2017 Cader Idris Mountain Race

267 results found. Perform another search | Print these results

Race Number First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Club Summit Stage Position Gun Time Overall Position Chip Time Chip Position Tweet Share
167 Martin Ludford Male 174 M50+ 36 BIRMINGHAM RUNNING ATHLETICS A 01:20:58 181 02:23:26 201 02:23:15 201
172 John Magee Male 175 M40+ 57 LES CROUPIERS RC 01:23:02 189 02:23:59 202 02:23:44 202
75 Michael Elliston Male 176 M40+ 58 LES CROUPIERS RC 01:27:44 220 02:24:01 203 02:23:45 203
30 Duncan Bowdler Male 177 M40+ 59 BAYSTON HILL SALAD DODGERS 01:23:54 204 02:24:22 204 02:24:04 204
8 Charles Ashley Male 178 M50+ 37 WREXHAM AAC 01:24:19 208 02:24:47 205 02:24:28 205
54 John Rogers Male 179 MOPEN 72 01:26:13 214 02:24:53 206 02:24:35 206
271 Jason Turner Male 180 M40+ 60 SWANSEA HARRIERS AC 01:18:00 156 02:25:11 207 02:24:53 207
274 Neil Waghorn Male 181 MOPEN 73 01:26:27 216 02:25:37 208 02:25:18 208
93 Stephen Galligan Male 182 M40+ 61 01:23:37 202 02:26:03 209 02:25:41 209
36 Yvonne Brown Female 28 F50+ 5 VEGETARIAN CYCLING AC 01:26:46 217 02:26:32 210 02:26:22 210
173 Ian Marshall Male 183 M60+ 6 CAMBRIDGE HARRIERS 01:25:34 211 02:26:34 211 02:26:26 211
203 Richard Paddock Male 184 M50+ 38 SHROPSHIRE SHUFFLERS 01:28:10 221 02:26:53 212 02:26:37 212
260 Gareth Swain Male 185 MOPEN 74 01:29:02 223 02:27:14 213 02:26:53 213
150 Elspeth Knott Female 29 F60+ 1 HARWICH RUNNERS 01:25:51 212 02:27:53 214 02:27:35 214
159 Aled Lloyd Male 186 MOPEN 75 RHEDWYR HEBOG RUNNERS 01:33:11 240 02:28:01 215 02:27:50 216
112 Andrew Harwood Male 187 M50+ 39 01:24:38 209 02:28:06 216 02:27:44 215
206 Jonathan Pierce Male 188 M50+ 40 MERCIA FELL RC 01:26:55 218 02:29:04 217 02:28:44 217
268 Steve Treweeks Male 189 M50+ 41 SANDBACH STRIDERS 01:37:01 252 02:30:10 218 02:30:03 219
198 Roger Osullivan Male 190 M50+ 42 01:23:07 192 02:30:15 219 02:30:06 220
120 Steven Hill Male 191 M40+ 62 01:29:18 225 02:30:19 220 02:29:57 218
257 Gemma Struthers Female 30 FOPEN 13 01:30:03 228 02:30:45 221 02:30:24 221
31 Ian Brandreth Male 192 M40+ 63 ABERYSTWYTH AC 01:32:21 235 02:31:05 222 02:30:42 222
244 David Sheard Male 193 M50+ 43 CWM OGWR RC 01:26:22 215 02:31:10 223 02:31:01 224
156 Mike Leeson Male 194 M50+ 44 01:28:35 222 02:31:18 224 02:30:55 223
161 Sioned Lloyd Female 31 FOPEN 14 DENBIGH HARRIERS 01:30:49 230 02:31:24 225 02:31:04 225
205 Matt Pain Male 195 M40+ 64 01:33:41 243 02:31:49 226 02:31:28 226
213 John Price Male 196 M60+ 7 HAY HOTFOOTERS 01:33:14 242 02:32:04 227 02:31:49 227
88 Alexandra Fletcher Female 32 FOPEN 15 ERYRI HARRIERS 01:32:20 234 02:32:28 228 02:32:07 228
291 Huw Williams Male 197 M40+ 65 LLYN STRIDERS 01:31:39 232 02:32:32 229 02:32:27 229
38 Mike Burton Male 198 M50+ 45 BLACK PEAR JOGGERS 01:23:45 203 02:32:38 230 02:32:29 230
44 Petra Chapman Gibbs Female 33 F40+ 11 YORK KNAVESMIRE HARRIERS 01:29:28 226 02:33:18 231 02:33:12 231
