2017 Coniston 14 Mile

1171 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1271 Robbie Simpson Male 1 MOPEN 1 DEESIDE RUNNERS 01:16:37 1 01:16:37 1
308 Gareth Booth Male 2 M45+ 1 HORWICH RMI 01:21:03 2 01:21:03 2
448 Scott Marrison Male 6 M40+ 1 BARTON & DISTRICT AC 01:24:47 6 01:24:45 6
543 Eric Fowler Male 16 M50+ 1 NUNEATON HARRIERS 01:27:14 16 01:27:12 16
1270 Virginie Barrand Female 1 FOPEN 1 METRO ABERDEEN RUNNING CLUB 01:28:53 24 01:28:52 24
545 Eleanor Fowler Female 2 F35+ 1 NUNEATON HARRIERS 01:31:30 40 01:31:28 40
1047 David Lord Male 45 M55+ 1 TRAWDEN AC 01:33:17 47 01:33:16 49
1246 Joe Swarbrick Male 63 M60+ 1 RED ROSE RUNNERS 01:35:00 66 01:34:52 65
765 Jacqueline Keavney Female 4 F50+ 1 RICHMOND & ZETLAND HARRIERS 01:35:12 68 01:35:09 70
1462 Sarah Ridehaigh Female 9 F40+ 1 ACCRINGTON ROAD RUNNERS 01:38:13 89 01:38:10 92
1212 Sharon Dixon Female 13 F45+ 1 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:41:47 130 01:41:41 133
1044 Jill Jefferson Female 22 F55+ 1 RED ROSE RUNNERS 01:45:14 169 01:45:06 171
102 Allan Turnbull Male 162 M65+ 1 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:47:08 189 01:47:01 191
762 Ian Milburn Male 290 M70+ 1 FENLAND RUNNING CLUB 01:55:57 357 01:55:35 362
99 Yvonne Twelvetree Female 75 F65+ 1 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:57:53 390 01:57:27 401
1371 Jean Bradley Female 110 F60+ 1 ELVET STRIDERS 02:02:26 488 02:01:53 504
758 Craig Jones Male 3 MOPEN 2 MANCHESTER YMCA HARRIERS 01:21:13 3 01:21:12 3
747 Gary Thomas Male 4 M45+ 2 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:22:32 4 01:22:31 4
1124 Michael Littlewood Male 10 M40+ 2 ELVET STRIDERS 01:25:31 10 01:25:28 10
679 Jon Purslow Male 21 M50+ 2 01:28:38 21 01:28:35 21
385 Mikko Kuronen Male 47 M55+ 2 CONGLETON HARRIERS 01:33:22 49 01:33:15 47
1358 Rebecca Rennie Female 3 FOPEN 2 01:34:39 61 01:34:39 61
867 David Lancaster Male 68 M60+ 2 YORK ACORN RUNNING CLUB 01:35:23 72 01:35:16 72
639 Jenny Featherstone Female 5 F35+ 2 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:35:38 74 01:35:35 74
1126 Wendy Roethenbaugh Female 11 F50+ 2 01:41:11 121 01:40:57 123
207 Susan Fourie Female 12 F40+ 2 CHESTER TRIATHLON CLUB 01:41:19 124 01:41:11 126
946 Catherine Carrdus Female 18 F45+ 2 WESHAM ROAD RUNNERS 01:43:55 152 01:43:40 153
929 Ray Taylor Male 174 M65+ 2 RED ROSE RUNNERS 01:48:17 206 01:48:11 214
400 Carol Cervenak Female 52 F55+ 2 GATESHEAD HARRIERS 01:52:31 283 01:52:17 292
1230 David Howie Male 305 M70+ 2 WALNEY WIND CHEETAHS 01:57:12 376 01:57:05 390
1482 Gillian Wolstenholme Female 136 F60+ 2 02:06:42 576 02:05:14 574
792 Patricia Vernazza Female 152 F65+ 2 02:08:26 608 02:08:11 628
