2017 Coniston 14 Mile

1171 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
1271 Robbie Simpson Male 1 MOPEN 1 DEESIDE RUNNERS 01:16:37 1 01:16:37 1
1270 Virginie Barrand Female 1 FOPEN 1 METRO ABERDEEN RUNNING CLUB 01:28:53 24 01:28:52 24
308 Gareth Booth Male 2 M45+ 1 HORWICH RMI 01:21:03 2 01:21:03 2
545 Eleanor Fowler Female 2 F35+ 1 NUNEATON HARRIERS 01:31:30 40 01:31:28 40
758 Craig Jones Male 3 MOPEN 2 MANCHESTER YMCA HARRIERS 01:21:13 3 01:21:12 3
1358 Rebecca Rennie Female 3 FOPEN 2 01:34:39 61 01:34:39 61
747 Gary Thomas Male 4 M45+ 2 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:22:32 4 01:22:31 4
765 Jacqueline Keavney Female 4 F50+ 1 RICHMOND & ZETLAND HARRIERS 01:35:12 68 01:35:09 70
878 Allen Smalls Male 5 M45+ 3 COLCHESTER HARRIERS 01:22:51 5 01:22:50 5
639 Jenny Featherstone Female 5 F35+ 2 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:35:38 74 01:35:35 74
448 Scott Marrison Male 6 M40+ 1 BARTON & DISTRICT AC 01:24:47 6 01:24:45 6
1395 Lucy Stobbart Female 6 FOPEN 3 CUMBERLAND AC 01:36:44 80 01:36:36 80
279 Andy Pegg Male 7 M45+ 4 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:24:50 7 01:24:49 7
1095 Lindsey Clegg Female 7 F35+ 3 HORSFORTH HARRIERS 01:37:05 82 01:37:00 82
693 Harvey Lord Male 8 MOPEN 3 BLACK COMBE RUNNERS 01:25:11 8 01:25:10 8
183 Elaine Bisson Female 8 F35+ 4 ELVET STRIDERS 01:37:48 86 01:37:45 86
1040 Simon Croft Male 9 MOPEN 4 RED ROSE RUNNERS 01:25:13 9 01:25:12 9
1462 Sarah Ridehaigh Female 9 F40+ 1 ACCRINGTON ROAD RUNNERS 01:38:13 89 01:38:10 92
1124 Michael Littlewood Male 10 M40+ 2 ELVET STRIDERS 01:25:31 10 01:25:28 10
808 Kaisleigh Atkinson Female 10 FOPEN 4 01:40:49 119 01:40:35 119
911 Duncan Woodhall Male 11 MOPEN 5 TADCASTER HARRIERS 01:25:45 11 01:25:44 11
1126 Wendy Roethenbaugh Female 11 F50+ 2 01:41:11 121 01:40:57 123
900 Luke Beresford Male 12 MOPEN 6 RIPLEY RUNNING CLUB 01:25:51 12 01:25:50 13
207 Susan Fourie Female 12 F40+ 2 CHESTER TRIATHLON CLUB 01:41:19 124 01:41:11 126
500 Charlie Batho Male 13 M45+ 5 STOCKPORT HARRIERS 01:25:53 13 01:25:49 12
1212 Sharon Dixon Female 13 F45+ 1 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:41:47 130 01:41:41 133
626 Robert Teasdale Male 14 MOPEN 7 CROOK AND DISTRICT 01:26:04 14 01:26:03 14
1025 Jane Ashbrook Female 14 F40+ 3 HELSBY RUNNING CLUB 01:41:58 133 01:41:44 134
148 Rick Harris Male 15 M45+ 6 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:26:41 15 01:26:39 15
1411 Stella Hayden Female 15 FOPEN 5 PENNY LANE STRIDERS 01:42:00 135 01:41:46 135
543 Eric Fowler Male 16 M50+ 1 NUNEATON HARRIERS 01:27:14 16 01:27:12 16
