2016 Brooks Snowdonia Marathon

2132 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Pen y Pass Stage Position Halfway Stage Position 23 Miles Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1590 Lyn Rees Male DNF M65 DNF SARN HELEN CLUB 0 02:37:02 1923 0 DNF DNF DNF DNF
2609 Sallyann Harper Female 554 F40 150 CHASE HARRIERS 0 0 04:53:40 1950 06:00:57 1998 05:57:28 1989
996 Keith James Male 1453 M40 304 LLISWERRY RUNNERS 0 0 0 06:11:25 2024 06:10:22 2022
2459 Jilly Davidson Female 592 F40 156 TODMORDEN HARRIERS AC 0 0 0 06:40:50 2057 06:30:31 2046
1660 Stephen Roper Male 1472 M70 7 100 MARATHON CLUB 0 04:05:18 2009 07:36:20 2060 08:52:08 2069 08:52:08 2065
2485 Elly Downing Female 591 F40 155 MEIRIONYDD RUNNING CLUB 0 0 0 06:40:50 2056 06:30:32 2047
29 David Michael Phillips Male 1465 M70 6 PEMBROKESHIRE HARRIERS AAC 0 02:53:42 1988 05:30:17 2051 06:34:15 2051 06:34:15 2051
3053 Sandra Williams Female DNF F45 DNF 0 0 0 DNF DNF DNF DNF
1461 Brian Page Male DNF M55 DNF SO LETS GO RUNNING 0 02:03:06 1146 0 DNF DNF DNF DNF
2480 Ceri Donovan Female DNF F45 DNF LLISWERRY RUNNERS 0 0 0 DNF DNF DNF DNF
1605 Chris Richards Male 1188 M45 259 0 0 04:01:05 1314 04:59:00 1497 04:57:20 1509
2052 Ian Williams Male 1263 MSEN 416 so lets go running 0 01:58:54 967 04:11:09 1488 05:10:25 1625 0
1019 Kim Johnston Male 1467 M55 115 100 MARATHON CLUB 0 02:54:32 1991 05:36:02 2053 06:43:51 2059 06:43:51 2057
6 Russell Bentley Male 1 MSEN 1 KENT AC 00:28:33 1 01:14:25 1 02:13:06 1 02:35:05 1 02:35:05 1
7 Math Roberts Male DNF MSEN DNF ERYRI HARRIERS 00:29:09 2 0 0 DNF DNF DNF DNF
1035 Daniel Jones Male 2 MSEN 2 TEAM BATH AC 00:29:14 3 0 02:16:09 2 02:36:48 2 02:36:46 2
772 Paul Graham Male DNF MSEN DNF PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:29:14 4 01:19:02 4 0 DNF DNF DNF DNF
9 Callum Rowlinson Male DNF MSEN DNF SALE HARRIERS MANCHESTER 00:29:15 5 01:17:57 2 0 DNF DNF DNF DNF
14 Philip Eccleston Male 5 MSEN 4 BURNDEN ROAD RUNNERS 00:30:04 6 01:19:56 5 02:24:47 7 02:47:56 5 02:47:55 5
781 David Green Male 6 MSEN 5 NORTHAMPTON ROAD RUNNERS 00:30:12 7 01:19:00 3 02:24:19 6 02:48:00 6 02:47:58 6
1675 Darren Rowlands Male DNF M45 DNF WREXHAM AAC 00:30:20 8 01:21:08 7 0 DNF DNF DNF DNF
270 Rob Bridges Male 3 MSEN 3 MANCHESTER TRIATHLON CLUB 00:30:21 9 0 02:22:43 4 02:46:09 3 02:46:08 3
1123 Darren King Male 4 M45 1 CLOWNE RRC 00:30:21 10 0 02:22:34 3 02:46:15 4 02:46:14 4
776 Rob Grantham Male 7 M40 1 PENSBY RUNNERS 00:30:21 11 0 02:26:02 9 02:48:06 7 02:48:06 7
903 Matthew Hobbs Male 9 MSEN 7 HALLAMSHIRE HARRIERS SHEFFIELD 00:30:22 12 01:20:06 6 02:23:47 5 02:48:42 9 02:48:42 9
1653 Tim Robinson Male 19 MSEN 11 LAUNCESTON ROAD RUNNERS 00:30:35 13 01:22:14 9 02:29:16 13 02:59:14 19 02:59:11 19
