2016 Brooks Snowdonia Marathon

2132 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Pen y Pass Stage Position Halfway Stage Position 23 Miles Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
6 Russell Bentley Male 1 MSEN 1 KENT AC 00:28:33 1 01:14:25 1 02:13:06 1 02:35:05 1 02:35:05 1
2 Joanne Nelson Female 1 F40 1 DARWEN DASHERS RC 00:34:14 76 01:28:25 52 02:38:38 35 03:03:59 28 03:03:53 28
1035 Daniel Jones Male 2 MSEN 2 TEAM BATH AC 00:29:14 3 0 02:16:09 2 02:36:48 2 02:36:46 2
3 Andrea Rowlands Female 2 F40 2 ERYRI HARRIERS 00:34:33 83 01:28:39 55 02:40:01 41 03:05:00 32 03:04:58 34
270 Rob Bridges Male 3 MSEN 3 MANCHESTER TRIATHLON CLUB 00:30:21 9 0 02:22:43 4 02:46:09 3 02:46:08 3
1 Tracy Mccartney Female 3 FSEN 1 merrell athlete 00:32:47 46 01:27:39 45 02:40:40 42 03:09:28 46 03:09:27 48
1123 Darren King Male 4 M45 1 CLOWNE RRC 00:30:21 10 0 02:22:34 3 02:46:15 4 02:46:14 4
2701 Nerys Jones Female 4 FSEN 2 TAF RUNNING ORIENTEERING (TROT 00:35:10 114 01:32:02 87 02:48:37 75 03:15:47 69 03:15:40 69
14 Philip Eccleston Male 5 MSEN 4 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:30:04 6 01:19:56 5 02:24:47 7 02:47:56 5 02:47:55 5
2792 Carla Molinaro Female 5 FSEN 3 windsor slough eton and hounsl 00:33:12 53 01:26:21 33 02:47:26 70 03:16:29 70 03:16:28 71
781 David Green Male 6 MSEN 5 NORTHAMPTON ROAD RUNNERS 00:30:12 7 01:19:00 3 02:24:19 6 02:48:00 6 02:47:58 6
4 Angharad Mair Female 6 F55 1 00:35:19 128 01:32:14 89 02:46:50 65 03:17:19 74 03:17:17 75
776 Rob Grantham Male 7 M40 1 PENSBY RUNNERS 00:30:21 11 0 02:26:02 9 02:48:06 7 02:48:06 7
2717 Samantha Kelly Female 7 F50 1 WOOTTON BASSETT HOUNDS RC 00:36:49 207 01:35:13 146 02:49:32 87 03:18:22 84 03:17:38 79
2133 Matthew Collins Male 8 MSEN 6 00:31:22 15 0 02:25:11 8 02:48:32 8 02:48:28 8
2577 Miranda Grant Female 8 FSEN 4 ERYRI HARRIERS 00:35:10 117 01:35:45 156 02:56:29 146 03:25:29 121 03:25:22 126
903 Matthew Hobbs Male 9 MSEN 7 HALLAMSHIRE HARRIERS SHEFFIELD 00:30:22 12 01:20:06 6 02:23:47 5 02:48:42 9 02:48:42 9
2415 Jennifer Charlton Female 9 F40 3 ERYRI HARRIERS 00:37:15 244 01:38:22 212 02:57:26 156 03:25:34 122 03:25:25 128
1018 Rob Johnson Male 10 MSEN 8 ABERYSTWYTH AC 00:31:39 19 01:23:10 11 02:27:55 10 02:51:00 10 02:50:58 10
2687 Debbie Jones Female 10 FSEN 5 WESTON AC 00:34:42 97 01:34:26 120 02:55:13 133 03:27:25 146 03:26:44 146
868 Richard Heath Male 11 M45 2 00:31:39 20 01:22:15 10 02:28:05 11 02:51:21 11 02:51:20 11
2700 Myra Jones Female 11 FSEN 6 VALLEY STRIDERS AC 00:36:56 221 01:37:40 193 02:57:52 160 03:28:08 152 03:27:12 149
1357 Stacey Morgan Male 12 M40 2 CROFT AMBREY RC 00:32:17 31 01:23:13 13 02:28:43 12 02:52:03 12 02:52:00 12
2607 Sarah Harley Female 12 FSEN 7 ERYRI HARRIERS 00:36:40 195 01:35:55 160 02:58:30 171 03:28:31 157 03:28:17 163
