2008 Snowdonia Marathon

1167 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
2 Martin Cox Male 1 MSEN 1 02:44:40 1 02:44:37 1
1114 Rob Samuel Male 2 MSEN 2 Eryri Harriers 02:44:53 2 02:44:53 2
10 Philip Hails Male 3 MSEN 3 Witney Road Runners 02:47:16 3 02:47:15 3
1169 Richard J Pattinson Male 4 M40+ 1 Pudsey & Bramley 02:48:04 4 02:48:03 4
1202 David Symons Male 5 M40+ 2 Thames Hare & Hounds 02:52:37 5 02:52:35 5
559 Paul Hart Male 6 MSEN 4 Dumfries RC 02:56:04 6 02:56:03 6
947 Gary Norgrove Male 7 M40+ 3 Wrecsam Tri Club 03:00:41 7 03:00:38 7
360 Clem Dixon Male 8 M45+ 1 Cambridge Harriers 03:00:52 8 03:00:50 8
203 Kevin Buxton Male 9 M50+ 1 Wirral AC 03:00:59 9 03:00:59 9
1298 Richard Watkinson Male 10 MSEN 5 03:01:47 10 03:01:41 10
8 Roger j Millen Male 11 M45+ 2 03:02:43 11 03:02:41 11
6 John Atyeo Male 12 M40+ 4 Witney Road Runners 03:03:31 12 03:03:30 12
1065 Iain Ridgway Male 13 MSEN 6 Eryri Harriers 03:03:57 13 03:03:55 13
918 Jonny Muir Male 14 MSEN 7 Nene Valley Harriers 03:04:48 14 03:04:46 14
138 Lazloe Boden Male 15 M45+ 3 Witney Road Runners 03:05:04 15 03:05:02 15
714 Richard Leslie Jones Male 16 M45+ 4 Maldwyn Harriers 03:05:52 16 03:05:51 16
440 John Ford Male 17 MSEN 8 Mysteruns of Abergele 03:06:01 17 03:05:58 17
435 Antony Fletcher Male 18 M45+ 5 Maldwyn Harriers 03:06:30 18 03:06:02 18
1323 Neil White Male 19 MSEN 9 Reading Roadrunners 03:06:59 19 03:06:48 19
728 John H Kay Male 20 M45+ 6 Fife AC 03:07:11 20 03:07:09 20
529 Alan Hall Male 21 MSEN 10 Serpentine Running Club 03:08:12 21 03:08:03 21
1014 Jason Pitcher Male 22 MSEN 11 Harborough AC 03:08:47 22 03:08:37 22
119 Chris Bedford Male 23 M40+ 5 Abingdon Amblers AC 03:08:52 23 03:08:49 24
995 Neil Parry Male 24 MSEN 12 03:08:56 24 03:08:53 25
1107 Matthew Rushton Male 25 MSEN 13 03:09:23 25 03:09:08 26
79 Nick Awbery Male 26 MSEN 14 03:09:30 26 03:08:42 23
23 Tegid G Roberts Male 27 M45+ 7 03:09:42 27 03:09:40 29
430 Peter J Ferris Male 28 M50+ 2 100 Marathon Club 03:10:01 28 03:09:35 27
1018 Wayne Pollock Male 29 M40+ 6 03:10:01 29 03:09:35 28
1311 Richard Webster Male 30 M40+ 7 City of Chester Triathlon Club 03:10:02 30 03:10:01 31
1171 Richard Snowden Male 31 M40+ 8 Totley AC 03:10:07 31 03:09:59 30
905 James Morris Male 32 MSEN 15 Dewsbury Road Runners 03:10:10 32 03:10:08 32
416 Mike Evans Male 33 MSEN 16 Cardiff AAC 03:11:17 33 03:11:15 33
165 Mark Braley Male 34 MSEN 17 Serpentine Running Club 03:11:47 34 03:11:38 34
1035 Richard Quennell Male 35 M40+ 9 Rugby & Northampton AC 03:11:56 35 03:11:51 35
460 Chris Fulcher Male 36 M40+ 10 Port Talbot Harriers & AC 03:12:17 36 03:12:16 36
548 Barry Hards Male 37 M50+ 3 Stubbington Green Runners & AC 03:12:48 37 03:12:45 37
292 Ryan Cross Male 38 MSEN 18 03:13:33 38 03:12:48 38
242 Glenn Clatworthy Male 39 MSEN 19 03:14:08 39 03:14:03 39
12 Alison Sedman Female 1 F40+ 1 Belle Vue Racers 03:14:55 40 03:14:53 40
7 Julian Brown Male 40 M40+ 11 Macclesfield Harriers & AC 03:15:23 41 03:15:18 41
713 Owain Jones Male 41 MSEN 20 Swansea Harriers AC 03:15:30 42 03:15:30 42
428 David Fearnley Male 42 MSEN 21 03:16:39 43 03:16:18 43
1239 David Thompson Male 43 M40+ 12 Maidstone Harriers 03:17:26 44 03:17:21 44
1179 Toby Staines Male 44 MSEN 22 Royston Runners 03:17:40 45 03:17:35 45
1302 Christopher Paul Webb Male 45 M45+ 8 Harborough AC 03:18:00 46 03:17:50 47
524 Alistair Gurney Male 46 MSEN 23 03:18:01 47 03:17:39 46
848 Jefferson Mason Male 47 M40+ 13 Wootton Road Runners 03:18:18 48 03:18:11 49
