2016 Brooks Snowdonia Marathon

2132 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Pen y Pass Stage Position Halfway Stage Position 23 Miles Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
3087 Shona Young Female 46 F50 4 LOTHIAN RC 00:42:55 811 0 03:21:23 521 03:54:46 475 0
1501 Steven Pennington Male 1131 M50 142 SALFORD HARRIERS AC 00:51:28 1723 02:15:09 1511 04:09:03 1451 04:52:36 1410 0
2052 Ian Williams Male 1263 MSEN 416 so lets go running 0 01:58:54 967 04:11:09 1488 05:10:25 1625 0
132 Paul Anderson Male 1394 M45 295 OLDHAM ROYTON HARRIERS AC 01:02:59 2097 02:36:37 1921 04:51:30 1929 05:39:01 1888 0
6 Russell Bentley Male 1 MSEN 1 KENT AC 00:28:33 1 01:14:25 1 02:13:06 1 02:35:05 1 02:35:05 1
1035 Daniel Jones Male 2 MSEN 2 TEAM BATH AC 00:29:14 3 0 02:16:09 2 02:36:48 2 02:36:46 2
270 Rob Bridges Male 3 MSEN 3 MANCHESTER TRIATHLON CLUB 00:30:21 9 0 02:22:43 4 02:46:09 3 02:46:08 3
1123 Darren King Male 4 M45 1 CLOWNE RRC 00:30:21 10 0 02:22:34 3 02:46:15 4 02:46:14 4
14 Philip Eccleston Male 5 MSEN 4 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:30:04 6 01:19:56 5 02:24:47 7 02:47:56 5 02:47:55 5
781 David Green Male 6 MSEN 5 NORTHAMPTON ROAD RUNNERS 00:30:12 7 01:19:00 3 02:24:19 6 02:48:00 6 02:47:58 6
776 Rob Grantham Male 7 M40 1 PENSBY RUNNERS 00:30:21 11 0 02:26:02 9 02:48:06 7 02:48:06 7
2133 Matthew Collins Male 8 MSEN 6 00:31:22 15 0 02:25:11 8 02:48:32 8 02:48:28 8
903 Matthew Hobbs Male 9 MSEN 7 HALLAMSHIRE HARRIERS SHEFFIELD 00:30:22 12 01:20:06 6 02:23:47 5 02:48:42 9 02:48:42 9
1018 Rob Johnson Male 10 MSEN 8 ABERYSTWYTH AC 00:31:39 19 01:23:10 11 02:27:55 10 02:51:00 10 02:50:58 10
868 Richard Heath Male 11 M45 2 00:31:39 20 01:22:15 10 02:28:05 11 02:51:21 11 02:51:20 11
1357 Stacey Morgan Male 12 M40 2 CROFT AMBREY RC 00:32:17 31 01:23:13 13 02:28:43 12 02:52:03 12 02:52:00 12
1686 Sam Richards Male 13 MSEN 9 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:31:23 16 01:22:10 8 02:29:25 14 02:53:22 13 02:53:20 13
968 John Hunt Male 14 M50 1 WIRRAL AC 00:31:41 22 01:24:00 17 02:31:04 16 02:54:28 14 02:54:27 14
1132 Eamonn Kirk Male 15 M45 3 SWANSEA HARRIERS AC 00:32:39 42 01:25:02 23 02:30:56 15 02:54:50 15 02:54:48 15
424 Gareth Cooke Male 16 MSEN 10 00:32:06 27 01:24:41 20 02:33:16 17 02:58:05 16 02:58:04 16
146 Nathan Aspinall Male 17 M40 3 ALDERSHOT 00:31:38 18 01:23:28 14 02:33:26 18 02:58:34 17 02:58:33 17
704 Chris Fulcher Male 18 M45 4 NEATH HARRIERS 00:32:29 34 01:26:49 39 02:35:28 22 02:58:54 18 02:58:51 18
1653 Tim Robinson Male 19 MSEN 11 LAUNCESTON ROAD RUNNERS 00:30:35 13 01:22:14 9 02:29:16 13 02:59:14 19 02:59:11 19
790 Nick Griffiths Male 20 M45 5 AMMAN VALLEY HARRIERS 00:31:19 14 01:24:50 22 02:34:47 19 02:59:45 20 02:59:44 20