250 Emily Spink Female 34 FU23 2 01:29:58 227 02:35:29 232 02:35:22 232
171 Ker Macrosson Male 199 M60+ 8 STOWMARKET STRIDERS RC 01:23:03 190 02:35:58 233 02:35:47 234
149 Shawn Kenny Male 200 MOPEN 76 01:27:30 219 02:36:01 234 02:35:44 233
19 Menai Baugh Female 35 F50+ 6 DENBIGH HARRIERS 01:32:56 239 02:36:13 235 02:35:52 235
84 Drew Fenn Male 201 MOPEN 77 BALANCED PERFORMANCE 01:31:18 231 02:36:42 236 02:36:19 236
242 Andy Shanahan Male 202 M40+ 66 PENCOED TRI 01:32:09 233 02:37:04 237 02:37:00 237
267 Richard Treitl Male 203 M60+ 9 BARLICK FELL RUNNERS 01:32:50 238 02:37:16 238 02:37:07 238
27 Peter Boddy Male 204 M40+ 67 TEAM BALANCED PERFORMANCE 01:33:13 241 02:37:59 239 02:37:37 239
60 Barry Davies Male 205 M40+ 68 01:29:16 224 02:39:43 240 02:39:27 240
69 Carys Durie Female 36 FOPEN 16 01:35:23 248 02:42:21 241 02:42:14 241
285 Jon Whitehead Male 206 M40+ 69 DENBIGH HARRIERS 01:32:47 237 02:42:48 242 02:42:28 242
37 Helen Burton Female 37 F50+ 7 BLACK PEAR JOGGERS 01:30:37 229 02:43:26 243 02:43:17 243
9 Lucy Ashley Female 38 FU23 3 01:34:15 246 02:43:32 244 02:43:20 244
111 Pete Harrop Male 207 M50+ 46 CWM OGWR RC 01:32:40 236 02:43:35 245 02:43:25 245
220 David Richards Male 208 M50+ 47 FORMULA ONE CC 01:34:05 245 02:44:42 246 02:44:22 246
273 Jane Wade Female 39 F50+ 8 HATTON DARTS RC 01:34:04 244 02:46:09 247 02:46:01 247
77 Kevin Evans Male 209 M50+ 48 MEIRIONYDD RUNNING CLUB 01:41:36 257 02:46:26 248 02:46:13 248
277 Melissa Waring Female 40 FOPEN 17 01:36:00 249 02:46:33 249 02:46:15 249
28 Mpho Bogatsu Female 41 F40+ 12 MEIRIONYDD RUNNING CLUB 01:39:21 256 02:47:48 250 02:47:33 250
191 Ben Mullaney Male 210 MOPEN 78 01:35:13 247 02:48:17 251 02:48:00 251
200 Fiona Owen Female 42 F40+ 13 ERYRI HARRIERS 01:39:00 255 02:48:57 252 02:48:44 252
185 Hugh Morgan Male 211 M40+ 70 ERYRI HARRIERS 01:38:48 254 02:48:57 253 02:48:44 253
221 Emma Richards Female 43 FOPEN 18 01:36:13 250 02:50:55 254 02:50:36 254
163 Helen Lonsdale Female 44 FOPEN 19 NORTHWICH RUNNING CLUB 01:37:12 253 02:53:40 255 02:53:33 255
158 Melanie Ying Wai Liu Female 45 FOPEN 20 WREXHAM AAC 01:36:25 251 02:56:39 256 02:56:20 256
66 Amy Deacon Female 46 FOPEN 21 01:44:52 258 03:03:12 257 03:02:52 257
245 Alan Slater Male 212 M40+ 71 01:45:22 259 03:04:44 258 03:04:23 258
286 Rick Whitehead Male 213 M40+ 72 01:19:05 169 03:08:05 259 03:07:55 259
219 Kurmang Rashid Male 214 M50+ 49 01:51:25 260 03:30:12 260 03:30:01 260
255 Louis Stinchcombe Male DNF MOPEN DNF DNF DNF DNF DNF DNF
299 Naledi Woodhouse Female DNF F40+ DNF DNF DNF DNF DNF DNF
103 Robert Griffiths Male DNF M70+ DNF MWOC DNF DNF DNF DNF DNF
142 Felipe Jones Male DNF M40+ DNF DNF DNF DNF DNF DNF
165 Hywel Loveluck Male DNF M50+ DNF CARDURO DNF DNF DNF DNF DNF
175 Terry May Male DNF M50+ DNF DNF DNF DNF DNF DNF
25 Richard Bishop Male DQ M50+ DQ EXMOUTH HARRIERS AAC 01:10:09 DQ DQ DQ DQ DQ