1111 Louise Perrins Female 16 FOPEN 6 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:42:30 139 01:42:25 140
1137 Mark Fitzpatrick Male 17 M40+ 3 CITY OF YORK ATHLETIC CLUB 01:28:06 17 01:28:02 17
869 Elsie Roberts Female 17 F40+ 4 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:43:41 149 01:43:35 151
894 Richard Brierley Male 18 MOPEN 8 MANCHESTER YMCA HARRIERS 01:28:17 18 01:28:12 18
946 Catherine Carrdus Female 18 F45+ 2 WESHAM ROAD RUNNERS 01:43:55 152 01:43:40 153
1191 Luke Whiley Male 19 MOPEN 9 01:28:31 19 01:28:26 19
65 Bethan Everson Female 19 FOPEN 7 FENLAND RUNNING CLUB 01:44:28 157 01:44:06 157
621 Sam Mellor Male 20 MOPEN 10 TOTLEY ATHLETIC CLUB 01:28:34 20 01:28:33 20
760 Rachel Davies-Owens Female 20 FOPEN 8 01:44:36 159 01:44:26 161
679 Jon Purslow Male 21 M50+ 2 01:28:38 21 01:28:35 21
787 Kathleen Aubrey Female 21 F50+ 3 HELM HILL RUNNING CLUB 01:44:49 162 01:44:45 164
1293 Benjamin Hodgson Male 22 MOPEN 11 01:28:44 22 01:28:42 22
1044 Jill Jefferson Female 22 F55+ 1 RED ROSE RUNNERS 01:45:14 169 01:45:06 171
1457 Matthew Jones Male 23 M45+ 7 01:28:51 23 01:28:47 23
1069 Helen Lawrenson Female 23 F45+ 3 WESHAM ROAD RUNNERS 01:45:21 170 01:45:03 169
386 Joe Waller Male 24 MOPEN 12 ROSSENDALE HARRIERS 01:29:01 25 01:28:53 25
259 Gail Barber Female 24 F50+ 4 MATLBY RC 01:45:43 173 01:45:11 172
189 Mike Chapman Male 25 MOPEN 13 NENE VALLEY HARRIERS 01:29:04 26 01:29:03 26
444 Louise Waller Female 25 FOPEN 9 ROSSENDALE HARRIERS 01:45:51 176 01:45:43 176
496 Mark Griffiths Male 26 MOPEN 14 MANCHESTER YMCA HARRIERS 01:29:08 27 01:29:04 27
506 Sarah Gauvin Female 26 F45+ 4 FENLAND RUNNING CLUB 01:46:46 186 01:46:12 184
467 David Vaughan Male 27 M40+ 4 CHESTER TRIATHLON CLUB 01:29:15 28 01:29:08 28
508 Ann Gould Female 27 F35+ 5 HOLME PIERREPONT RC 01:46:57 187 01:46:26 185
1370 Steven Pagen Male 28 M40+ 5 01:29:38 29 01:29:33 29
1083 Cathy Ayton Female 28 F35+ 6 ILKESTON RUNNING CLUB 01:47:09 190 01:46:55 189
1376 Mark Lehrle Male 29 M40+ 6 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:29:44 30 01:29:43 30
1098 Janine Needham Female 29 F40+ 5 RED ROSE RUNNERS 01:47:14 191 01:47:06 194
1077 Blair Montgomery Male 30 MOPEN 15 CORSTORPHINE AAC 01:29:50 31 01:29:48 31
874 Vanessa Hamlet Female 30 F45+ 5 ROSSENDALE HARRIERS 01:47:41 195 01:47:29 197
1428 George Cooper Male 31 MOPEN 16 CONISTON RUNNER 01:29:54 32 01:29:54 32
1106 Janine Fallon Female 31 F40+ 6 DARWEN DASHERS 01:47:52 200 01:47:48 204
95 Simon Cogan Male 32 MOPEN 17 01:30:16 33 01:29:57 33
233 Nicola Unsworth Female 32 F45+ 6 WESHAM ROAD RUNNERS 01:48:14 204 01:47:57 207
668 Stephen Peacock Male 33 M50+ 3 BEVERLEY AC 01:30:17 34 01:30:16 35
