2016 Brooks Snowdonia Marathon

2132 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Pen y Pass Stage Position Halfway Stage Position 23 Miles Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
6 Russell Bentley Male 1 MSEN 1 KENT AC 00:28:33 1 01:14:25 1 02:13:06 1 02:35:05 1 02:35:05 1
1123 Darren King Male 4 M45 1 CLOWNE RRC 00:30:21 10 0 02:22:34 3 02:46:15 4 02:46:14 4
776 Rob Grantham Male 7 M40 1 PENSBY RUNNERS 00:30:21 11 0 02:26:02 9 02:48:06 7 02:48:06 7
968 John Hunt Male 14 M50 1 WIRRAL AC 00:31:41 22 01:24:00 17 02:31:04 16 02:54:28 14 02:54:27 14
2 Joanne Nelson Female 1 F40 1 DARWEN DASHERS RC 00:34:14 76 01:28:25 52 02:38:38 35 03:03:59 28 03:03:53 28
1 Tracy Mccartney Female 3 FSEN 1 merrell athlete 00:32:47 46 01:27:39 45 02:40:40 42 03:09:28 46 03:09:27 48
994 Ian James Male 45 M55 1 WREXHAM AAC 00:34:30 82 01:30:07 67 02:43:16 51 03:09:56 48 03:09:47 49
4 Angharad Mair Female 6 F55 1 00:35:19 128 01:32:14 89 02:46:50 65 03:17:19 74 03:17:17 75
2717 Samantha Kelly Female 7 F50 1 WOOTTON BASSETT HOUNDS RC 00:36:49 207 01:35:13 146 02:49:32 87 03:18:22 84 03:17:38 79
1742 Patrick Shortell Male 137 M60 1 00:36:19 176 01:38:05 206 02:57:52 159 03:27:37 147 03:27:36 153
2786 Deborah Millington Female 15 F45 1 WREKIN ROAD RUNNERS 00:39:37 417 01:42:58 333 03:04:14 234 03:32:14 193 03:31:46 196
2434 Libby Collinson Female 18 F60 1 SHROPSHIRE SHUFFLERS 00:38:49 344 01:41:52 301 03:04:23 238 03:36:48 232 03:35:57 232
1135 Murray Kisbee Male 265 M65 1 SARN HELEN CLUB 00:38:27 316 01:39:48 249 03:07:19 277 03:43:09 292 03:42:19 297
1900 Tm Brynrefail Male 755 1 00:41:53 674 01:59:06 974 0 04:19:33 893 04:18:24 902
1823 John Swift Male 848 M75+ 1 CHORLEY ATHLETIC AND TRIATHLON 00:44:34 1041 02:00:58 1051 03:42:50 964 04:27:22 1022 04:27:02 1044
1727 Andy Shackleton Male 1229 M70 1 00:52:21 1767 02:16:53 1564 04:20:47 1606 05:04:11 1566 05:01:08 1554
2730 Barbara Law Female 458 F70 1 GREAT BENTLEY RC 00:57:01 1983 02:26:26 1769 04:33:39 1763 05:29:55 1813 05:26:29 1801
2948 Ann Smith Female 544 F65 1 00:57:52 2009 02:34:00 1896 04:56:03 1965 05:55:42 1980 05:52:53 1974
2929 Patricia Seabrook Female 587 F75+ 1 FINCH COASTERS 01:06:32 2106 03:01:12 1996 05:36:04 2054 06:34:51 2052 06:31:59 2048
1035 Daniel Jones Male 2 MSEN 2 TEAM BATH AC 00:29:14 3 0 02:16:09 2 02:36:48 2 02:36:46 2
868 Richard Heath Male 11 M45 2 00:31:39 20 01:22:15 10 02:28:05 11 02:51:21 11 02:51:20 11
1357 Stacey Morgan Male 12 M40 2 CROFT AMBREY RC 00:32:17 31 01:23:13 13 02:28:43 12 02:52:03 12 02:52:00 12
391 Tim Clayton Male 24 M50 2 RIPLEY RC 00:32:39 41 01:25:35 26 02:35:27 21 03:01:25 24 03:01:24 24
3 Andrea Rowlands Female 2 F40 2 ERYRI HARRIERS 00:34:33 83 01:28:39 55 02:40:01 41 03:05:00 32 03:04:58 34
1292 Alan Mcdonogh Male 47 M55 2 WOOTTON ROAD RUNNERS 00:34:56 103 01:31:02 69 02:44:12 57 03:11:36 50 03:11:22 51