790 Nick Griffiths Male 20 M45 5 AMMAN VALLEY HARRIERS 00:31:19 14 01:24:50 22 02:34:47 19 02:59:45 20 02:59:44 20
2133 Matthew Collins Male 8 MSEN 6 00:31:22 15 0 02:25:11 8 02:48:32 8 02:48:28 8
1686 Sam Richards Male 13 MSEN 9 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:31:23 16 01:22:10 8 02:29:25 14 02:53:22 13 02:53:20 13
433 Michael Corrales Male 51 MSEN 25 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:31:27 17 01:26:19 32 02:41:39 45 03:12:21 54 03:12:18 54
146 Nathan Aspinall Male 17 M40 3 ALDERSHOT 00:31:38 18 01:23:28 14 02:33:26 18 02:58:34 17 02:58:33 17
1018 Rob Johnson Male 10 MSEN 8 ABERYSTWYTH AC 00:31:39 19 01:23:10 11 02:27:55 10 02:51:00 10 02:50:58 10
868 Richard Heath Male 11 M45 2 00:31:39 20 01:22:15 10 02:28:05 11 02:51:21 11 02:51:20 11
1780 Paul Sorrel Male 33 M40 7 RIPLEY RC 00:31:41 21 01:24:04 18 02:38:41 37 03:05:53 35 03:05:53 36
968 John Hunt Male 14 M50 1 WIRRAL AC 00:31:41 22 01:24:00 17 02:31:04 16 02:54:28 14 02:54:27 14
410 John Collier Male 111 MSEN 53 west coast triathlon 00:31:43 23 01:25:42 28 02:51:08 102 03:25:23 118 03:25:17 124
153 Julian Ayres Male 75 MSEN 32 TRISMART 00:31:44 24 01:27:34 44 02:47:06 69 03:18:12 81 03:18:06 83
2124 Chris Yorke Male 74 M45 16 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:31:52 25 01:23:12 12 02:45:23 60 03:18:08 80 03:18:07 84
2119 Matthew Yapp Male 112 MSEN 54 LUDLOW RUNNERS 00:31:54 26 01:23:43 15 02:49:00 80 03:25:27 119 03:25:26 129
424 Gareth Cooke Male 16 MSEN 10 00:32:06 27 01:24:41 20 02:33:16 17 02:58:05 16 02:58:04 16
10 John Alistair Ford Male 27 M45 8 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:32:11 28 01:23:48 16 02:38:03 29 03:03:56 27 03:03:55 29
1573 Jonathan Ratcliffe Male 26 M45 7 HERNE HILL HARRIERS 00:32:13 29 01:25:26 24 02:36:47 25 03:03:08 26 03:03:06 27
156 Jim Bacon Male 35 MSEN 17 ERYRI HARRIERS 00:32:14 30 01:24:10 19 02:36:48 26 03:06:31 37 03:06:27 37
1357 Stacey Morgan Male 12 M40 2 CROFT AMBREY RC 00:32:17 31 01:23:13 13 02:28:43 12 02:52:03 12 02:52:00 12
1841 Paul Taylor Male 37 MSEN 19 kimberley and district strider 00:32:21 32 01:26:17 31 02:38:25 33 03:07:19 39 03:07:10 39
1971 Richard Walsh Male 59 MSEN 27 BLACK PEAR JOGGERS 00:32:25 33 01:25:34 25 02:43:12 50 03:14:27 62 03:14:22 62
704 Chris Fulcher Male 18 M45 4 NEATH HARRIERS 00:32:29 34 01:26:49 39 02:35:28 22 02:58:54 18 02:58:51 18
1489 Gareth Payne Male 38 M40 9 SARN HELEN CLUB 00:32:34 35 01:25:42 29 02:39:20 39 03:08:00 40 03:07:51 40
1080 Neil Jones Male 22 MSEN 12 CWM OGWR RC 00:32:36 36 01:26:36 36 02:36:01 24 03:00:30 22 03:00:26 23
838 Rhys Harries Male 43 MSEN 22 west coast triathlon 00:32:36 37 01:26:29 35 02:38:17 32 03:09:09 45 03:09:02 46