1244 Mandy Dye Female 33 F45+ 7 YORK KNAVESMIRE HARRIERS 01:48:54 217 01:48:37 224
898 Shane Stobbart Male 34 MOPEN 18 CUMBERLAND AC 01:30:21 35 01:30:15 34
1130 Jane Reedy Female 34 F40+ 7 AMBLESIDE AC 01:49:01 220 01:48:53 231
1420 Jeffrey Chadwick Male 35 M45+ 8 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:30:23 36 01:30:23 36
391 Carly Stretton Female 35 FOPEN 10 HOLME PIERREPONT RC 01:49:18 225 01:48:29 222
243 Martin Jennings Male 36 M45+ 9 FENLAND RUNNING CLUB 01:30:32 37 01:30:31 37
571 Julia Hughes Female 36 F35+ 7 01:49:22 228 01:48:36 223
901 Richard Walker Male 37 M40+ 7 BARROW & FURNESS STRIDERS 01:31:05 38 01:31:01 38
215 Juliet May Female 37 FOPEN 11 BARRACUDA TRI CLUB 01:49:26 229 01:48:10 213
1225 Brian Evans Male 38 M50+ 4 CONGLETON HARRIERS 01:31:28 39 01:31:21 39
1043 Claire Fowler Female 38 F35+ 8 01:49:47 233 01:47:42 201
728 Rossa Keating Male 39 MOPEN 19 01:31:45 41 01:31:40 41
71 Cathy Cresswell Female 39 F45+ 8 RIPLEY RUNNING CLUB 01:49:59 237 01:49:44 243
1282 Samuel Harrison Male 40 MOPEN 20 RED ROSE RUNNERS 01:32:08 42 01:32:07 42
843 Lizzie James Female 40 F45+ 9 01:50:27 243 01:50:09 251
487 Lee Barlow Male 41 M45+ 10 WESHAM ROAD RUNNERS 01:32:10 43 01:32:08 44
224 Julie Lawn Female 41 F45+ 10 YORK ACORN RUNNING CLUB 01:50:46 249 01:49:58 249
147 Stephen Dring Male 42 M45+ 11 WOLDS VETERANS RUNNING CLUB 01:32:11 44 01:32:08 43
2 Dinah Jackson Female 42 F45+ 11 01:51:01 251 01:50:13 252
659 Matthew Wright Male 43 MOPEN 21 01:32:45 45 01:32:40 45
1321 Nickey Russell Female 43 F40+ 8 BOWLAND FELL RUNNERS 01:51:20 254 01:50:56 266
794 Ian Salkeld Male 44 M40+ 8 JARROW AND HEBBURN 01:32:52 46 01:32:47 46
1379 Tamsin Threlfall Female 44 F40+ 9 01:51:20 255 01:50:57 267
1047 David Lord Male 45 M55+ 1 TRAWDEN AC 01:33:17 47 01:33:16 49
700 Emma Panton Female 45 FOPEN 12 01:51:26 258 01:51:00 268
1448 Paul Gregory Male 46 MOPEN 22 WESHAM ROAD RUNNERS 01:33:17 48 01:33:16 48
547 Joanne OBrien Female 46 F45+ 12 01:51:28 259 01:50:37 260
385 Mikko Kuronen Male 47 M55+ 2 CONGLETON HARRIERS 01:33:22 49 01:33:15 47
1296 Nicola Mellor Female 47 F40+ 10 01:51:40 263 01:51:13 269
1430 Mike Cubin Male 48 M45+ 12 GLAXO HOAD HILL HARRIERS 01:33:31 50 01:33:30 50
921 Robyn Postlethwaite Female 48 FOPEN 13 ULVERSTON TRI CLUB 01:52:07 270 01:51:41 281
1091 Richard Maughan Male 49 MOPEN 23 RED ROSE RUNNERS 01:33:39 51 01:33:39 52
849 Jacki Artist Female 49 FOPEN 14 HARROGATE HARRIERS 01:52:15 272 01:50:52 265
786 David White Male 50 M45+ 13 HELM HILL RUNNING CLUB 01:33:45 52 01:33:41 53
337 Kim Anderson Female 50 F35+ 9 WALNEY WIND CHEETAHS 01:52:18 274 01:52:11 290