878 Allen Smalls Male 5 M45+ 3 COLCHESTER HARRIERS 01:22:51 5 01:22:50 5
693 Harvey Lord Male 8 MOPEN 3 BLACK COMBE RUNNERS 01:25:11 8 01:25:10 8
1137 Mark Fitzpatrick Male 17 M40+ 3 CITY OF YORK ATHLETIC CLUB 01:28:06 17 01:28:02 17
668 Stephen Peacock Male 33 M50+ 3 BEVERLEY AC 01:30:17 34 01:30:16 35
703 Peter Wright Male 70 M55+ 3 HATTON DARTS 01:35:49 75 01:35:49 75
1395 Lucy Stobbart Female 6 FOPEN 3 CUMBERLAND AC 01:36:44 80 01:36:36 80
1095 Lindsey Clegg Female 7 F35+ 3 HORSFORTH HARRIERS 01:37:05 82 01:37:00 82
1025 Jane Ashbrook Female 14 F40+ 3 HELSBY RUNNING CLUB 01:41:58 133 01:41:44 134
397 Andy Bradley Male 132 M60+ 3 RIPLEY RUNNING CLUB 01:43:40 148 01:43:24 149
787 Kathleen Aubrey Female 21 F50+ 3 HELM HILL RUNNING CLUB 01:44:49 162 01:44:45 164
1069 Helen Lawrenson Female 23 F45+ 3 WESHAM ROAD RUNNERS 01:45:21 170 01:45:03 169
544 Peter Greenfield Male 182 M65+ 3 NUNEATON HARRIERS 01:48:45 214 01:48:41 226
919 Joyce Atherden Female 54 F55+ 3 01:53:01 290 01:52:25 294
429 David Needham Male 381 M70+ 3 PENISTONE FOOTPATH RUNNERS AC 02:02:36 492 02:02:28 520
21 Jane Greenwood Female 156 F60+ 3 FENLAND RUNNING CLUB 02:08:58 617 02:08:00 624
370 Andrea Willbond Female 244 F65+ 3 DRAGONS RUNNING CLUB 02:20:56 824 02:19:27 817
279 Andy Pegg Male 7 M45+ 4 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:24:50 7 01:24:49 7
1040 Simon Croft Male 9 MOPEN 4 RED ROSE RUNNERS 01:25:13 9 01:25:12 9
467 David Vaughan Male 27 M40+ 4 CHESTER TRIATHLON CLUB 01:29:15 28 01:29:08 28
1225 Brian Evans Male 38 M50+ 4 CONGLETON HARRIERS 01:31:28 39 01:31:21 39
183 Elaine Bisson Female 8 F35+ 4 ELVET STRIDERS 01:37:48 86 01:37:45 86
695 Norman Hayhurst Male 80 M55+ 4 01:37:58 88 01:37:56 88
808 Kaisleigh Atkinson Female 10 FOPEN 4 01:40:49 119 01:40:35 119
869 Elsie Roberts Female 17 F40+ 4 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:43:41 149 01:43:35 151
453 Scott Liddell Male 136 M60+ 4 01:44:02 154 01:43:39 152
259 Gail Barber Female 24 F50+ 4 MATLBY RC 01:45:43 173 01:45:11 172
506 Sarah Gauvin Female 26 F45+ 4 FENLAND RUNNING CLUB 01:46:46 186 01:46:12 184
1213 Patrick Thomas Male 264 M65+ 4 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:54:29 324 01:53:08 310
768 Trish Kay Female 103 F55+ 4 AYCLIFFE RUNNING CLUB 02:01:09 465 02:00:36 474
918 Ian Gray Male 408 M70+ 4 NORTHERN MASTERS AC 02:04:25 535 02:03:48 546
882 Margaret Hawley Female 159 F60+ 4 CUMBERLAND AC 02:09:21 624 02:07:57 622
218 Jane Macleod Female 276 F65+ 4 CARNEGIE HARRIERS 02:24:08 888 02:22:10 879
911 Duncan Woodhall Male 11 MOPEN 5 TADCASTER HARRIERS 01:25:45 11 01:25:44 11
500 Charlie Batho Male 13 M45+ 5 STOCKPORT HARRIERS 01:25:53 13 01:25:49 12
