2017 Dewsbury 10K

1088 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1 Yvonne Twelvetree Female 79 F65+ 1 Totley Ac 00:47:10 454 00:46:46 459
2 Steven Woods Male 222 M55+ 8 Uknetrunner 00:41:53 255 00:41:26 243
3 Fiona Farquhar Female 244 F45+ 40 Saltaire Striders 00:56:09 803 00:55:51 820
6 Liz Grant Female 426 F50+ 43 01:12:43 1060 01:11:43 1059
7 Gary Brooks Male 117 M45+ 9 Sheffield Running Club 00:38:54 130 00:38:47 132
8 Ken Chapman Male 467 M70+ 5 Kimberworth Striders 00:51:10 606 00:51:03 638
9 Sarah-jane Pattison Female 380 FOPEN 168 01:05:51 1009 01:04:41 1005
10 Matthew Pattison Male 148 MOPEN 89 Stadium Runners 00:40:01 170 00:40:01 179
11 Rachael Beaumont Female 48 F45+ 4 Halifax Harriers 00:44:04 337 00:43:42 336
12 Rebecca Wheatley Female 76 FOPEN 46 Chapel Allerton Road Runners 00:46:50 441 00:46:40 453
13 Ron Dyson Male 625 M65+ 15 01:04:19 985 01:03:25 985
14 Graham Healey Male 609 M55+ 47 Saint Theresas Athletics Club 01:01:09 918 01:00:25 924
15 Tim Downie Male 529 M45+ 84 00:54:16 720 00:53:28 722
16 Brian Shaw Male 542 M50+ 89 Rothwell Harriers 00:55:10 756 00:54:40 768
17 Laura Bibby Female 331 FOPEN 144 Barnsley Harriers 01:02:15 950 01:01:03 941
19 Nigel Foster Male 486 M50+ 79 Wakefield Triathlon Club 00:51:50 639 00:50:33 609
20 Shaun Ashmore Male 131 M45+ 10 Sheffield Running Club 00:39:25 150 00:38:48 133
21 James Tarran Male 55 M50+ 3 Valley Striders 00:36:41 59 00:36:39 63
23 Raymond Archer Male 599 M55+ 45 Barnsley Athletic Club 00:59:34 893 00:58:48 892
24 Geoffrey Hirst Male 265 MOPEN 127 Harrogate Harriers 00:43:25 306 00:43:14 310
25 Karen Head Female 186 F45+ 29 Rothwell Harriers 00:53:54 710 00:53:18 718
26 Steve Head Male 247 M45+ 35 Rothwell Harriers 00:42:55 286 00:42:44 289
27 Andrew Warrender Male 317 M45+ 49 St Theresa's Athletic Club 00:45:02 368 00:44:51 379
28 Geoff Webber-cross Male 119 MOPEN 78 Chapel Allerton Road Runners 00:38:57 132 00:38:32 123
29 Margaret Eyre Female 260 FOPEN 119 00:57:08 837 00:56:32 844
30 Warren Mcfee Male 521 M40+ 83 00:53:36 700 00:53:00 706
31 Neil Windle Male 267 M45+ 43 Queensbury Running Club 00:43:27 308 00:43:15 312
32 Karen Bradbury Female 240 F50+ 28 00:55:58 796 00:55:07 792
33 Stewart Knowles Male 235 M40+ 42 Wakefield Harriers 00:42:23 272 00:41:50 262
34 Sharon Whitford Female 383 F45+ 69 Dewsbury Road Runners 01:06:20 1012 01:05:54 1016
35 Paul Whitehurst Male 408 M40+ 68 Leeds & Bradford Tri Club 00:48:20 506 00:47:40 501
36 Denise Davis Female 206 F45+ 32 Saltaire Striders 00:54:54 743 00:54:37 765
37 Peter Crowder Male 81 M50+ 4 Otley Ac 00:37:49 90 00:37:44 90