1686 Sam Richards Male 13 MSEN 9 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:31:23 16 01:22:10 8 02:29:25 14 02:53:22 13 02:53:20 13
3062 Sarah Winstone Female 13 FSEN 8 LORDSHILL ROAD RUNNERS 00:40:09 474 01:41:39 292 03:01:14 206 03:30:11 175 03:29:47 179
968 John Hunt Male 14 M50 1 WIRRAL AC 00:31:41 22 01:24:00 17 02:31:04 16 02:54:28 14 02:54:27 14
2595 Elliw Haf Female 14 FSEN 9 ERYRI HARRIERS 00:37:02 228 01:37:26 190 03:00:34 196 03:30:19 177 03:30:10 181
1132 Eamonn Kirk Male 15 M45 3 SWANSEA HARRIERS AC 00:32:39 42 01:25:02 23 02:30:56 15 02:54:50 15 02:54:48 15
2786 Deborah Millington Female 15 F45 1 WREKIN ROAD RUNNERS 00:39:37 417 01:42:58 333 03:04:14 234 03:32:14 193 03:31:46 196
424 Gareth Cooke Male 16 MSEN 10 00:32:06 27 01:24:41 20 02:33:16 17 02:58:05 16 02:58:04 16
2497 Jenny Durkin Female 16 FSEN 10 00:40:14 485 01:42:13 310 03:02:46 222 03:33:18 204 03:32:15 204
146 Nathan Aspinall Male 17 M40 3 ALDERSHOT 00:31:38 18 01:23:28 14 02:33:26 18 02:58:34 17 02:58:33 17
3011 Victoria Walls Female 17 FSEN 11 SPECTRUM STRIDERS RC 00:37:13 238 01:39:03 231 03:01:57 215 03:33:49 208 03:33:33 213
704 Chris Fulcher Male 18 M45 4 NEATH HARRIERS 00:32:29 34 01:26:49 39 02:35:28 22 02:58:54 18 02:58:51 18
2434 Libby Collinson Female 18 F60 1 SHROPSHIRE SHUFFLERS 00:38:49 344 01:41:52 301 03:04:23 238 03:36:48 232 03:35:57 232
1653 Tim Robinson Male 19 MSEN 11 LAUNCESTON ROAD RUNNERS 00:30:35 13 01:22:14 9 02:29:16 13 02:59:14 19 02:59:11 19
2986 Sarah Thorp Female 19 FSEN 12 WEST END RUNNERS 00:37:38 263 01:39:27 241 03:05:46 263 03:38:46 248 03:37:32 247
790 Nick Griffiths Male 20 M45 5 AMMAN VALLEY HARRIERS 00:31:19 14 01:24:50 22 02:34:47 19 02:59:45 20 02:59:44 20
2476 Karen Doak Female 20 F40 4 TRI-ANGLIA TC 00:38:50 346 01:42:25 314 03:07:24 279 03:38:50 250 03:38:11 254
2079 Andrew Wilson Male 21 M45 6 ST. HELENS SUTTON AC 00:33:21 56 01:26:23 34 02:35:35 23 02:59:52 21 02:59:49 21
2324 Sarah Attwood Female 21 FSEN 13 YORK KNAVESMIRE HARRIERS 00:40:46 542 01:47:03 457 03:09:12 303 03:39:12 253 03:37:17 244
1080 Neil Jones Male 22 MSEN 12 CWM OGWR RC 00:32:36 36 01:26:36 36 02:36:01 24 03:00:30 22 03:00:26 23
2675 Jane Susan Jennions Female 22 FSEN 14 DEESTRIDERS RC 00:38:06 295 01:41:53 302 03:04:46 246 03:39:44 259 03:38:45 259
365 Kenneth Caulkett Male 23 MSEN 13 SARN HELEN CLUB 00:32:38 40 01:26:36 37 02:35:05 20 03:00:37 23 03:00:21 22
2966 Lou Summers Female 23 F45 2 PONT-Y-PWL DISTRICT RUNNERS 00:39:55 450 0 03:10:44 334 03:40:09 267 03:40:00 278
391 Tim Clayton Male 24 M50 2 RIPLEY RC 00:32:39 41 01:25:35 26 02:35:27 21 03:01:25 24 03:01:24 24
3043 Emma Williams Female 24 FSEN 15 OUTDOOR FITNESS RUNNING CLUB 00:39:15 393 01:43:38 356 03:09:57 319 03:40:35 272 03:39:28 269
639 Mike Evans Male 25 M40 4 LLANELLI AAC 00:34:20 81 01:28:00 51 02:37:16 27 03:02:00 25 03:01:59 25