593 Darren Edwards Male 28 MSEN 14 ABERDARE VALLEY AAC 00:32:36 38 0 02:37:27 28 03:04:02 29 03:03:59 30
2064 Oliver Williams Male 1178 MSEN 398 LES CROUPIERS RC 00:32:38 39 01:25:37 27 04:15:44 1548 04:57:55 1482 04:57:48 1517
365 Kenneth Caulkett Male 23 MSEN 13 SARN HELEN CLUB 00:32:38 40 01:26:36 37 02:35:05 20 03:00:37 23 03:00:21 22
391 Tim Clayton Male 24 M50 2 RIPLEY RC 00:32:39 41 01:25:35 26 02:35:27 21 03:01:25 24 03:01:24 24
1132 Eamonn Kirk Male 15 M45 3 SWANSEA HARRIERS AC 00:32:39 42 01:25:02 23 02:30:56 15 02:54:50 15 02:54:48 15
214 David Betteley Male 52 M45 10 SOUTH CHESHIRE HARRIERS 00:32:40 43 01:26:38 38 02:43:38 52 03:13:31 55 03:13:27 56
227 Mike Bisson Male 161 MSEN 79 LORDSHILL ROAD RUNNERS 00:32:44 44 01:24:47 21 02:40:42 43 03:29:44 173 03:29:42 177
1523 Balzs Pintr Male 123 M45 25 ABERYSTWYTH AC 00:32:45 45 01:27:51 47 02:55:02 130 03:26:08 132 03:25:51 135
1 Tracy Mccartney Female 3 FSEN 1 merrell athlete 00:32:47 46 01:27:39 45 02:40:40 42 03:09:28 46 03:09:27 48
517 Steph Davies Male 103 M45 19 00:32:51 47 01:28:29 54 02:52:16 111 03:23:46 110 03:23:38 115
265 Graham Breen Male 32 M40 6 00:32:51 48 01:28:28 53 02:38:12 31 03:05:29 34 03:05:21 35
1835 Dean Taylor Male 54 M40 13 RIPLEY RC 00:32:55 49 01:27:59 50 02:45:24 61 03:13:39 57 03:13:38 57
618 Gary English Male 56 M50 4 LIVERPOOL RC 00:32:55 50 01:27:29 42 02:44:06 55 03:14:00 59 03:13:57 60
1448 Dewi Owen Male 30 MSEN 15 ERYRI HARRIERS 00:32:56 51 01:27:29 43 02:38:08 30 03:04:59 31 03:04:57 33
765 Mike Goulbourne Male 29 M40 5 ASHURST BIKE CLUB 00:33:08 52 01:27:09 41 02:38:58 38 03:04:35 30 03:04:31 31
2792 Carla Molinaro Female 5 FSEN 3 windsor slough eton and hounsl 00:33:12 53 01:26:21 33 02:47:26 70 03:16:29 70 03:16:28 71
151 John Atyeo Male 42 M50 3 OXFORD CITY AC 00:33:20 54 01:28:39 56 02:41:21 44 03:08:50 44 03:08:46 44
2074 Shane Mark Willims Male 41 MSEN 21 Amman Kenyans 00:33:20 55 0 02:42:05 47 03:08:49 43 03:08:34 43
2079 Andrew Wilson Male 21 M45 6 ST. HELENS SUTTON AC 00:33:21 56 01:26:23 34 02:35:35 23 02:59:52 21 02:59:49 21
877 Joe Henstock Male 118 MSEN 56 RIPLEY RC 00:33:24 57 01:30:07 66 02:49:38 90 03:25:49 127 03:25:48 134
232 Stuart Blofeld Male 207 MSEN 93 LEIGHTON BUZZARD AC 00:33:25 58 01:34:45 134 03:06:18 266 03:35:40 224 03:35:30 229
1452 Huw Owen Male 85 MSEN 39 00:33:34 59 01:28:40 57 02:48:31 74 03:19:39 92 03:19:36 94
1662 Paul Ross Male 48 M40 11 00:33:37 60 01:30:00 64 02:44:22 58 03:11:40 51 03:11:38 52
2087 Ben Wolfarth Male 179 MSEN 86 SALFORD HARRIERS AC 00:33:39 61 01:26:12 30 03:01:52 213 03:32:14 194 03:32:03 198
889 Chris Hill Male 105 MSEN 49 WIGSTON PHOENIX RC 00:33:39 62 01:29:17 59 02:50:46 100 03:23:54 112 03:23:48 116