38 Joanne Biltcliffe Female 37 F40+ 8 Wakefield Harriers 00:42:22 271 00:42:11 275
39 Keith Littlewood Male 83 M45+ 6 Barnsley Athletic Club 00:37:54 93 00:37:51 96
40 Michael Vinegrad Male 254 MOPEN 124 Chapel Allerton Road Runners 00:43:01 293 00:42:32 282
41 Sarah Waite Female 159 FOPEN 82 St Theresa's Athletic Club 00:52:29 657 00:51:54 662
42 Wayne Dent Male 416 MOPEN 170 Dewsbury Road Runners 00:48:52 522 00:47:46 505
46 Simon Newton Male 36 MOPEN 32 Ackworth Road Runners 00:35:29 39 00:35:26 39
47 Georgi Newton Female 398 FOPEN 177 Ackworth Road Runners 01:08:11 1029 01:07:30 1031
48 Graham Jones Male 141 M50+ 12 Valley Striders 00:39:54 163 00:39:37 162
50 Joanne Holland Female 118 F40+ 23 St Theresa's Athletic Club 00:50:04 564 00:49:14 560
51 Adam Prentis Male 150 M50+ 15 Harrogate Harriers 00:40:05 172 00:39:56 175
52 Stephen Midgley Male 502 M45+ 81 00:52:34 661 00:52:09 674
53 Chris Burrell Male 519 M55+ 31 Halifax Harriers 00:53:26 695 00:53:03 711
54 Alison Smith Female 155 F40+ 31 Rothwell Harriers 00:52:21 653 00:52:10 676
56 Andrew Lowson Male 168 MOPEN 98 Knavesmire Harriers 00:40:34 190 00:40:27 198
57 Jo Heseltine Female 139 F50+ 12 Rothwell Harriers 00:51:08 604 00:50:36 612
58 Rebecca Streets Female DNF FOPEN DNF Airecentre Pacers DNF DNF DNF DNF
59 Joe Sweetnam-powell Male 4 MOPEN 4 Sheffield Running Club 00:32:43 4 00:32:41 4
60 Rebecca Zserdicky Female 54 FOPEN 33 Wakefield Harriers 00:45:15 375 00:44:58 388
61 Donald Morgan Male 302 M50+ 42 Harrogate Harriers 00:44:30 350 00:44:14 358
64 John Liddle Male 338 M45+ 56 Steel City Striders 00:45:46 400 00:45:04 394
65 Petra Bijsterveld Female 140 F50+ 13 Ilkley Harriers 00:51:15 608 00:50:45 622
66 Sue Moul Female 123 F50+ 9 Harrogate Harriers 00:50:19 573 00:49:52 580
69 Ben Butler Male 12 MOPEN 11 Wakefield Harriers 00:33:44 12 00:33:43 12
70 Paul Berwin Male 432 M60+ 14 Harrogate Harriers 00:49:31 543 00:49:01 550
72 Sadie Appleyard Female 319 FOPEN 142 South Leeds Lakers 01:01:36 930 01:00:56 934
73 Angela Barker-charleton Female 97 F45+ 15 Harrogate Harriers 00:48:18 501 00:47:51 511
74 Ian Richardson Male 78 MOPEN 56 Ackworth Road Runners 00:37:37 87 00:37:30 86
75 Steve Barber Male 100 MOPEN 68 Danum Harrier 00:38:26 110 00:38:23 114
76 Kelly Raven Female 47 FOPEN 28 Askern Running Club 00:44:00 334 00:43:47 340
78 Ian Cooper Male 144 M40+ 26 Harrogate Harriers 00:39:57 166 00:39:47 169
79 Alan Sheldrake Male 500 M65+ 11 00:52:30 659 00:51:56 665
80 Cathy Dawson Female 24 F45+ 2 Halifax Harriers 00:40:38 196 00:40:31 199
81 Gary Stanley Male 385 M40+ 65 00:47:39 471 00:47:19 480