2079 Andrew Wilson Male 21 M45 6 ST. HELENS SUTTON AC 00:33:21 56 01:26:23 34 02:35:35 23 02:59:52 21 02:59:49 21
365 Kenneth Caulkett Male 23 MSEN 13 SARN HELEN CLUB 00:32:38 40 01:26:36 37 02:35:05 20 03:00:37 23 03:00:21 22
1080 Neil Jones Male 22 MSEN 12 CWM OGWR RC 00:32:36 36 01:26:36 36 02:36:01 24 03:00:30 22 03:00:26 23
391 Tim Clayton Male 24 M50 2 RIPLEY RC 00:32:39 41 01:25:35 26 02:35:27 21 03:01:25 24 03:01:24 24
639 Mike Evans Male 25 M40 4 LLANELLI AAC 00:34:20 81 01:28:00 51 02:37:16 27 03:02:00 25 03:01:59 25
586 Nigel Edginton Male 34 M40 8 HALESOWEN A CC 00:35:30 131 01:27:54 48 02:38:40 36 03:06:07 36 03:02:44 26
1573 Jonathan Ratcliffe Male 26 M45 7 HERNE HILL HARRIERS 00:32:13 29 01:25:26 24 02:36:47 25 03:03:08 26 03:03:06 27
2 Joanne Nelson Female 1 F40 1 DARWEN DASHERS RC 00:34:14 76 01:28:25 52 02:38:38 35 03:03:59 28 03:03:53 28
10 John Alistair Ford Male 27 M45 8 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:32:11 28 01:23:48 16 02:38:03 29 03:03:56 27 03:03:55 29
593 Darren Edwards Male 28 MSEN 14 ABERDARE VALLEY AAC 00:32:36 38 0 02:37:27 28 03:04:02 29 03:03:59 30
765 Mike Goulbourne Male 29 M40 5 ASHURST BIKE CLUB 00:33:08 52 01:27:09 41 02:38:58 38 03:04:35 30 03:04:31 31
828 Josh Hand Male 31 MSEN 16 ALMOST ATHLETES 00:34:41 95 01:27:58 49 02:38:25 34 03:05:11 33 03:04:49 32
1448 Dewi Owen Male 30 MSEN 15 ERYRI HARRIERS 00:32:56 51 01:27:29 43 02:38:08 30 03:04:59 31 03:04:57 33
3 Andrea Rowlands Female 2 F40 2 ERYRI HARRIERS 00:34:33 83 01:28:39 55 02:40:01 41 03:05:00 32 03:04:58 34
265 Graham Breen Male 32 M40 6 00:32:51 48 01:28:28 53 02:38:12 31 03:05:29 34 03:05:21 35
1780 Paul Sorrel Male 33 M40 7 RIPLEY RC 00:31:41 21 01:24:04 18 02:38:41 37 03:05:53 35 03:05:53 36
156 Jim Bacon Male 35 MSEN 17 ERYRI HARRIERS 00:32:14 30 01:24:10 19 02:36:48 26 03:06:31 37 03:06:27 37
1152 Edward Land Male 36 MSEN 18 ABERYSTWYTH AC 00:34:00 69 01:27:48 46 02:39:30 40 03:07:13 38 03:06:59 38
1841 Paul Taylor Male 37 MSEN 19 kimberley and district strider 00:32:21 32 01:26:17 31 02:38:25 33 03:07:19 39 03:07:10 39
1489 Gareth Payne Male 38 M40 9 SARN HELEN CLUB 00:32:34 35 01:25:42 29 02:39:20 39 03:08:00 40 03:07:51 40
1119 Will Kerr Male 39 MSEN 20 00:33:51 65 01:31:40 81 02:44:04 54 03:08:42 41 03:08:31 41
1120 Jonathan Kettle Male 40 M40 10 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:33:50 64 01:31:39 80 02:44:03 53 03:08:43 42 03:08:31 42
2074 Shane Mark Willims Male 41 MSEN 21 Amman Kenyans 00:33:20 55 0 02:42:05 47 03:08:49 43 03:08:34 43
151 John Atyeo Male 42 M50 3 OXFORD CITY AC 00:33:20 54 01:28:39 56 02:41:21 44 03:08:50 44 03:08:46 44
1089 Rob Jones Male 44 MSEN 23 WORCESTER AC 00:35:03 106 01:31:13 75 02:42:58 49 03:09:48 47 03:08:51 45
838 Rhys Harries Male 43 MSEN 22 west coast triathlon 00:32:36 37 01:26:29 35 02:38:17 32 03:09:09 45 03:09:02 46