14 Ruth Johnstone Female 2 F40+ 2 Malvern Joggers 03:18:31 49 03:18:05 48
1071 Dafydd Roberts Male 48 M45+ 9 03:19:24 50 03:19:21 50
283 Jon Cracknell Male 49 MSEN 24 03:19:58 51 03:19:51 53
819 Sam Luton Male 50 MSEN 25 03:20:00 52 03:19:48 52
60 Guillaume Allain Male 51 MSEN 26 03:20:03 53 03:19:40 51
595 Graham Hill Male 52 M40+ 14 Sidmouth RC 03:20:37 54 03:20:13 54
1361 Trevor Williams Male 53 M45+ 10 03:20:43 55 03:20:14 55
1021 Dave Powell Male 54 M45+ 11 Aberystwyth AC 03:20:49 56 03:20:45 57
611 Adam Holland Male 55 MSEN 27 Tavistock AC 03:20:55 57 03:20:54 58
493 David Gleave Male 56 MSEN 28 03:20:57 58 03:20:18 56
1714 Nicky Tyrrell Female 3 FSEN 1 Royston Runners 03:21:26 59 03:21:00 59
560 Haydn Hartnell Male 57 M45+ 12 Islwyn RC 03:22:00 60 03:21:30 60
389 Mark Dunscombe Male 58 M45+ 13 Sarn Helen Club 03:22:24 61 03:22:22 62
1337 David Wilde Male 59 M45+ 14 Bridgnorth AC 03:23:22 62 03:22:34 63
508 David Grant Male 60 MSEN 29 03:23:26 63 03:21:43 61
11 Amy Green Female 4 FSEN 2 Keighley & Craven AC 03:23:38 64 03:23:34 65
42 Dean John Male 61 M40+ 15 03:24:23 65 03:24:13 66
168 Steven Bridges Male 62 M40+ 16 Aberdare Valley AAC 03:24:30 66 03:24:26 67
1093 Michael Paul Romanienko Male 63 MSEN 30 Notts AC 03:24:31 67 03:24:28 69
1266 Kenny Turner Male 64 M45+ 15 Killamarsh Kestrels RC 03:24:53 68 03:24:28 68
310 Peter David Male 65 MSEN 31 Dark Peak Fell Runners Club 03:24:53 69 03:23:09 64
851 Wayne Mayer Male 66 M40+ 17 03:25:23 70 03:25:17 71
921 Brian Mullan Male 67 MSEN 32 Manchester Triathlon Club 03:25:52 71 03:25:05 70
183 Stephen Brooks Male 68 MSEN 33 03:25:55 72 03:25:45 74
1127 Paul Scholte Male 69 MSEN 34 Peel Road Runners 03:26:10 73 03:25:52 76
1019 Gareth E Johnson Male 70 MSEN 35 03:26:21 74 03:25:43 73
931 Robert Murray Male 71 MSEN 36 7oaks Triathlon Club 03:26:45 75 03:25:46 75
567 Steve Hay Male 72 M50+ 4 Torrington AAC 03:26:53 76 03:26:50 82
677 Andrew John Male 73 MSEN 37 Bangor University AC 03:27:02 77 03:26:43 80
1291 Kieran Walshe Male 74 M40+ 18 03:27:04 78 03:26:49 81
338 Andy Davis Male 75 MSEN 38 03:27:14 79 03:27:08 85
1242 Anthony Thorp Male 76 M40+ 19 03:27:21 80 03:27:03 83
446 Rob Foster Male 77 M40+ 20 03:27:29 81 03:26:33 77
228 Ken Chard Male 78 M50+ 5 Witney Road Runners 03:27:34 82 03:27:20 86
202 David Burton Male 79 M45+ 16 Stroud & District AC 03:27:41 83 03:27:29 90
181 David Brookes Male 80 M40+ 21 Army AA 03:27:44 84 03:25:25 72
897 Dave Moran Male 81 M45+ 17 Liverpool RC 03:27:45 85 03:27:26 89
594 Andrew Higginson Male 82 MSEN 39 Serpentine Running Club 03:27:45 86 03:26:41 79
1096 Christopher Ross Male 83 M40+ 22 Stafford Harriers 03:27:45 87 03:27:24 88
454 Adam Fraser Male 84 MSEN 40 03:27:51 88 03:27:04 84
1447 Michelle Clarke Female 5 FSEN 3 Telford Harriers 03:27:53 89 03:26:35 78
1237 Martin Thomerson Male 85 MSEN 41 03:28:06 90 03:27:23 87
421 Rob Falconer Male 86 M50+ 6 03:28:23 91 03:27:52 91
1252 Andy Titley Male 87 M45+ 18 Stockport Harriers & AC 03:28:32 92 03:28:06 92
738 Dave Kershaw Male 88 MSEN 42 Royton RR 03:28:43 93 03:28:22 93
112 Jeremy Bateman Male 89 M50+ 7 Ripley RC 03:28:49 94 03:28:46 94
1293 Alun Ward Male 90 M40+ 23 03:29:16 95 03:28:49 95
1195 Richard Suttle Male 91 M40+ 24 03:29:22 96 03:28:56 96
28 Trevor Allport Male 92 M50+ 8 03:29:27 97 03:29:12 97
185 Gary Brown Male 93 MSEN 43 Ripley RC 03:29:33 98 03:29:30 98
453 Gavin Mark Francis Male 94 MSEN 44 03:29:43 99 03:29:38 100
443 Matthew Fortes Male 95 MSEN 45 03:29:52 100 03:29:46 101