2701 Nerys Jones Female 4 FSEN 2 TAF RUNNING ORIENTEERING (TROT 00:35:10 114 01:32:02 87 02:48:37 75 03:15:47 69 03:15:40 69
1154 Andrew Lane Male 244 M60 2 wymondham ac 00:40:20 497 01:45:01 387 03:07:41 283 03:40:05 266 03:39:35 273
2966 Lou Summers Female 23 F45 2 PONT-Y-PWL DISTRICT RUNNERS 00:39:55 450 0 03:10:44 334 03:40:09 267 03:40:00 278
3074 Theresa Woolley Female 28 F50 2 CENTURION RC 00:39:47 438 01:45:01 388 03:11:11 340 03:43:09 293 03:42:35 302
183 Jonathan Bateman Male 468 M65 2 ROAD RUNNERS CLUB 00:39:02 368 01:44:18 372 03:16:27 424 03:58:04 523 03:57:54 544
2325 June Avery Female 57 F55 2 PONTARDAWE RUNNERS 00:41:05 585 01:50:21 603 03:22:45 546 03:58:38 531 03:58:18 556
2461 Fiona Davies Female 85 F60 2 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:41:10 598 01:52:41 698 03:29:11 698 04:05:44 652 04:04:41 664
1953 Rex Wade Male 1164 M75+ 2 00:50:51 1674 02:15:18 1516 04:11:13 1490 04:54:49 1453 04:53:56 1459
1469 Jeff Palmer Male 1251 M70 2 00:49:48 1593 02:15:44 1526 04:13:20 1512 05:08:20 1599 05:06:51 1605
2588 Marjorie Jean Griffiths Female 551 F70 2 BRO DYSYNNI AC 01:03:38 2098 02:45:59 1976 05:05:27 2005 05:59:46 1992 05:56:02 1983
270 Rob Bridges Male 3 MSEN 3 MANCHESTER TRIATHLON CLUB 00:30:21 9 0 02:22:43 4 02:46:09 3 02:46:08 3
1132 Eamonn Kirk Male 15 M45 3 SWANSEA HARRIERS AC 00:32:39 42 01:25:02 23 02:30:56 15 02:54:50 15 02:54:48 15
146 Nathan Aspinall Male 17 M40 3 ALDERSHOT 00:31:38 18 01:23:28 14 02:33:26 18 02:58:34 17 02:58:33 17
151 John Atyeo Male 42 M50 3 OXFORD CITY AC 00:33:20 54 01:28:39 56 02:41:21 44 03:08:50 44 03:08:46 44
2792 Carla Molinaro Female 5 FSEN 3 windsor slough eton and hounsl 00:33:12 53 01:26:21 33 02:47:26 70 03:16:29 70 03:16:28 71
1539 Dave Powell Male 71 M55 3 ABERYSTWYTH AC 00:35:37 140 01:34:40 132 02:51:18 106 03:17:45 77 03:17:37 78
2415 Jennifer Charlton Female 9 F40 3 ERYRI HARRIERS 00:37:15 244 01:38:22 212 02:57:26 156 03:25:34 122 03:25:25 128
1718 Andrew Sedgmond Male 276 M60 3 LES CROUPIERS RC 00:38:51 350 01:40:22 261 03:05:01 250 03:43:45 304 03:43:31 318
2430 Emma Collins Female 29 F50 3 DENBIGH HARRIERS 00:40:17 489 01:43:56 363 03:10:10 326 03:44:03 310 03:40:43 286
2882 Rhian Probert Female 30 F45 3 00:39:11 386 01:43:23 346 03:13:37 371 03:45:05 326 03:44:58 340
2842 Bev Parry Female 69 F55 3 HUNCOTE HARRIERS 00:42:26 748 01:52:10 676 03:26:02 620 04:01:44 590 04:00:21 596
2462 Hazel Davies Female 89 F60 3 emlyn flyers 00:43:09 836 01:52:42 700 03:28:07 677 04:06:25 664 04:04:05 656
756 Keith Gordon Male 726 M65 3 PENISTONE FOOTPATH RUNNERS AC 00:44:12 989 01:59:16 980 03:38:16 873 04:17:31 858 04:16:57 875
34 Iorwerth Roberts Male 1421 M70 3 ERYRI HARRIERS 01:01:21 2086 02:37:28 1928 04:52:40 1938 05:51:37 1956 05:47:51 1945