669 Adam Firth Male 49 MSEN 24 00:36:00 163 0 02:44:11 56 03:11:55 52 03:09:03 47
1 Tracy Mccartney Female 3 FSEN 1 merrell athlete 00:32:47 46 01:27:39 45 02:40:40 42 03:09:28 46 03:09:27 48
994 Ian James Male 45 M55 1 WREXHAM AAC 00:34:30 82 01:30:07 67 02:43:16 51 03:09:56 48 03:09:47 49
728 Anthony Gerundini Male 46 M45 9 team swim smooth 00:35:10 116 01:31:10 72 02:45:31 62 03:10:39 49 03:10:28 50
1292 Alan Mcdonogh Male 47 M55 2 WOOTTON ROAD RUNNERS 00:34:56 103 01:31:02 69 02:44:12 57 03:11:36 50 03:11:22 51
1662 Paul Ross Male 48 M40 11 00:33:37 60 01:30:00 64 02:44:22 58 03:11:40 51 03:11:38 52
1598 Raul Reismann Male 50 M40 12 SWANSEA HARRIERS AC 00:33:57 67 01:29:18 60 02:42:47 48 03:12:14 53 03:11:59 53
433 Michael Corrales Male 51 MSEN 25 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:31:27 17 01:26:19 32 02:41:39 45 03:12:21 54 03:12:18 54
1158 Warren Langler Watts Male 53 M45 11 00:34:54 102 01:33:08 102 02:46:58 68 03:13:34 56 03:12:36 55
214 David Betteley Male 52 M45 10 SOUTH CHESHIRE HARRIERS 00:32:40 43 01:26:38 38 02:43:38 52 03:13:31 55 03:13:27 56
1835 Dean Taylor Male 54 M40 13 RIPLEY RC 00:32:55 49 01:27:59 50 02:45:24 61 03:13:39 57 03:13:38 57
1259 Philip Marsden Male 55 M40 14 00:35:54 160 01:32:56 98 02:46:52 67 03:13:52 58 03:13:45 58
1341 Rob Mole Male 58 M45 12 BROMSGROVE REDDITCH AC 00:34:18 79 01:29:52 62 02:45:18 59 03:14:20 61 03:13:56 59
618 Gary English Male 56 M50 4 LIVERPOOL RC 00:32:55 50 01:27:29 42 02:44:06 55 03:14:00 59 03:13:57 60
1198 Sam Lewis-Jones Male 57 MSEN 26 PARC BRYN BACH RUNNING CLUB 00:33:44 63 01:26:58 40 02:42:05 46 03:14:17 60 03:14:04 61
1971 Richard Walsh Male 59 MSEN 27 BLACK PEAR JOGGERS 00:32:25 33 01:25:34 25 02:43:12 50 03:14:27 62 03:14:22 62
2065 Owain Hunt Williams Male 60 MSEN 28 00:34:33 85 01:32:02 88 02:49:32 88 03:14:47 63 03:14:39 63
995 Keith James Male 61 M40 15 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:34:04 71 01:31:26 77 02:46:42 64 03:14:58 64 03:14:54 64
507 Mark Davies Male 62 M40 16 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:35:08 111 0 02:50:18 96 03:15:11 65 03:15:04 65
907 Andrew Hodgson Male 63 M45 13 BRIDGEND AC 00:33:58 68 01:33:24 105 02:49:00 79 03:15:25 66 03:15:22 66
1849 Darryl Thomas Male 64 M40 17 00:34:05 72 0 02:46:07 63 03:15:30 67 03:15:24 67
290 Julian Brown Male 65 M50 5 MACCLESFIELD HARRIERS AC 00:35:42 147 01:35:01 138 02:49:55 92 03:15:39 68 03:15:34 68
2701 Nerys Jones Female 4 FSEN 2 TAF RUNNING ORIENTEERING (TROT 00:35:10 114 01:32:02 87 02:48:37 75 03:15:47 69 03:15:40 69
1992 Leighton Webb Male 67 MSEN 29 GRIFFITHSTOWN HARRIERS 00:34:20 80 0 02:49:16 83 03:17:01 72 03:16:02 70
2792 Carla Molinaro Female 5 FSEN 3 windsor slough eton and hounsl 00:33:12 53 01:26:21 33 02:47:26 70 03:16:29 70 03:16:28 71