2368 Sophie Booth Female 25 FSEN 16 black pear joggers 00:39:53 447 01:47:34 480 03:10:37 332 03:40:59 275 03:39:20 268
1573 Jonathan Ratcliffe Male 26 M45 7 HERNE HILL HARRIERS 00:32:13 29 01:25:26 24 02:36:47 25 03:03:08 26 03:03:06 27
2651 Megan Hughes Female 26 F40 5 ERYRI HARRIERS 00:37:59 285 01:41:30 286 03:08:41 298 03:41:54 285 03:41:46 292
10 John Alistair Ford Male 27 M45 8 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:32:11 28 01:23:48 16 02:38:03 29 03:03:56 27 03:03:55 29
2546 Susan Fourie Female 27 F40 6 CITY OF CHESTER TRIATHLON CLUB 00:38:14 304 01:43:23 344 03:08:15 293 03:42:25 288 03:41:52 294
593 Darren Edwards Male 28 MSEN 14 ABERDARE VALLEY AAC 00:32:36 38 0 02:37:27 28 03:04:02 29 03:03:59 30
3074 Theresa Woolley Female 28 F50 2 CENTURION RC 00:39:47 438 01:45:01 388 03:11:11 340 03:43:09 293 03:42:35 302
765 Mike Goulbourne Male 29 M40 5 ASHURST BIKE CLUB 00:33:08 52 01:27:09 41 02:38:58 38 03:04:35 30 03:04:31 31
2430 Emma Collins Female 29 F50 3 DENBIGH HARRIERS 00:40:17 489 01:43:56 363 03:10:10 326 03:44:03 310 03:40:43 286
1448 Dewi Owen Male 30 MSEN 15 ERYRI HARRIERS 00:32:56 51 01:27:29 43 02:38:08 30 03:04:59 31 03:04:57 33
2882 Rhian Probert Female 30 F45 3 00:39:11 386 01:43:23 346 03:13:37 371 03:45:05 326 03:44:58 340
828 Josh Hand Male 31 MSEN 16 ALMOST ATHLETES 00:34:41 95 01:27:58 49 02:38:25 34 03:05:11 33 03:04:49 32
2952 Jessica Smith Female 31 FSEN 17 WALLASEY AC 00:40:19 493 01:46:06 424 03:13:57 377 03:45:29 333 03:45:10 344
265 Graham Breen Male 32 M40 6 00:32:51 48 01:28:28 53 02:38:12 31 03:05:29 34 03:05:21 35
2323 Janet Atkinson Female 32 F40 7 HOLME PIERREPONT RC 00:39:01 367 01:42:01 306 03:12:02 346 03:47:02 355 03:45:29 352
1780 Paul Sorrel Male 33 M40 7 RIPLEY RC 00:31:41 21 01:24:04 18 02:38:41 37 03:05:53 35 03:05:53 36
2552 Amanda Frodsham Female 33 F45 4 00:40:51 553 01:50:31 612 03:14:52 391 03:49:02 383 03:45:17 347
586 Nigel Edginton Male 34 M40 8 HALESOWEN A CC 00:35:30 131 01:27:54 48 02:38:40 36 03:06:07 36 03:02:44 26
2384 Esther Broughton Female 34 F40 8 RIPLEY RC 00:41:06 586 01:49:36 566 03:17:30 438 03:50:13 402 03:48:28 392
156 Jim Bacon Male 35 MSEN 17 ERYRI HARRIERS 00:32:14 30 01:24:10 19 02:36:48 26 03:06:31 37 03:06:27 37
3042 Delyth Williams Female 35 FSEN 18 00:42:04 699 01:50:39 617 03:18:04 453 03:50:31 409 03:49:03 404
1152 Edward Land Male 36 MSEN 18 ABERYSTWYTH AC 00:34:00 69 01:27:48 46 02:39:30 40 03:07:13 38 03:06:59 38
2803 Sallyann Morris Female 36 F45 5 00:40:45 539 01:45:35 409 03:15:15 399 03:51:32 428 03:48:36 395
1841 Paul Taylor Male 37 MSEN 19 kimberley and district strider 00:32:21 32 01:26:17 31 02:38:25 33 03:07:19 39 03:07:10 39
2525 Rachel Farrow Female 37 FSEN 19 SHELTON STRIDERS 00:42:23 745 0 03:15:15 398 03:52:25 435 03:49:16 409
