:39:54 20
2 Simon Adney Male 20 MSEN 14 Mercia Fell RC 01:00:50 25 01:40:35 21 01:40:29 21
165 Jeff Mcqueen Male 21 M40+ 6 00:59:25 17 01:40:51 22 01:40:47 22
204 Julian Rank Male 22 M50+ 1 Holmfirth Harriers AC 01:01:35 31 01:41:07 23 01:40:58 23
5 Rhodri Ap Dyfrig Male 23 MSEN 15 01:01:32 30 01:41:12 24 0
75 Barry English Male 24 M50+ 2 00:59:47 18 01:41:18 25 01:41:17 24
59 Edward Davies Male 25 M60+ 2 Mercia Fell RC 01:02:27 34 01:41:26 26 01:41:20 25
193 Iain Porter Male 26 MSEN 16 CLC Striders 00:57:55 9 01:41:30 27 01:41:29 26
197 Mel Price Female 2 F40+ 2 Mercia Fell RC 01:01:31 29 01:42:15 28 01:42:11 28
244 Matthew Thomas Male 27 MSEN 17 01:00:06 21 01:42:21 29 01:42:09 27
15 Andrew Barnes Male 28 MSEN 18 01:03:12 38 01:44:21 30 01:44:18 29
74 Ian Ellis Male 29 MSEN 19 01:03:01 37 01:44:49 31 01:44:43 30
95 Thomas Green Male 30 MSEN 20 01:02:38 36 01:45:33 32 01:45:32 31
7 Bryan Arthur Male 31 M40+ 7 Mercia Fell RC 01:02:26 33 01:45:40 33 01:45:34 32
87 Thomas Foster Male 32 M40+ 8 Mercia Fell RC 01:02:30 35 01:45:47 34 01:45:43 33
107 Darren Hesleton Male 33 MSEN 21 Army 01:04:28 45 01:46:23 35 01:46:22 34
195 Anthony Powell Male 34 M40+ 9 Maldwyn H 01:04:04 42 01:46:37 36 01:46:29 36
127 Paul Johnson Male 35 M40+ 10 01:01:02 27 01:46:38 37 01:46:29 35
196 Dave Powell Male 36 M50+ 3 Aberystwyth AC 01:06:25 57 01:46:50 38 01:46:43 37
203 Jeremy Randell Male 37 M50+ 4 Meirionydd Running Club 01:03:29 40 01:46:52 39 01:46:50 38
198 Andrew Pritchard Male 38 M40+ 11 Buckley RC 01:04:15 43 01:47:11 40 01:47:11 41
24 Ben Beachell Male 39 M40+ 12 Eryri Harriers 01:06:10 55 01:47:16 41 01:47:10 39
115 Phillip Roberts Male 40 MSEN 22 Helsby (BICC) RC 01:05:07 52 01:47:22 42 01:47:11 40
169 Clive Morgan Male 41 MSEN 23 01:04:54 50 01:47:23 43 01:47:14 42
35 Guy Bradford Male 42 M40+ 13 Weston AC 01:04:55 51 01:47:29 44 01:47:22 43
81 William Feline Male 43 MSEN 24 Stubbington Green Runners AC 01:04:36 46 01:47:32 45 01:47:30 44
25 Paul Beeson Male 44 M50+ 5 Maldwyn Harriers 01:04:50 49 01:47:46 46 01:47:38 45
160 Daniel Maskew Male 45 MSEN 25 Mercia Fell RC 01:00:37 23 01:48:21 47 01:48:20 47
225 Julien Sample Male 46 MSEN 26 The Suspenders 01:03:48 41 01:48:22 48 01:48:11 46
46 Martin Cleaver Male 47 MSEN 27 Birmingham Running Athletics a 01:06:11 56 01:49:47 49 01:49:40 48
276 Rob Martin Male 48 M40+ 14 Maldwyn Harriers 01:05:34 54 01:49:59 50 01:49:50 49
22 David Baugh Male 49 M50+ 6 Denbigh Harriers 01:07:17 58 01:50:10 51 01:50:05 50
185 Matthew Page Male 50 MSEN 28 A Cycling 01:05:19 53 01:50:30 52 01:50:28 51
3 Mark Agnew Male 51 M40+ 15 Mercia Fell RC 01:09:01 69 01:51:05 53 01:51:00 52
66 Joe Doherty Male 52 MU23 1 01:04:49 48 01:51:12 54 01:51:09 53
144 Tim Knight Male 53 M50+ 7 01:08:21 65 01:51:38 55 01:51:25 54
65 Clem Dixon Male 54 M50+ 8 Cambridge Harriers 01:03:14 39 01:51:41 56 01:51:37 55
148 David Lawson Male 55 MU23 2 01:07:24 59 01:51:55 57 01:51:53 56
4 Michael Alexander Male 56 MSEN 29 01:08:20 64 01:52:10 58 01:52:07 57
189 Balzs Pintr Male 57 M40+ 16 Aberystwyth AC 01:10:15 84 01:52:21 59 01:52:19 58
229 Jeremy Sherwood Male 58 M40+ 17 01:08:08 63 01:52:27 60 01:52:21 59