1473 David Parkington Male 68 M50 6 PRESTON HARRIERS 00:36:04 166 01:34:34 129 02:49:13 81 03:17:03 73 03:16:49 72
274 Paul Brindle Male 66 M45 14 DARWEN DASHERS RC 00:34:34 86 01:29:57 63 02:48:43 77 03:16:57 71 03:16:53 73
1969 Andrew Walsh Male 79 M40 19 GRIFFITHSTOWN HARRIERS 00:35:48 154 01:34:32 127 02:50:07 94 03:18:32 86 03:17:13 74
4 Angharad Mair Female 6 F55 1 00:35:19 128 01:32:14 89 02:46:50 65 03:17:19 74 03:17:17 75
1541 Gethin Powell Male 69 MSEN 30 WHITE ROCK RUNNERS 00:34:04 70 01:31:57 84 02:47:55 71 03:17:31 75 03:17:22 76
1279 Wayne Mcaneaney Male 70 M40 18 HOLME PIERREPONT RC 00:36:47 205 01:35:11 145 02:49:42 91 03:17:36 76 03:17:23 77
1539 Dave Powell Male 71 M55 3 ABERYSTWYTH AC 00:35:37 140 01:34:40 132 02:51:18 106 03:17:45 77 03:17:37 78
2717 Samantha Kelly Female 7 F50 1 WOOTTON BASSETT HOUNDS RC 00:36:49 207 01:35:13 146 02:49:32 87 03:18:22 84 03:17:38 79
478 Nathan Daniel Male 73 MSEN 31 CELTIC TRI 00:35:34 137 01:33:58 110 02:50:22 97 03:18:07 79 03:17:47 80
328 Ben Butler-Madden Male 76 MSEN 33 PENARTH DINAS RUNNERS 00:36:21 177 01:35:44 155 02:51:57 109 03:18:15 82 03:17:59 81
1540 David Powell Male 72 M45 15 00:35:02 105 01:31:07 71 02:50:42 99 03:18:07 78 03:18:00 82
153 Julian Ayres Male 75 MSEN 32 TRISMART 00:31:44 24 01:27:34 44 02:47:06 69 03:18:12 81 03:18:06 83
2124 Chris Yorke Male 74 M45 16 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:31:52 25 01:23:12 12 02:45:23 60 03:18:08 80 03:18:07 84
355 Dan Carter Male 86 MSEN 40 BENFLEET RC 00:34:49 101 01:33:09 103 02:46:52 66 03:19:39 93 03:18:10 85
501 John Davies Male 77 MSEN 34 WREXHAM AAC 00:36:38 192 01:37:11 185 02:52:10 110 03:18:18 83 03:18:13 86
816 Simon Hall Male 78 MSEN 35 SARN HELEN CLUB 00:34:40 94 01:31:41 82 02:48:39 76 03:18:31 85 03:18:21 87
1425 Jim O'hara Male 83 MSEN 38 HELSBY (BICC) RC 00:34:42 98 01:31:11 73 02:49:33 89 03:19:26 90 03:18:40 88
1618 Mark Richmond Male 80 M40 20 SAN DOMENICO RRC 00:34:10 73 01:31:31 78 02:48:05 73 03:18:46 87 03:18:41 89
936 Andrew How Male 81 MSEN 36 hendre lake running club 00:34:38 89 01:30:02 65 02:48:02 72 03:19:03 88 03:18:51 90
510 Paul Davies Male 82 MSEN 37 ABERDARE VALLEY AAC 00:35:25 129 01:32:57 99 02:49:24 84 03:19:03 89 03:18:54 91
1069 Joshua Jones Male 88 MSEN 41 GRIFFITHSTOWN HARRIERS 00:34:46 99 01:32:40 93 02:49:14 82 03:20:03 95 03:19:05 92
1531 Laurence Pole Male 84 M40 21 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:34:48 100 01:32:01 86 02:48:45 78 03:19:33 91 03:19:30 93
1452 Huw Owen Male 85 MSEN 39 00:33:34 59 01:28:40 57 02:48:31 74 03:19:39 92 03:19:36 94
490 Dylan Davies Male 87 M40 22 00:35:19 127 01:33:46 108 02:50:00 93 03:19:48 94 03:19:44 95
114 Peter Adshead Male 89 MSEN 42 00:34:39 93 01:32:23 90 02:49:31 86 03:20:18 96 03:20:05 96