1198 Sam Lewis-Jones Male 57 MSEN 26 PARC BRYN BACH RUNNING CLUB 00:33:44 63 01:26:58 40 02:42:05 46 03:14:17 60 03:14:04 61
1120 Jonathan Kettle Male 40 M40 10 NORTH WALES ROAD RUNNERS 00:33:50 64 01:31:39 80 02:44:03 53 03:08:43 42 03:08:31 42
1119 Will Kerr Male 39 MSEN 20 00:33:51 65 01:31:40 81 02:44:04 54 03:08:42 41 03:08:31 41
1546 Glyn Price Male 117 M45 23 SARN HELEN CLUB 00:33:54 66 01:28:47 58 02:50:08 95 03:25:45 126 03:25:32 130
1598 Raul Reismann Male 50 M40 12 SWANSEA HARRIERS AC 00:33:57 67 01:29:18 60 02:42:47 48 03:12:14 53 03:11:59 53
907 Andrew Hodgson Male 63 M45 13 BRIDGEND AC 00:33:58 68 01:33:24 105 02:49:00 79 03:15:25 66 03:15:22 66
1152 Edward Land Male 36 MSEN 18 ABERYSTWYTH AC 00:34:00 69 01:27:48 46 02:39:30 40 03:07:13 38 03:06:59 38
1541 Gethin Powell Male 69 MSEN 30 WHITE ROCK RUNNERS 00:34:04 70 01:31:57 84 02:47:55 71 03:17:31 75 03:17:22 76
995 Keith James Male 61 M40 15 PONTYPRIDD (ROADENTS) AC 00:34:04 71 01:31:26 77 02:46:42 64 03:14:58 64 03:14:54 64
1849 Darryl Thomas Male 64 M40 17 00:34:05 72 0 02:46:07 63 03:15:30 67 03:15:24 67
1618 Mark Richmond Male 80 M40 20 SAN DOMENICO RRC 00:34:10 73 01:31:31 78 02:48:05 73 03:18:46 87 03:18:41 89
456 Peter Crane Male 143 M50 10 NEATH HARRIERS 00:34:13 74 01:29:30 61 02:53:47 119 03:28:16 154 03:28:13 162
454 David Crane Male 189 M55 10 NEATH HARRIERS 00:34:13 75 0 02:59:48 188 03:33:21 205 03:33:17 212
2 Joanne Nelson Female 1 F40 1 DARWEN DASHERS RC 00:34:14 76 01:28:25 52 02:38:38 35 03:03:59 28 03:03:53 28
1206 Christopher Limmer Male 200 MSEN 92 GRANTHAM RUNNING CLUB 00:34:15 77 01:33:37 106 03:02:44 221 03:34:58 217 03:34:48 222
1100 David Jury Male 102 M40 26 00:34:16 78 01:32:36 92 02:54:39 127 03:23:36 109 03:23:30 114
1341 Rob Mole Male 58 M45 12 BROMSGROVE REDDITCH AC 00:34:18 79 01:29:52 62 02:45:18 59 03:14:20 61 03:13:56 59
1992 Leighton Webb Male 67 MSEN 29 GRIFFITHSTOWN HARRIERS 00:34:20 80 0 02:49:16 83 03:17:01 72 03:16:02 70
639 Mike Evans Male 25 M40 4 LLANELLI AAC 00:34:20 81 01:28:00 51 02:37:16 27 03:02:00 25 03:01:59 25
994 Ian James Male 45 M55 1 WREXHAM AAC 00:34:30 82 01:30:07 67 02:43:16 51 03:09:56 48 03:09:47 49
3 Andrea Rowlands Female 2 F40 2 ERYRI HARRIERS 00:34:33 83 01:28:39 55 02:40:01 41 03:05:00 32 03:04:58 34
1193 Kieran Lewis Male DNF MSEN DNF 00:34:33 84 01:31:37 79 0 DNF DNF DNF DNF
2065 Owain Hunt Williams Male 60 MSEN 28 00:34:33 85 01:32:02 88 02:49:32 88 03:14:47 63 03:14:39 63
274 Paul Brindle Male 66 M45 14 DARWEN DASHERS RC 00:34:34 86 01:29:57 63 02:48:43 77 03:16:57 71 03:16:53 73
1709 Alex Scott Male 101 MSEN 48 00:34:35 87 01:34:29 125 02:51:14 104 03:23:17 108 03:22:57 111