1489 Gareth Payne Male 38 M40 9 SARN HELEN CLUB 00:32:34 35 01:25:42 29 02:39:20 39 03:08:00 40 03:07:51 40
2592 Edith Gruber Female 38 FSEN 20 CYBI STRIDERS 00:44:21 1017 01:54:24 771 03:21:45 533 03:52:43 439 03:52:19 450
1119 Will Kerr Male 39 MSEN 20 00:33:51 65 01:31:40 81 02:44:04 54 03:08:42 41 03:08:31 41
2775 Sarah Mccarthy Female 39 F40 9 LES CROUPIERS RC 00:41:12 602 01:50:57 630 03:17:44 444 03:52:59 444 03:52:12 447
1120 Jonathan Kettle Male 40 M40 10 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:33:50 64 01:31:39 80 02:44:03 53 03:08:43 42 03:08:31 42
2871 Emma Plant Female 40 FSEN 21 00:40:06 464 01:47:48 492 03:19:36 492 03:53:09 446 03:52:08 445
2074 Shane Mark Willims Male 41 MSEN 21 Amman Kenyans 00:33:20 55 0 02:42:05 47 03:08:49 43 03:08:34 43
2925 Katie Samuelson Female 41 FSEN 22 CAMBRIDGE COLERIDGE AC 00:42:58 815 01:53:59 752 03:22:03 535 03:53:14 448 03:52:18 449
151 John Atyeo Male 42 M50 3 OXFORD CITY AC 00:33:20 54 01:28:39 56 02:41:21 44 03:08:50 44 03:08:46 44
2420 Cass Chisholm Female 42 FSEN 23 BIRMINGHAM RUNNING ATHLETICS A 00:43:12 843 01:56:00 842 03:23:58 567 03:53:21 451 03:52:26 451
838 Rhys Harries Male 43 MSEN 22 west coast triathlon 00:32:36 37 01:26:29 35 02:38:17 32 03:09:09 45 03:09:02 46
2481 Ingeborg Dornan Female 43 F40 10 ABINGDON AC 00:41:46 655 01:48:59 540 03:19:44 497 03:53:50 458 03:53:23 467
1089 Rob Jones Male 44 MSEN 23 WORCESTER AC 00:35:03 106 01:31:13 75 02:42:58 49 03:09:48 47 03:08:51 45
2895 Jo Remington Female 44 F45 6 team remo 00:41:53 675 01:48:02 502 03:19:41 496 03:54:12 463 03:52:51 462
994 Ian James Male 45 M55 1 WREXHAM AAC 00:34:30 82 01:30:07 67 02:43:16 51 03:09:56 48 03:09:47 49
2892 Jane Rees Female 45 F40 11 00:41:15 608 01:48:51 533 03:21:29 523 03:54:45 474 03:52:53 463
728 Anthony Gerundini Male 46 M45 9 team swim smooth 00:35:10 116 01:31:10 72 02:45:31 62 03:10:39 49 03:10:28 50
3087 Shona Young Female 46 F50 4 LOTHIAN RC 00:42:55 811 0 03:21:23 521 03:54:46 475 0
1292 Alan Mcdonogh Male 47 M55 2 WOOTTON ROAD RUNNERS 00:34:56 103 01:31:02 69 02:44:12 57 03:11:36 50 03:11:22 51
2708 Sioned Eleri Jones Female 47 FSEN 24 00:43:26 883 01:51:58 665 03:20:24 507 03:55:37 486 03:54:00 475
1662 Paul Ross Male 48 M40 11 00:33:37 60 01:30:00 64 02:44:22 58 03:11:40 51 03:11:38 52
2521 Sheryl Evans Female 48 F45 7 HEREFORD COURIERS RC 00:41:46 658 01:48:20 518 03:17:09 431 03:56:10 492 03:55:16 497
669 Adam Firth Male 49 MSEN 24 00:36:00 163 0 02:44:11 56 03:11:55 52 03:09:03 47
2885 Tanwen Randell Davies Female 49 FSEN 25 AMMAN VALLEY HARRIERS 00:40:27 505 01:45:35 408 03:18:09 456 03:56:10 493 03:55:52 509
1598 Raul Reismann Male 50 M40 12 SWANSEA HARRIERS AC 00:33:57 67 01:29:18 60 02:42:47 48 03:12:14 53 03:11:59 53
2320 Morgane Artacho Female 50 FSEN 26 CAIRNGORM RUNNERS 00:42:43 786 01:51:51 662 03:22:07 537 03:56:12 494 03:56:00 512