2377 Janet Brawn Female 588 F70 3 01:00:46 2077 02:47:44 1980 05:27:04 2046 06:36:37 2053 06:33:12 2050
14 Philip Eccleston Male 5 MSEN 4 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:30:04 6 01:19:56 5 02:24:47 7 02:47:56 5 02:47:55 5
704 Chris Fulcher Male 18 M45 4 NEATH HARRIERS 00:32:29 34 01:26:49 39 02:35:28 22 02:58:54 18 02:58:51 18
639 Mike Evans Male 25 M40 4 LLANELLI AAC 00:34:20 81 01:28:00 51 02:37:16 27 03:02:00 25 03:01:59 25
618 Gary English Male 56 M50 4 LIVERPOOL RC 00:32:55 50 01:27:29 42 02:44:06 55 03:14:00 59 03:13:57 60
2577 Miranda Grant Female 8 FSEN 4 ERYRI HARRIERS 00:35:10 117 01:35:45 156 02:56:29 146 03:25:29 121 03:25:22 126
201 Vic Belshaw Male 116 M55 4 DENBIGH HARRIERS 00:40:18 490 01:38:22 211 02:55:11 132 03:25:45 125 03:22:26 108
2476 Karen Doak Female 20 F40 4 TRI-ANGLIA TC 00:38:50 346 01:42:25 314 03:07:24 279 03:38:50 250 03:38:11 254
1060 Gwilym Jones Male 279 M60 4 00:38:27 318 01:42:15 311 03:11:19 342 03:43:51 307 03:43:47 327
2552 Amanda Frodsham Female 33 F45 4 00:40:51 553 01:50:31 612 03:14:52 391 03:49:02 383 03:45:17 347
3087 Shona Young Female 46 F50 4 LOTHIAN RC 00:42:55 811 0 03:21:23 521 03:54:46 475 0
2862 Gillian Phillips Female 101 F55 4 SOSPAN RRC 00:42:02 697 01:51:25 643 03:31:56 749 04:10:36 723 04:09:54 746
2624 Annie Hirsch Female 130 F60 4 BELLE VUE RACERS 00:42:42 784 01:53:43 741 03:33:32 776 04:17:17 850 04:16:35 867
1889 Les Thurston Male 779 M65 4 MATLOCK AC 00:45:33 1171 02:01:03 1058 03:43:10 972 04:21:29 926 04:21:13 947
1441 Martin Ottey Male 1430 M70 4 SHROPSHIRE SHUFFLERS 00:55:51 1938 02:27:24 1779 04:56:01 1964 05:53:37 1972 05:49:36 1962
781 David Green Male 6 MSEN 5 NORTHAMPTON ROAD RUNNERS 00:30:12 7 01:19:00 3 02:24:19 6 02:48:00 6 02:47:58 6
790 Nick Griffiths Male 20 M45 5 AMMAN VALLEY HARRIERS 00:31:19 14 01:24:50 22 02:34:47 19 02:59:45 20 02:59:44 20
765 Mike Goulbourne Male 29 M40 5 ASHURST BIKE CLUB 00:33:08 52 01:27:09 41 02:38:58 38 03:04:35 30 03:04:31 31
290 Julian Brown Male 65 M50 5 MACCLESFIELD HARRIERS AC 00:35:42 147 01:35:01 138 02:49:55 92 03:15:39 68 03:15:34 68
2687 Debbie Jones Female 10 FSEN 5 WESTON AC 00:34:42 97 01:34:26 120 02:55:13 133 03:27:25 146 03:26:44 146
2078 Colin Wilmott Male 151 M55 5 GRIFFITHSTOWN HARRIERS 00:37:58 282 01:39:56 252 03:00:33 195 03:28:53 163 03:28:22 164
2651 Megan Hughes Female 26 F40 5 ERYRI HARRIERS 00:37:59 285 01:41:30 286 03:08:41 298 03:41:54 285 03:41:46 292
1517 Neil Phillips Male 300 M60 5 00:35:45 150 01:35:17 148 02:59:27 183 03:45:23 330 03:45:09 343
2803 Sallyann Morris Female 36 F45 5 00:40:45 539 01:45:35 409 03:15:15 399 03:51:32 428 03:48:36 395
2976 Bethan Taylor-Jones Female 52 F50 5 100 MARATHON CLUB 00:42:50 802 01:52:20 678 03:22:39 544 03:57:00 506 03:56:16 517
2923 Angie Sadler Female 138 F55 5 TEWKESBURY AC 00:45:08 1120 0 03:37:14 852 04:18:27 876 04:15:00 839