1370 Steven Pagen Male 28 M40+ 5 01:29:38 29 01:29:33 29
754 Andrew Meskimmon Male 67 M50+ 5 DEWSBURY ROAD RUNNERS 01:35:20 71 01:35:12 71
698 Alan Metcalf Male 94 M55+ 5 PRESTON HARRIERS 01:39:27 103 01:39:25 107
1411 Stella Hayden Female 15 FOPEN 5 PENNY LANE STRIDERS 01:42:00 135 01:41:46 135
508 Ann Gould Female 27 F35+ 5 HOLME PIERREPONT RC 01:46:57 187 01:46:26 185
1098 Janine Needham Female 29 F40+ 5 RED ROSE RUNNERS 01:47:14 191 01:47:06 194
874 Vanessa Hamlet Female 30 F45+ 5 ROSSENDALE HARRIERS 01:47:41 195 01:47:29 197
265 John Bertenshaw Male 192 M60+ 5 WESHAM ROAD RUNNERS 01:49:19 227 01:49:03 235
558 Maire Irlam Female 51 F50+ 5 FENLAND RUNNING CLUB 01:52:26 279 01:52:03 287
55 Gregory Tagney Male 291 M65+ 5 FENLAND RUNNING CLUB 01:55:57 358 01:55:36 363
390 Anne Lockwood Female 116 F55+ 5 02:03:00 505 02:02:10 515
556 David IAnson Male 422 M70+ 5 02:05:27 555 02:04:13 555
958 Bettina Broughton Female 167 F60+ 5 02:10:54 647 02:10:40 663
641 Sally Aldridge Female 281 F65+ 5 MICHELIN AC 02:25:30 901 02:24:11 901
900 Luke Beresford Male 12 MOPEN 6 RIPLEY RUNNING CLUB 01:25:51 12 01:25:50 13
148 Rick Harris Male 15 M45+ 6 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:26:41 15 01:26:39 15
1376 Mark Lehrle Male 29 M40+ 6 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:29:44 30 01:29:43 30
976 Stephen Woodruffe Male 74 M50+ 6 RED ROSE RUNNERS 01:36:43 79 01:36:35 79
157 Robert Stocks Male 118 M55+ 6 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:41:47 131 01:41:41 132
1111 Louise Perrins Female 16 FOPEN 6 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:42:30 139 01:42:25 140
1083 Cathy Ayton Female 28 F35+ 6 ILKESTON RUNNING CLUB 01:47:09 190 01:46:55 189
1106 Janine Fallon Female 31 F40+ 6 DARWEN DASHERS 01:47:52 200 01:47:48 204
233 Nicola Unsworth Female 32 F45+ 6 WESHAM ROAD RUNNERS 01:48:14 204 01:47:57 207
28 Doug Cramond Male 197 M60+ 6 POOLE AC 01:49:54 235 01:49:28 239
291 Helen Fay Female 56 F50+ 6 STAINLAND LIONS 01:53:24 298 01:53:15 316
9 William Doidge Male 360 M65+ 6 02:00:54 459 02:00:04 461
253 Barbara Lowndes Female 123 F55+ 6 MALTBY RC 02:03:52 524 02:03:20 539
234 Oliver Downing Male 439 M70+ 6 BINGLEY HARRIERS & A/C 02:06:35 574 02:04:47 567
1029 Susan Tonge Female 170 F60+ 6 RED ROSE RUNNERS 02:11:14 653 02:10:07 652
232 Sylvia Gittins Female 342 F65+ 6 LYTHAM ST ANNES RR 02:35:34 1003 02:33:46 1000
626 Robert Teasdale Male 14 MOPEN 7 CROOK AND DISTRICT 01:26:04 14 01:26:03 14
1457 Matthew Jones Male 23 M45+ 7 01:28:51 23 01:28:47 23
901 Richard Walker Male 37 M40+ 7 BARROW & FURNESS STRIDERS 01:31:05 38 01:31:01 38
1408 Ian McDougall Male 79 M50+ 7 CUMBERLAND AC 01:37:56 87 01:37:48 87