82 Angela Dales Female 52 F40+ 13 00:45:02 369 00:44:42 370
83 John Hayes Male 357 M50+ 52 Hyde Park Harriers 00:46:34 428 00:45:57 424
84 Clare Maxwell Female 224 F45+ 36 Hyde Park Harriers 00:55:28 774 00:54:40 767
85 Mark Bottomley Male 491 M50+ 81 00:52:01 645 00:51:36 654
86 Rob Athey Male 475 M40+ 79 Harrogate Harriers 00:51:34 622 00:51:07 641
87 Martin Holding Male 234 M50+ 31 Wakefield Harriers 00:42:22 270 00:41:59 267
88 Jenna Hawkswell Female 321 FOPEN 143 Airecentre Pacers 01:01:43 934 01:01:20 951
91 Julie Briscoe Female 2 F40+ 1 Wakefield Harriers 00:35:09 31 00:35:08 31
93 Samantha Harris Female 84 FOPEN 52 Valley Striders 00:47:23 463 00:47:04 470
94 Tracey Jagger Female 346 F55+ 17 Dewsbury Road Runners 01:03:24 967 01:02:57 975
95 Craig Orr Male 310 M50+ 43 Wakefield Harriers 00:44:41 359 00:44:30 364
97 Duncan Clark Male 104 M55+ 2 Abbey Runners 00:38:31 115 00:38:29 120
99 Michelle Nolan Female 6 FOPEN 5 Richmond and Zetland Harriers 00:36:47 64 00:36:45 64
100 Clare Evans Female 85 FOPEN 53 Hyde Park Harriers 00:47:25 465 00:46:47 460
104 Philip Goose Male 24 MOPEN 20 Hyde Park Harriers 00:34:50 25 00:34:49 25
105 Matt Ellis Male 369 M40+ 62 Abbey Runners 00:46:56 445 00:46:23 447
106 David Varley Male 463 M70+ 3 York Knavesmire Harriers 00:51:05 601 00:50:40 615
107 Debb Howcroft Female 213 F40+ 47 00:55:07 752 00:54:12 748
109 Anastasia Lincoln Female 443 F60+ 14 Idle Ac 01:26:37 1082 01:25:34 1081
110 David Ingle Male 122 M50+ 8 Halifax Harriers 00:39:07 137 00:38:55 139
111 James Frankland Male 507 MOPEN 198 00:52:55 676 00:51:50 660
112 Katie Purcell Female 332 FOPEN 145 01:02:16 951 01:01:09 946
114 Julian Murray Male 158 M45+ 16 Harrogate Harriers 00:40:17 180 00:40:02 181
115 Virginia Lewin Female 274 F60+ 7 Halifax Harriers 00:57:55 859 00:56:56 857
116 Lindsay Lowson Female 416 F50+ 41 Chapel Allerton Road Runners 01:11:11 1049 01:10:04 1046
117 Andrew Brownell-judd Male 410 M50+ 67 Pudsey Pacers 00:48:34 513 00:47:49 508
119 Francis Warne Male 394 MOPEN 167 00:48:00 484 00:46:59 467
121 Charlotte Somerville Female 304 F50+ 30 Rodillian Runners 01:00:54 911 01:00:07 916
122 Alex Wheeler Male 149 MOPEN 90 York Knavesmire Harriers 00:40:02 171 00:39:55 174
125 Claire Senior Female 61 FOPEN 36 Valley Striders 00:45:38 391 00:45:29 410
126 David Needham Male 406 M50+ 66 Barnsley Harriers 00:48:19 503 00:47:51 510
127 Paul Dumont Male 153 M40+ 28 Wakefield Triathlon Club 00:40:08 175 00:39:47 168
128 Bev Dumont Female 261 F45+ 42 Wakefield Triathlon Club 00:57:09 838 00:56:14 833
129 Craig Whiteley Male 240 M50+ 32 Rothwell Harriers 00:42:32 277 00:42:23 278