44 Sean Clarke Male 59 M40+ 18 Maldwyn H 01:04:48 47 01:53:05 61 01:52:56 60
288 David Harvey Male 60 M50+ 9 Pemme FR 01:08:52 68 01:53:18 62 01:53:15 61
54 Oli Cox Male 61 MSEN 30 01:04:17 44 01:53:27 63 01:53:24 62
176 Adrian Noble Male 62 M50+ 10 weston ac 01:08:26 66 01:53:36 64 01:53:30 63
149 Thomas Lawson Male 63 M40+ 19 01:09:37 74 01:54:00 65 01:53:57 64
278 Iwan Edgar Male 64 M50+ 11 Eryri Harriers 01:07:38 61 01:54:07 66 01:54:03 65
76 Gary English Male 65 M50+ 12 Liverpool RC 01:07:48 62 01:54:09 67 01:54:04 67
145 Andrew Laker Male 66 M40+ 20 Wirral AC 01:02:15 32 01:54:19 68 01:54:03 66
83 Mark Ferguson Male 67 MSEN 31 Fife AC 01:07:35 60 01:54:20 69 01:54:17 68
151 Daniel Lewis Male 68 MSEN 32 Wye Valley Runners 01:10:03 79 01:54:34 70 01:54:25 69
242 Richard Sutor Male 69 MSEN 33 Chapel Allerton Road Runners 01:10:07 82 01:54:46 71 01:54:38 70
14 Louise Barker Female 3 F40+ 3 Aberystwyth AC 01:10:52 88 01:55:29 72 01:55:20 71
109 Jonathan Higson Male 70 MSEN 34 Telford Harriers 01:10:52 87 01:55:53 73 01:55:42 72
13 Rob Barber Male 71 M40+ 21 01:11:52 95 01:57:05 74 01:56:43 73
236 John Spencer Male 72 M50+ 13 Dark Peak Fell Runners Club 01:09:56 78 01:57:14 75 01:57:14 74
85 Jonathan Fleming Male 73 MSEN 35 Eryri Harriers 01:09:23 72 01:57:24 76 01:57:22 75
1 James Adamson Male 74 MSEN 36 01:10:06 80 01:57:55 77 01:57:44 76
208 James Riley Male 75 M40+ 22 Todmorden Harriers AC 01:11:15 89 01:58:11 78 01:57:58 77
21 Bisanth Batuwitage Male 76 MSEN 37 01:10:06 81 01:58:14 79 01:58:09 79
129 Gwen Jones Female 4 FU23 1 Bro Dysynni AC 01:11:39 91 01:58:16 80 01:58:06 78
96 Paul Griffiths Male 77 MSEN 38 Formula One Circuit Crew 01:09:37 73 01:58:25 81 01:58:17 80
97 Enid Gruffudd Female 5 F40+ 4 Aberystwyth AC 01:11:45 93 01:58:31 82 01:58:17 81
142 Dave Kershaw Male 78 M50+ 14 Chorley Athletic and Triathlon 01:12:30 104 01:58:38 83 01:58:23 82
48 Jonathan Cole Male 79 MSEN 39 Ellesmere Port RC 01:12:13 97 01:58:44 84 01:58:29 83
118 Lenny Hughes Male 80 M50+ 15 Maldwyn H 01:12:54 105 01:58:56 85 01:58:41 84
45 Mike Clayton Male 81 MSEN 40 Liverpool RC 01:10:35 85 01:59:26 86 01:59:23 86
32 Alex Bone Male 82 MSEN 41 01:10:42 86 01:59:33 87 01:59:24 87
70 Graham Earlam Male 83 M50+ 16 Ellesmere Port RC 01:08:32 67 01:59:33 88 01:59:19 85
187 Philip Pavey Male 84 MSEN 42 Leamington C AC 01:11:22 90 01:59:51 89 01:59:41 88
234 Josh Smith Male 85 MSEN 43 01:09:52 77 01:59:51 90 01:59:41 89
61 Martin Davies Male 86 M40+ 23 Coleham Agitators 01:11:40 92 02:00:17 91 02:00:04 90
283 Matthew Rose Male 87 MSEN 44 01:12:09 96 02:00:43 92 02:00:30 91
174 Ian Howley Male 88 MSEN 45 01:09:10 71 02:00:44 93 02:00:42 93
245 Sarah Thorp Female 6 FSEN 1 West End Runners 01:12:18 98 02:00:46 94 02:00:39 92
100 James Hanmer Male 89 MSEN 46 01:14:25 118 02:01:24 95 02:01:19 94
131 Mark Jones Male 90 M40+ 24 Colwyn Bay AAC 01:10:11 83 02:01:29 96 02:01:26 95
77 Dylan Evans Male 91 M50+ 17 Meirionydd Running Club 01:13:31 107 02:02:04 97 02:01:56 96
37 Will Bromwich Male 92 M40+ 25 SY-Tri 01:12:18 99 02:02:10 98 02:02:09 99
68 Samuel Doyle Male 93 MSEN 47 Aberystwyth AC 01:09:40 75 02:02:17 99 02:02:03 98
209 Rhydian Roberts Male 94 MSEN 48 01:12:24 102 02:02:21 100 02:02:02 97