3023 Lesley Westgate Female 142 F60 5 TAUNTON AC 00:45:39 1188 02:01:01 1054 03:41:15 940 04:20:32 902 04:20:14 928
616 Brian Emms Male 782 M65 5 newbury runners 00:44:34 1043 01:55:06 805 03:39:52 911 04:21:32 929 04:20:05 926
326 Kenneth Butler Male 1445 M70 5 eckington runners 00:57:43 2004 02:34:37 1904 04:58:42 1977 06:01:06 2000 06:00:01 2002
2133 Matthew Collins Male 8 MSEN 6 00:31:22 15 0 02:25:11 8 02:48:32 8 02:48:28 8
2079 Andrew Wilson Male 21 M45 6 ST. HELENS SUTTON AC 00:33:21 56 01:26:23 34 02:35:35 23 02:59:52 21 02:59:49 21
265 Graham Breen Male 32 M40 6 00:32:51 48 01:28:28 53 02:38:12 31 03:05:29 34 03:05:21 35
1473 David Parkington Male 68 M50 6 PRESTON HARRIERS 00:36:04 166 01:34:34 129 02:49:13 81 03:17:03 73 03:16:49 72
2700 Myra Jones Female 11 FSEN 6 VALLEY STRIDERS AC 00:36:56 221 01:37:40 193 02:57:52 160 03:28:08 152 03:27:12 149
1790 Michael Stacey Male 167 M55 6 MARCH AC 00:36:53 213 01:37:14 188 02:56:49 149 03:30:46 181 03:29:44 178
2546 Susan Fourie Female 27 F40 6 CITY OF CHESTER TRIATHLON CLUB 00:38:14 304 01:43:23 344 03:08:15 293 03:42:25 288 03:41:52 294
585 Iwan Rhys Edgar Male 308 M60 6 ERYRI HARRIERS 00:36:39 194 01:37:10 184 03:08:37 297 03:46:07 339 03:46:03 355
2895 Jo Remington Female 44 F45 6 team remo 00:41:53 675 01:48:02 502 03:19:41 496 03:54:12 463 03:52:51 462
2390 Tracey Brown Female 56 F50 6 SOUTH CHESHIRE HARRIERS 00:40:07 470 01:48:13 513 03:25:44 610 03:58:15 525 03:57:23 533
1049 Gareth Jones Male 784 M65 6 CHEPSTOW HARRIERS 00:43:54 943 01:56:02 845 03:38:27 879 04:21:41 931 04:20:53 940
2437 Madeline Cook Female 251 F55 6 WESTON AC 00:49:56 1606 02:11:05 1418 04:01:25 1319 04:45:55 1318 04:43:06 1306
2634 Lyn Hopkins Female 475 F60 6 WITNEY ROAD RUNNERS 00:55:14 1911 02:33:08 1884 04:43:34 1864 05:34:27 1853 05:31:49 1848
29 David Michael Phillips Male 1465 M70 6 PEMBROKESHIRE HARRIERS AAC 0 02:53:42 1988 05:30:17 2051 06:34:15 2051 06:34:15 2051
903 Matthew Hobbs Male 9 MSEN 7 HALLAMSHIRE HARRIERS SHEFFIELD 00:30:22 12 01:20:06 6 02:23:47 5 02:48:42 9 02:48:42 9
1573 Jonathan Ratcliffe Male 26 M45 7 HERNE HILL HARRIERS 00:32:13 29 01:25:26 24 02:36:47 25 03:03:08 26 03:03:06 27
1780 Paul Sorrel Male 33 M40 7 RIPLEY RC 00:31:41 21 01:24:04 18 02:38:41 37 03:05:53 35 03:05:53 36
1811 Karl Strange Male 99 M50 7 00:35:42 145 0 02:51:34 107 03:23:15 106 03:22:30 110
2607 Sarah Harley Female 12 FSEN 7 ERYRI HARRIERS 00:36:40 195 01:35:55 160 02:58:30 171 03:28:31 157 03:28:17 163
823 Nicholas Hamilton Male 170 M55 7 ABINGDON AC 00:37:34 260 01:39:44 246 03:01:31 209 03:31:16 184 03:31:05 188
1388 Christopher Nellins Male 323 M60 7 PENARTH DINAS RUNNERS 00:38:53 353 01:43:59 364 03:15:38 414 03:47:01 354 03:46:06 356
2323 Janet Atkinson Female 32 F40 7 HOLME PIERREPONT RC 00:39:01 367 01:42:01 306 03:12:02 346 03:47:02 355 03:45:29 352